Через тендери Україна залишилася без ліків. Буковина теж потерпає

Через тендери Україна залишилася без ліків. Буковина теж потерпає

Війна за переділ фармацевтичного ринку паралізувала державні закупівлі ліків в Україні. Минуло шість місяців 2011 року, а МОЗ України не придбало жодної упаковки лікарських препаратів. Жодної! Достатньо книги рекордів бюрократії — всі 240 тендерів МОЗ щодо закупівлі ліків цього року закінчилися безрезультатно, пише \”Дзеркало тижня\”
2010 року на закупівлю ліків держава витратила 3,5 млрд. грн., не менша сума чекає свого освоєння і цього року. З початку року до середини травня МОЗ не проводило жодної централізованої закупівлі взагалі.
Загальний обсяг централізованих державних закупівель ліків і вакцин становить близько 1,5 млрд. грн. З урахуванням регіональних закупівель ця сума підтягується до 3,5 млрд. грн. Щоб освоїти ці кошти і щоб ліки дійшли до споживача, потрібен час. Зараз на дворі липень. Тендерів не проведено. Якщо раптом хтось, хто ухвалює рішення, прочитає цю статтю і вирішить провести тендери, вони будуть реалізовані в серпні. Ліки — ті, які треба було купити півроку назад, надійдуть за призначенням реально у вересні, а то й у жовтні. І це в тому разі, якщо рішення буде ухвалено швидко і реалізовано без зволікань.
Не можна сказати, що раніше держзакупівлі здійснювалися прозоро і попередня система була вигідна для держави та хворих громадян. Просто якщо раніше на ліках заробляли, то тепер їх відсутністю вбивають, пишуть журнаілсти Дзеркала тижня.
Безумовно, радикальні зміни в організації держзакупівель необхідні. І тому не можна сказати, що дії влади у принципі позбавлені логіки. Однак, намагаючись централізувати й оптимізувати держзакупівлі, вона пішла шляхом, який не дав швидких результатів, а, навпаки, — буде джерелом значно масштабнішої корупції, ніж та, що була раніше. Ідея поставок усіх ліків через одну-дві компанії видається наразі утопічною. Скільки коштуватимуть послуги монополіста?
Керівництво МОЗ і керівництво країни несуть пряму відповідальність за безпрецедентну кризу з держзакупівлями, і час уже б чесно визнати, що очікуваного ефекту в поставлені терміни досягти не вдалося. Доки влада не контролює внутрішнього ринку, контролювати держзакупівлі не вдасться. А домогтися такого контролю можна лише дуже дорогою для країни ціною, яка надто висока, щоб можна було продовжувати цей експеримент і знущання з живих людей — не зі здорових постачальників, а з хворих одержувачів державних ліків. Владі не зрозуміло, про що я? Ну тоді скажу інакше: цікаво, як позначиться зупинка всіх програм постачання населення ліками на поточному рейтингу Партії регіонів? Хтось замислювався, чи такі питання вже нікого не хвилюють?
Та й чого б турбуватися чиновникам і депутатам? Адже їхнє здоров’я і здоров’я їхніх близьких найчастіше не залежать від державної допомоги. Вони лікуються в тих країнах, у яких держава відповідає за життя громадян, а політичні партії — за довіру своїх виборців. Там, де, у разі необгрунтованої затримки з постачанням ліків тяжко хворим людям протягом семи місяців, усі вони не тільки втратили б роботу, а й відповідали б згідно із законом. Там, де системою охорони здоров’я керують значно компетентніші люди.

Тим часом, як повідомляє ЗІК, понад два місяці Чернівецька область не отримує вакцини, необхідні для -AAA+
планових щеплень дітей. Наразі у поліклініках є лише вакцина БЦЖ та туберкулін.

peredplata