Правила поводження з працівниками ДАІ

Правила поводження з працівниками ДАІЗустріч з працівниками ДАІ не бажана, але трапляється. Тому, водіям варто знати свої права, аби не втрапити в пастку своєї необізнаності і тим самим заробити собі незаслужений штраф або інше, серйозніше покарання.

Отож, як радять експерти, якщо вас зупиняє будь-який працівник міліції, потрібно обов’язково зупинитись із дотриманням правил дорожнього руху (ПДР). Згідно зі ст.5 Закону України «Про міліцію» кожен працівник міліції зобов’язаний назвати своє прізвище, ім’я по-батькові, звання та пред’явити на вашу вимогу службове посвідчення. При зупинці необхідно запитати в даного працівника міліції ПІБ, звання, посаду, вимагати пред’явити службове посвідчення, запитати про причину зупинки, тобто що саме ви порушили.

Пам’ятайте, що інспектору рекомендовано зупиняти транспортні засоби за наявності ознак правопорушення згідно з наказом МВС № 111. Підставами ж для зупинки працівником ДАІ транспортного засобу є:

1. Порушення ПДР водіями.
2. Характер руху транспортного засобу викликає підозру в спроможності водія керувати ним (різка та періодична зміна напрямку руху і (або) швидкісного режиму).
3. Відсутність номерних знаків на транспортному засобі або наявність номерних знаків, які не відповідають вимогам стандартів.
4. Наявність ознак, які свідчать про технічну несправність транспортного засобу.
5. Наявність даних, що свідчать про причетність транспортного засобу або водія до скоєння ДТП чи злочину.
6. Перебування транспортного засобу в розшуку.
7. Необхідність опитування водія чи пасажирів про обставини скоєння ДТП, адміністративного правопорушення, злочину, свідками якого вони є або могли бути.
8. Необхідність залучення водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції або як свідка при оформленні адміністративних матеріалів.
9. Проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, а також документів на транспортний засіб і вантаж.
10. Виконання рішень уповноважених на те державних органів про обмеження чи заборону руху.
11. Якщо технічний стан транспортного засобу або спосіб закріплення вантажу на ньому створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху.
12. Порушення визначеного порядку встановлення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Варто зауважити, що наказом забороняється зупиняти транспортні засоби на ділянках доріг із обмеженою видимістю, до і після повороту, безпосередньо перед перехрестями, у зоні залізничних переїздів та в інших небезпечних місцях, за винятком випадків необхідності їх невідкладного зупинення для уникнення настання тяжких наслідків.

У випадку проявлення перших ознак неввічливого ставлення інспектора до вас вимагайте службове посвідчення (на основі Наказу МВС №111). Прізвище, ім’я, по-батькові та посаду переписати на листок паперу (для можливої подачі скарги до керівництва обласного ДАІ, прокуратури та суд).
На вимогу показати багажник або салон вимагайте пояснення причин огляду транспортного засобу (на основі пп. «в» п. 2.14 ПДР). Також не соромтесь за будь-яких сумнівів користуватись телефоном довіри Департаменту ДАІ МВС України (він має бути записаний у пам’ять телефону кожного водія – ВДАI УМВС України в Чернівецькій області, (0372)55-05-13, адреса для скарг 58007, вул. Заводська, 22, м. Чернівці). Повідомте на телефон довіри про намагання провести незаконний огляд транспортного засобу. В більшості випадків вимагати від вас показати багажник, „бар дачок”, салон в них немає законного права. Вони можуть провести тільки зовнішній огляд, а не обшук. Правда, це не стосується ситуацій, коли автоінспектори стоять разом з, наприклад, «Беркутом» і проводять якусь операцію. Коли ж у вас таки вимагають провести обшук багажника, то в свою чергу треба вимагати скласти спершу протокол про адміністративне затримання та обшуку в присутності двох понятих, а потім вже відкривати багажник.

При складанні протоколу про адміністративне правопорушення після того, як його заповнить інспектор, обов’язково треба написати пояснення. В іншому випадку – ви визнаєте правопорушення. Усі порожні поля варто відмітити почерком або знаком «Z». У рядку «Підпис порушника» перекресліть слово «порушник» і підпишіться нижче. Також, у протоколі є три місця для підпису: під порушенням, під коментарем і під тим, що з ст.63 Конституції і ст. 268 КпАП (ваше право на правову допомогу) вас інспектор ознайомив. Вимагайте ознайомлення. У коментарях пишіть фразу «З протоколом не згідний, нічого не порушував, аргументи наведу в суді». Також в протоколі варто вказати номер і марку автомобіля, на якому охороняв дорожній спокій інспектор (якщо автомобіль приватний). Аналогічно з техоглядом на його автомобілі. Обов’язково вимагайте протокол на підпис.

А взагалі – бажаємо вам уникати зустрічей з інспекторами ДАІ та не порушувати правил дорожнього руху – це збереже вам і здоров’я, і нерви, і гроші.

peredplata