Сколіоз легше попередити, ніж лікувати

«Цього року молодший онук йде до школи, отож йому довго доведеться сидіти за партою. Чула про те, що за неправильних умов навчання у дітей може розвинутися сколіоз. Поясніть, що це за хвороба та як їй запобігти.
Ольга Дмитрівна, м. Коломия»

Напередодні початку нового навчального року з таким запитанням ми звернулись до фахівця, лікаря ортопеда-травматолога Ігоря Зінчука.
— Сучасні діти ростуть, сидячи перед телевізорами та комп’ютерами. Тому більшість із них мають хворий хребет. Років 10 тому серед моїх пацієнтів було значно менше дітей, — каже пан Ігор.

Сколіоз — не вроджена, а набута недуга. Починається навіть у 3-річному віці, якщо дитина малорухлива і часто сидить у викривленій позі. Тоді м’язові навантаження мінімальні, у хребті відбуваються дегенеративно-дистрофічні зміни. Зменшується кількість рідини у дисках, які виконують роль амортизуючої прокладки для хребців. При сильних фізичних навантаженнях диск може зміститися.
У 80% школярів викривлена постава. Однією із причин лікар називає заміну шкільних парт на столи.

— Радянські стандарти гігієни вимагали, щоб дитина сиділа за партою з похилим верхом і підніжкою. Теперішні столи не підібрані під ріст учня. Це й деформує хребет. Правильна постава — це пряме положення голови, симетричні плечі та лопатки, однакові руки за довжиною, а також ноги.
Визначити порушення можуть батьки. Для цього потрібно роздягнути дитину до пояса, попросити її розслабитися, руки опустити вздовж тіла, а п’яти поставити разом. Нахил одного з плечей, їх нерівність є ознакою сколіозу.

— Не привчайте дітей спати на м’якому матраці. Внаслідок цього викривляється хребет, диски стають легко зрушуваними. Робіть із дитиною ранкову зарядку, нагинаючись у різні боки, потягуючись. За комп’ютером чи телевізором дозволяйте сидіти не довше 15 хвилин.
Хвороби хребта викликають оніміння рук, запаморочення в голові, біль у шиї. Діти стають неуважними, швидко втомлюються. З часом звужується грудна клітина, погіршується робота органів дихання. Хворому доводиться носити лікувальний корсет.

Зазвичай зі скаргами на біль у спині до лікарів звертаються тоді, коли недуга вже хронічна. Тоді лікування малоефективне. Отож слід постійно стежити за станом хребта вашої дитини та за з’явлення щонайменших відхилень завчасно звертатись до фахівця. Адже будь-яку хворобу легше попередити, аніж вилікувати її.

Мирослава МИГИДЮК

peredplata