Тепловий удар. Як запобігти неприємностям

Тепловий удар. Як запобігти неприємностямЦьогорічна нестерпна спека, за прогнозами синоптиків, збережеться до кінця літа. Надто високі температурні показники, безперечно, справляють негативний вплив на стан здоров’я багатьох людей. Ті, кому вдалося знайти порятунок від палючого сонця на морському узбережжі, біля річки, у горах, менше це відчувають.

А як уберегтися від спеки тим, хто не має можливості відправитись у відпустку та змушений потерпати у середмісті, де, схоже, й бруківка вже стала гарячою? Небезпека сонячного чи теплового удару наразі є дуже високою, отож необхідно дотримуватись певних правил, щоб уникнути цієї неприємності.

Сонячний удар виникає внаслідок сильного перегріву голови прямими сонячними променями. В результаті розширюються мозкові кровоносні судини, припливає кров до голови, набрякає мозок. Медики стверджують, що частіше сонячний удар підстерігає у безвітряну погоду за високої вологості повітря, особливо сприяють йому стан сп’яніння та переповнений шлунок.
Тепловий удар – небезпечний для життя стан, який виникає при дії на тіло людини підвищеної температури в умовах підвищеної вологості, обезводнення і порушення процесу терморегуляції організму. Найчастіше розвивається при важкій фізичній роботі в умовах підвищеної температури і вологості довкілля, рідше — внаслідок тривалого перебування у спекотну погоду під прямими сонячними променями. Слід зазначити, що симптоми можуть розвинутися як під час перебування на сонці, так і через 6-8 годин.
Найчастіше тепловий удар може трапитися з людьми, чия робота пов’язана з тривалим перебуванням на відкритому повітрі (на полі, на будівництві), а також тими, хто виконує важку фізичну роботу в атмосфері гарячого, вологого та нерухомого повітря, невідповідно одягнений, особливо при роботі в гарячих цехах, котельнях.
Під високий ризик отримання теплового удару підпадають також діти та люди літнього віку і вагітні жінки.

Симтоми
•Підвищення температури тіла до 400 С і вище.
•Відсутність потовиділення. При тепловому ударі, викликаному спекою, шкіра стає гарячою і сухою на дотик. А при тепловому ударі, викликаному напруженою фізичною роботою, шкіра зазвичай волога, липка.
•Різке почервонніння шкіри, особливо обличчя.
•Прискорене дихання.
•Підвищення частоти серцевих скорочень.
•Пульсуючий головний біль.
•Ймовірні відчуття задухи, загальна слабкість, нестерпна спрага, біль у ділянці серця та спини, головний біль, запаморочення, потемніння в очах, погіршення слуху, блювання, марення, судоми, галюцинації, втрата свідомості.

Перша допомога
За перших симптомів теплового удару потрібно негайно викликати швидку допомогу. За відсутності такої можливості слід зробити наступне. В першу чергу треба перенести потерпілого до прохолодного приміщення або ж у затінок, покласти на спину, а голову — на підвищення, розстебнути чи зняти з нього одяг, розслабити пасок, розв’язати краватку. Якщо людина знепритомніла, то ваткою, змоченою нашатирним спиртом, треба протерти їй скроні та дати понюхати на відстані, обтерти тіло рушником чи тканиною, змоченою холодною водою, бажано обгорнути тіло вологим простирадлом, на голову, чоло і ділянки великих артерій покласти холодний компрес, бажано у вигляді мішечків з льодом.
Тепловий удар виникає внаслідок не лише обезводнення, але і втрати солей з потом. Тому рекомендується дати потерпілому поступово випити 1 літр прохолодної води з додаванням 2 чайних ложок солі, а також настоянку валеріани (15-20 крапель на одну третину склянки води) або сердечні краплі.
Лікарі не радять застосовувати жарознижувальні препарати. При тепловому чи сонячному ударі краще протерти долоні й ступні потерпілого розчином оцту, навпіл розведеного водою.

Як уберегтися

-Намагайтеся носити світлий і просторий одяг, а виходячи на вулицю, не забувати про сонцезахисні окуляри та головний убір.
• Потрібно пити якомога більше води. Літнім людям і дітям бажано пити її навіть у тому разі, коли вони не відчувають спраги.
– Медики категорично не радять у спеку вживати спиртні напої. Багато з них (наприклад, пиво) мають діуретичний ефект. Часте відвідування туалету може призвести до ще більшого зневоднення організму.
• Слід обмежити вживання і напоїв з високим вмістом кофеїну (чай, кава), оскільки вони порушують терморегуляцію організму.
• Не рекомендується виходити на вулицю у найспекотніші години доби та не перебувати на відкритому сонці з 11.00 до 17.00.
• Варто уникати важкого фізичного навантаження у спеку. Під час виконання роботи час від часу треба робити перерви на відпочинок і пити більше рідини.
• Намагайтеся за можливості уникати задушливих приміщень та громадського транспорту. Якщо вам потрібно під’їхати 2-3 зупинки, радше прогуляйтеся пішки затіненим боком вулиці.
• Слід остерігатися різкої зміни температур — вона не має перевищувати 100: якщо за вікном +35°C, то у приміщенні, обладнаному кондиціонером, вона має бути не нижчою +25°C.
• Старайтесь ніколи не залишати на сонці автомобіль. Якщо все ж іншого виходу не було, не сидіть в розпеченій машині більше 10 хвилин.
• Необхідно дотримуватись режиму прийняття сонячних ванн — не засмагати під час найвищої активності сонця (з 12 до 13 години), а також кожні 15 хвилин міняти положення тіла.

Дотримуючись вищезазначених рекомендацій, ви зможете уникнути таких неприємних наслідків перегріву організму, як сонячний і тепловий удари.
Підготувала Алла МАЄВСЬКА

peredplata