Медики Чернівців покладають великі надії на цей рік

Потужна розбудова медичної галузі м.Чернівців у минулому році та не менш амбітні плани Чернівецької міської ради в галузі медицини на цей рік прокоментував для місцевих ЗМІ начальник управління охорони здоров’я Чернівців Ігор Незборецький.

Він, зокрема, зазначив: «Головною концепцією напрямів діяльності охорони здоров’я міста Чернівців в 2012 році є реалізація державної політики в галузі охорони здоров’я, забезпечення прав пацієнтів на одержання медичної допомоги в необхідному обсязі та належної якості шляхом оптимального використання кадрових і матеріально-технічних ресурсів, застосування досконалих медичних технологій та відповідно до Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», Програми Президента України «Здоров’я 2020. Український вимір». В 2011 році проводилися заходи щодо оптимізації ліжкового фонду міських лікарень. Було скорочено 20 ліжок в госпрозрахункових відділеннях та 60 – бюджетних з врахуванням потреби в стаціонарній допомозі мешканців міста, без погіршення та зменшення її обсягів, слід зазначити, що скорочення медперсоналу не відбувалося.

З метою посилення зв’язків з громадськістю та на виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» з 01.08.2011 розпочав роботу інформаційний сайт управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради.

Ґрунтовно проаналізувавши вищезгадані програми, ми визначили пріоритетні напрями роботи медичної галузі міста в 2012 році:

1. Реформування медичної галузі з метою поліпшення здоров’я населення, збільшення тривалості життя, наближення його до європейського рівня (тривалість життя в Україні на даний момент знаходиться на рівні 1952 року в Європі), забезпечення рівного та справедливого доступу всіх мешканців до медичних послуг належної якості;

2. Удосконалення системи охорони здоров’я шляхом збільшення частки первинної медико-санітарної допомоги в загальному комплексі медичної допомоги, що надається населенню, реформування первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги. Управлінням охорони здоров’я розроблено перспективний план реформування галузі, який буде проходити поетапно. Це створення відділень сімейної медицини на базі міських поліклінік з врахуванням територіального розміщення існуючих будівель, функціонального зв’язку між первинною мережею та вторинною і третинною меддопомогою (30-40% пацієнтів стаціонарів можуть лікуватися на первинному рівні, що значно зменшить витрати);

3. Забезпечення пріоритетного розвитку системи охорони здоров’я материнства та дитинства. Згідно з планом національного проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства» ведуться роботи по створенню в 2012 році Буковинського перинатального центру;

4. Удосконалення системи швидкої медичної та невідкладної медичної допомоги (відкриваються нові, наближені до населення окремих районів міста, пункти швидкої меддопомоги);

5. Утримання сталого санітарно-епідемічного благополуччя;

6. Медичне забезпечення пільгових категорій населення;

7. Розвиток сучасної матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів. Управлінням охорони здоров’я розробляється довгостроковий план оснащення лікувально-профілактичних закладів міста діагностично-лікувальним обладнанням (рентген обладнання, автомобілі швидкої меддопомоги, апарати ШВЛ, сучасні операційні столи та багато іншого).

8. Впровадження новітніх медичних технологій, інформаційного забезпечення та подальший розвиток малозатратних медичних технологій лікування;
9. Удосконалення системи профілактики здоров’я населення;

10. Пошук додаткових джерел фінансування. Бажаним є реальний розрив зв’язку бюджету з інфраструктурою, тобто перехід від фінансування інфраструктури до фінансування потреб населення: гроші мають іти «за пацієнтом», а не на утримання існуючого ліжкового фонду. Невтішними є і умови в яких працюють медики. Система оплати та матеріальних стимулів медпрацівників потребує значного покращення. Медична галузь міста відчуває підтримку з боку влади: в 2011 році придбано вкрай необхідне дороговартісне діагностичне медичне обладнання, значними темпами прискорилося будівництво корпусу міської дитячої клінічної лікарні, яке знаходиться на завершальному етапі. Але найважливіше – це збереження медичних кадрів, впровадження механізмів мотивації праці. Завдяки порозумінню з керівництвом міста в 2012 році вперше в бюджеті медикам передбачена матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу в сумі 5,8 тисяч гривень.

11. При проведенні реформ завжди є ті, що сумніваються, ті що чинять опір та постраждалі. Все нове зустрічає супротив, але якщо є злагодженість дій, прагнення, взаєморозуміння то результат буде. Можливо є сенс утворити центр комунікативних зв’язків для пропаганди реформ, роз’яснень, проведення зустрічей з колективами. Потрібен відкритий діалог щодо реформування галузі з представниками громадських організацій, які відстоюють інтереси пацієнтів та лікарів, щоб зменшити цю відстань і краще працювати над спільною метою, отримати дієві пропозиції щодо участі громадськості в оновлені системи охорони здоров’я. Система охорони здоров’я – це більше ніж надання меддопомоги, ефективні системи охорони здоров’я покращують як здоров’я так і добробут людей. Життя – це дорога з двобічним рухом. Не може процес відбуватися в одному напрямку: поліпшення оснащення лікувальних закладів, підвищення кваліфікації лікарів – це потрібно робити, але цей чинник впливає на здоров’я населення лише на третину. Кожен повинен сам дбати про себе та виховувати культуру здоров’я. Краще коли люди звертаються до сімейних лікарів за консультацією з метою запобігання захворюванню, зменшення наслідків чи ускладнень, а не у випадку виникнення проблеми. І саме сімейний лікар, знаючи кожну конкретну сім’ю, її спадковість, душевний та психічний стан, може надати поради, скерувати на те чи інше дослідження чи консультацію вузьких спеціалістів. Це дасть змогу підвищити довіру пацієнта до лікаря та рівень здоров’я нації.

Хочу висловити щиру подяку всім колегам-медпрацівникам за напружену самовіданну роботу, владі міста – за розуміння та вагому підтримку, Головному управлінню охорони здоров’я – за плідну співпрацю, допомогу у створенні єдиного медичного простору та вирішенні багатьох питань. Буковинському державному медичному університету – за підготовку кваліфікованих кадрів для роботи в практичній медицині та надання постійної консультативно-методичної допомоги, комітету профспілки працівників охорони здоров’я – за партнерство та соціальну підтримку медичних працівників.

Переконаний, що затверджений на цей рік бюджет медичної галузі Чернівців у рекордному обсязі 149 мільйонів гривень дозволить нам втілити в життя більшість наших задумів і реально покращити медичне забезпечення чернівчан у 2012 році».

peredplata