Польща підштовхує Україну до Євросоюзу

Польща підштовхує Україну до Євросоюзу

Київ – У ці дні Київ без перебільшення можна назвати європейською політичною столицею. Тут українські та європейські експерти працюють над проектом Угоди про асоціацію «Україна – ЄС»; делегація угорських дипломатів обговорює проблеми регіональної співпраці у рамках європрограм «Східне партнерство» та «Дунайська ініціатива». А напередодні Президент України Віктор Янукович прийняв міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського й нагородив його орденом Ярослава Мудрого за заслуги перед українським народом.

Нагороджуючи керівника МЗС Польщі Радослава Сікорського, Президент Віктор Янукович зауважив: найважливіший пріоритет української зовнішньої політики – «прискорення інтеграції України в Європейський Союз». При цьому він визначив три головні питання, що стоять на порядку денному в переговорному процесі між Києвом та Брюсселем: лібералізація візового режиму, створення зони вільної торгівлі і підписання Угоди про асоціацію.

Міністр Радослав Сікорський у свою чергу підтвердив, що Польща і надалі залишається великим прихильником України в Європі. І надзвичайно важливо підписати Угоду про асоціацію «Україна – ЄС» цього року, коли Польща головуватиме в Євросоюзі (це друге півріччя поточного року), оскільки більше подібної можливості в України може не бути, – сказав Сікорський.

За словами члена Громадської ради при МЗС Польщі Анджея Бжезицького, фактично Сікорський висловив побажання усього Євросоюзу – якнайшвидше підготувати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, що її розробляють політики, чиновники та експерти уже понад три роки. І Київ, і Брюссель готові наповнити «реальним змістом» цей документ, зазначає Бжезицький.

«Стосунки між Україною та Польщею пожвавились, адже за кілька днів Польща перебере на себе головування в ЄС, – каже він. – У Варшаві зробили ставку на підписання Угоди про асоціацію України з Євросоюзом як один із головних пріоритетів у цьому статусі. Нічого дивного у цьому немає: традиційно Польща зацікавлена у стабільній та сильній сусідці, яка до того ж приймає на себе ризики та небезпеки, пов’язані з російською імперською ідеологією. При усій обережності ЄС при переговорах із Росією на тему енергетичної безпеки або системи ПРО на сході Європи, назвати стосунки між Брюсселем і Москвою позитивними однозначно складно. І ще один аспект: Україна і Польща з власної історії знають, до чого призводила позиція Кремля на європейському напрямі».

ЄС – порятунок України від російського тиску

Голова міжнародної громадської організації «Європейські друзі України» Олексій Толкачов переконаний: активізація діалогу між Україною та Євросоюзом прискорює процес європейської інтеграції держави і також дозволяє українцям позбутися тиску з боку Росії.

«Насправді Янукович і вся влада ментально уже в Європі, вони чудово розуміють, що майбутнього з Росією в України немає. Адже соціологічні опитування у різних регіонах України підтверджують, що європейський вектор у суспільстві переважає. До того ж, російська політика, російська олігархія настільки жорсткі та потужні, що розчавлять і Януковича, і олігархічні клани довкола нього. Тому європейський вибір України у цьому контексті – це вибір порятунку», – зазначає Толкачов.

Керівник київського Центру політичного аналізу Павло Жовніренко стверджує: активна євроінтеграція України – це спроба чинної влади підняти свій рейтинг за рік до парламентських виборів, і водночас – це метод політичного тиску на непоступливу в газових питаннях Росію.

«З одного боку, переговори з ЄС для чинної української влади – це перш за все питання створення зони вільної торгівлі, що відкриває олігархічному капіталу з України легальний шлях до європейських ринків. По-друге, українці завдяки євроінтеграції намагаються торгуватися з Росією за преференції і за здешевлення енергоносіїв, але на сьогодні ці торги позитивного результату для офіційного Києва не дали».

Тим більше, що за два дні прем’єр-міністр Росії Володимир Путін відвідає Крим, щоб нагадати Президентові Віктору Януковичу про ціну на газ і про Чорноморський флот у Криму, зауважує експерт.
Богдана Костюк
Джерело radiosvoboda.org

peredplata