А судді хто?

А судді хто?Зустріч з журналістами за «круглим столом» організували в Апеляційному суді у Чернівецькій області. З боку суддів брали участь: голова, кандидат юридичних наук Олексій Костянтинович Черновський, в.о. секретаря судової палати у кримінальних справах Галина Адольфівна Станковська, в.о. секретаря судової палати у цивільних справах Анатолій Дмитрович Галичанський та начальник територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернівецькій області Юрій Георгійович Гончарук.

Голова суду Олексій Черновський з перших слів спробував надати зустрічі відкритості та довірливості.

– Ми представляємо дві гілки влади, – говорив пан голова, – судову – третю і четверту – інформаційну. Є, на жаль, і п’ята влада. Щоправда, у різних формах вона існує в Україні.
Під п’ятою гілкою влади розуміємо мафію.

Судді відзначили, що в останні роки збільшилось навантаження на них. А це є позитив. Бо свідчить про довіру і доступність судової влади. Як позитивну тенденцію і високий професіоналізм буковинських суддів відзначено те, що у нас чи не найнижчий в Україні показник скасування судових рішень: у цивільних справах за півріччя скасовано тільки 9, що становить 0,9% загальнодержавного, а кримінальних – 14 справ, що становить 1,9%.
Розповіли судді і про проблеми, з якими стикаються. А це й погане матеріальне забезпечення районних судів і тривалий час не фінансується потреба на капітальні видатки.
Пан Черновський нагадав тим, хто забув і розповів тим, хто не знав, що Чернівці були в Европі на найвищих щаблях розвитку судочинства. Тут створено перший у світі музей криміналістики. Народження поняття кримінальної психології пов’язано з нашим містом. Теорія живого і вільного права вперше застосовувалася на практиці судочинства у Чернівцях. Тож суддям Буковини є чим пишатися і є на що рівнятися. Ось тільки маємо столітню проблему: дві перші гілки влади (облрада і ОДА) вперто і цинічно не віддають правосуддю рідний дім – палац юстиції. Саме будинок з левами, де знаходиться Папієв і Ко колись споруджували для правосуддя. Кожен, хто приходить на посади голів ОДА і облради, погоджуються, що приміщення треба віддати. Але не віддають. Ще й цинічно заявляють: мовляв, потрібна для такого рішення політична воля. Тож майте волю, політики! Не мають.
А ще на зустрічі з журналістами пан Черновський як спеціаліст охарактеризував ведення процесу над екс-прем’єром України Юлією Тимошенко.

– Цей процес ставить більше запитань, ніж дає відповідей, – сказав пан голова. – І ці питання повинні вирішувати законодавці. Раніше було неписане правило, що найскладніші, найрезонансніші справи розглядали найдосвідченіші судді. Нерідко сам голова брався за них. Тепер не так. Хотілося, аби цей процес мав толерантнішу атмосферу з обох боків. Бо досі він завдає шкоди і державі, і політикам, і судовій системі.

Про резонансну справу катування рибалок головою Заставнівської РДА Михайлом Бойчуком судді говорили, але не коментували. Бо це не коректно. Справа ще слухається у суді. Тільки голова зауважив, що головуючий на процесі може давати дозвіл на відео зйомку суду, аудіозаписи журналістами, а може й не дозволити.

– Якщо суддя впевнений у собі, якщо досвідчений, боятися ЗМІ нічого, – ці слова стали правдивим лейтмотивом зустрічі суддів і журналістів Буковини.

Петро Кобевко

peredplata