Пенсійну (анти)реформу прийняли вночі

Пенсійну (анти)реформу прийняли вночі

Розмовляють двоє:
— Ти не знаєш, чому
пенсійну реформу прийняли вночі?
— А хіба над Україною день?..

Отже, відбулося. 8 липня Верховна рада ухвалила урядову пенсійну реформу у другому читанні і в цілому. Її підтримало 248 депутатів.

Правда, незрозуміло, звідки взялася ця кількість – адже у приміщенні парламенту, судячи з виступів окремих народних обранців, перебувало всього… 98 осіб. Хіба що добігали з Палацу спорту після концерту знаменитого Стінга… «За» віддали свої голоси 188 нардепів з фракції Партії регіонів, 11 – з НУ-НСу, 18 – з групи «Реформи заради майбутнього», 20 – з литвинівської фракції Народної партії. До проекту пенсійної реформи було внесено понад тисячу поправок, однак депутати абсолютну більшість їх відхилили, особливо запропоновані опозиціонерами.
Отож ухваленим законом закріплено:
• Підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років. Це поступово відбуватиметься, починаючи вже з 1 вересня цього року, поетапно на 6 місяців щорічно впродовж 10 років. У якості компенсації за підвищення пенсійного віку пенсія жінкам буде збільшуватися на 2,5% кожних півроку пізнішого виходу на пенсію. Впродовж 3 років надаватиметься можливість добровільного виходу на пенсію після досягнення 55-річного віку, однак розмір пенсії таких жінок буде зменшено на 0,5% за кожен місяць дострокового виходу на пенсію.
• Підвищення пенсійного віку для чоловіків-держслужбовців до 62 років, починаючи з 2013 року. Як ми вже повідомляли, практику продовження перебування на держслужбі скасують.
• Зменшення розміру пенсій держслужбовцям з 90% до 80% від зарплати.
• Виплата дострокової (за півтора року) пенсії держслужбовцям, депутатам, прокурорам, суддям здійснюватиметься лише для непрацюючих пенсіонерів.
• Обмеження заробітку для призначення пенсій депутатам, суддям, військовим сумою зарплати, на яку нараховується соціальний внесок, як для інших категорій пенсіонерів;
• Впродовж 10 років збільшиться необхідна вислуга для призначення пенсій військовим та деяким іншим особам з 20 до 25 років. При цьому буде запроваджене календарне її обчислення. Парламент підтримав поправку про те, щоб не збільшувати вислугу років для військових льотчиків та підводників.
• Максимальний розмір пенсій обмежується на рівні 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність (нині це 7640 грн.). (Хоча ця норма навряд чи стосуватиметься тих, кому пенсія вже призначена — Н.Б.)
• Працівникам освіти, культури та охорони здоров’я при виході на пенсію виплачуватиметься одноразова допомога у розмірі 10 призначених їм пенсій. Ця норма не стосуватиметься тих осіб зазначеної категорії, хто скористався правом пільгової пенсії;
• При відстроченні періоду виходу на пенсію, за перші 5 років пенсії будуть підвищуватися на 0,5% за кожен місяць пізнішого виходу.
• Підвищення мінімального страхового стажу для отримання пенсії за віком з 5 до 15 років та збільшення страхового стажу для призначення пенсій з 20 до 30 років для жінок і з 25 до 35 років для чоловіків.

Закон пропонує для призначення пенсій брати розмір середньої зарплати за останні 3 роки перед зверненням за її призначенням, а перерахунок проводити із середньої зарплати, за якою призначена пенсія.

…Наразі закон не підписаний президентом. Оскільки парламент не підтримав жодної поправки від депутатів-опозиціонерів, вони мають намір підготувати подання до Конституційного суду. Отож яке «покращення життя» принесе пенсійна реформа більшості простих пенсіонерів – покаже час.
Наталія БРЯНСЬКА

peredplata