Військова комуналка. Без договору і ліцензій

Військова комуналка. Без договору і ліцензійЯкщо з комунальною сферою житлових будинків, що перебувають на балансі ЖРЕПів, більш-менш все зрозуміло, то розібратися з тим, що коїться у відомчих будинках, важче. Так, по вулиці Московської Олімпіади, що в Чернівцях, колишньому навчальному корпусу (казарма) військової частини в 2003 році надано статус гуртожитка, і наразі будівля перебуває на балансі квартирно-експлуата-ційного відділу (надалі – КЕВ) м. Чернівці і підпорядкована Міністерству оборони України. І от один з мешканців Дмитро Іваній вже роками намагається знайти правду та навести порядок у будинку.

– Вже третій рік не можу добитися від КЕВ укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, – розповідає чернівчанин Дмитро Іваній. – Підприємство самовільно встановлює розмір квартплати. А з серпня 2006 року по липень 2008 року взагалі додатково до квартплати збирали 26,80 грн. на утримання персоналу. Лишень після втручання Чернівецького облтервідділення антимонопольного комітету доплату зняли. Будинкоуправління КЕВ м. Чернівці є виробником послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і повинен би був розрахувати економічно обґрунтований тариф після громадських слухань з мешканцям гуртожитку і потім погодити його в органах місцевого самоврядування. Та з серпня 2006 року немає погодженого тарифу, а мешканці досі сплачують кошти невідомо за якими тарифами. І підприємство не має ніяких ліцензій на виконання тих чи інших робіт. Так само довільно встановлюють тариф і на теплопостачання. Справа в тому, що КЕВ є виробником послуг централізованого теплопостачання. Однак відповідно до законів України у підприємства повинна бути ліцензія на право виробництва теплової енергії. Та, як мінімум, з 2006 року такої ліцензії немає. І протягом трьох років я звертався до різних інстанцій, але понині – ні погодженого тарифу, ні ліцензії. Тож я не можу проконтролювати свої витрати на житлово-комунальні послуги, а тим більше, бути певним в їх безпечності, якості та справедливості встановлених на них тарифів.
Як розповідає пан Дмитро, взимку за квартиру в гуртожитку площею в 17 кв. м, де проживає він з дружиною та дитиною, за комунальні послуги взимку сплачує 370 грн. та 270 грн. влітку. За що саме такі суми, він зрозуміти не може. На прохання встановити лічильники на воду йому відмовляють. А тому пан Дмитро не може зрозуміти, як сім’я з трьох осіб може використовувати в гуртожитку зі спільними зручностями по 6 кубів води на місяць з людини. На знак протесту він з грудня 2007 по 2010 рік не платив за певні комунальні послуги. І хоче врешті-решт, аби в будинку панував закон та порядок.

Підполковник Анатолій Чер-вінський, начальник КЕВ м. Чернівці, всі звинувачення пана Дмитра відкидає. Каже, що то тільки один мешканець вічно всім незадоволений. Мовляв, за 20 робочих днів він пише 18 скарг в різні інстанції. Договір оренди Дмитро отримав ще 2010 року, але відмовляється його підписувати. Окрім того вже є рішення суду, яким зобов’язали стягнути з нього, як з боржника, 4 тисячі гривень (Іваній каже, що оскаржує це рішення суду, – авт.). Загалом його борг перед КЕВ становить 9700 грн. Також чоловік постійно погрожує: каже, щоб спустили половину боргу й тоді він припинить скаржитись. Що ж стосується необґрунтованих та непогоджених місцевою владою тарифів на квартплату, то пан Анатолій запевнив, що тариф наразі є одним з найнижчих в місті – 48 копійок за квадратний метр. Але вже підготовлені та подані документи на погодження до міської ради нового тарифу квартплати, яка буде в 4 рази вищою. Окрім того Іваній самовільно провів собі воду до квартири. І загалом чоловік споживає послуги за рахунок інших мешканців.

На наше зауваження, що КЕВ не має ліцензії на надання послуг теплопостачання та виробництва теплової енергії, пан Червінський запевнив, що всі необхідні документи є. Але ліцензії таки немає, є дозвіл Міноборони на виробництво теплової енергії. Чи це одне й те саме – не знаємо, але згідно з законом «Про ліцензування певних видів діяльності» виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню.

Також на наше запитання стосовно укладених договорів на надання житлово-комунальних послуг начальник КЕВ не зміг назвати відсоток мешканців гуртожитку, з котрими вже укладені договори. Та ще й до того всього договір з мешканцями укладається не на надання житлово-комунальних послуг, а договір на оренду, і в ньому є пункт на надання послуг. Хоча, згідно з законом «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов’язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг із визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання відповідно до типового договору.
Що ж, в ситуації, котра склалась у колишній військовій казармі, розбиратися мають компетентні органи. І коли решті мешканців байдуже, один в полі не воїн.

Надія Вірна

peredplata