Гади повзуть буковиною

Гади повзуть буковиноюПрисутність гадюк подекуди у лісах, на лугах Буковини ніколи не була чимось неймовірним. Однак такої кількості, як цьогоріч, не пам’ятають навіть старожили.

— Порався на своїй дачній ділянці на Цецино, переносив гілляки з одного місця на інше, — розповідає чернівчанин Сергій Ігорович. – Раптом почув незрозуміле сичання, і враз помітив гадюку… Мене звідти як вітром здуло. Дотепер боюся туди їхати, а надто — брати з собою онуків. Що це все означає? Невже цим плазунам лісу мало?
Як правило, на нашестя змій скаржаться люди, що проживають у сільській місцевості неподалік лісу. Але й винятки є: іноді гади з’являються і там, де їх ніхто не сподівався побачити.
— Така ситуація буває на Буковині щороку, — пояснює доцент кафедри зоології Чернівецького національного університету Марина Іванівна Чередарик. – Найчастіше вони виповзають влітку, коли дуже спекотно. Однак про нашестя я не чула. Ось нещодавно разом зі студентами була на практиці у Долішньому Шепоті, й тільки раз довелось побачити гадюку звичайну – єдиного отруйного плазуна цього виду, який водиться у наших краях.
Марина Іванівна каже, що часто люди плутають отруйну гадюку та звичайного вужа, який не несе жодної небезпеки. І ми, буковинці, маємо навчатися розрізняти їх. У вужа, до прикладу, з обох боків голови є плями – оранжеві чи жовті, а на спині немає «орнаменту». У гадюки звичайної тупий хвіст, плям біля очей немає, а зигзагоподібний орнамент на спині є. Довжина її тіла коливається від метра до 1 м 20 см. Вуж коротший — до 1 м, частіше – 50-60 см. Гадюка переважно чорна, але буває сірого і мідно-червоного кольору.
Вчені кажуть, що гадюки ніколи не кусають людей просто так – хіба що з метою самозахисту, коли відчувають небезпеку. Саме тому радять у місцях можливого перебування цих плазунів не ходити босоніж, до лісу взувати високі гумові чоботи і дуже ретельно дивитися під ноги. Якщо ж таки гадюка потрапила у поле зору, не можна відкидати її ногою, палицею, намагатися вбити. Треба просто обережно відійти.
Однак рибалки та мисливці останнім часом нарікають на нечувану агресію гадюк, коли повз них пройти страшно і небезпечно.
Як не прикро, щороку літньої пори до лікарень потрапляє чимало покусаних зміями людей. Цього року лікарі врятували життя дівчинці та прикордонникові, яких вкусила гадюка. На Буковині, на щастя, не потерпів ніхто. Однак якби це і сталося, протизміїної сироватки наші охоронці здоров’я у розпал сезону нашестя змій, на жаль, не мають…
У ГУ охорони здоров’я Чернівецької ОДА пояснюють, що на початок літа термін дії минулорічної протизміїної сироватки сплив, а нової партії поки не придбали. Мовляв, препарат цей незареєстрований і придбати його можна тільки за спе-ціального дозволу Міністерства охорони здоров’я. Завозять сироватку, як правило, з Росії чи Польщі, по 120-150 доз на рік. Нині МОЗ начебто вже зібрало з ре-гіонів заяви. Та скільки чекати на надходження рятівного засобу – невідомо.
У лікарнях запевняють, що коли б і потрапив до них покусаний змією пацієнт, лікування він отримає. Тут головне, аби вчасно провести детоксикацію організму. Однак з протиотрутою медикам таки надійніше….

Що робити при укусі змії?

Отрута від зміїного укусу може швидко поширитися організмом, якщо не надати потерпілому першої допомоги або надати її неправильно.
ОЗНАКИ ОТРУЄННЯ: місце укусу дуже швидко набрякає; у перші 20-40 хвилин потерпілого охоплює шоковий стан: він різко блідне, з’являються запаморочення, нудота, може бути блювота, спостерігаються частий і слабкий пульс, падіння артеріального тиску, періодична втрата свідомості.

Правила першої допомоги:

1. Негайно укласти потерпілого в горизонтальне положення та забезпечити йому цілковитий спокій, оскільки будь-який рух підсилює кровообіг, а значить, і пришвидшує проникнення отрути в організм.
2. У перші ж хвилини розкрити ранку і почати відсмоктувати отруту, регулярно спльовуючи її. Робити це слід протягом 15 хвилин. (Щоправда, медики не рекомендують вдаватись до такого способу надання першої допомоги, отож це слід робити тільки у крайньому випадку, за відсутності інших можливих способів порятунку).
3. Накласти на уражене місце стерильну пов’язку, яку в міру набрякання кінцівки слід послабляти.
4. Дати потерпілому попити і якомога швидше доправити його до лікарні.
5. Якщо потерпілий впав у шок, треба спробувати вивести його з цього стану. Якщо перестане дихати, слід починати робити штучне дихання.

КОРИСНІ ПОРАДИ:

• У нашій країні зустрічаються переважно гадюки, тому надавати першу допомогу слід запропонованим способом.
• На дачах недопустимо складувати хмиз та допускати виникнення заростей – це справжня оаза для розмноження плазунів.
• Якщо нещастя трапилося в іншому місці, де водяться не лише гадюки, потрібно запам’ятати зовнішній вигляд змії, щоб полегшити лікареві роботу з пошуку протиотрути.
• Слід берегтися зустрічі зі змією, аби не наражати себе на смертельний ризик.
• Найголовніше — треба пам’ятати, що змії ніколи не нападають на людей першими, а кусають тільки тоді, коли захищаються.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: розрізати, припікати і взагалі травмувати ранки від укусу.

Наталія БРЯНСЬКА

peredplata