Дорогою знань. Вступай по-новому

Дорогою знань. Вступай по-новому1 липня в українських вищих навчальних закладах розпочинається вступна кампанія. До цього часу ще невідомо, скільки саме державників заплановано. Але безперечним позитивом цьогорічної кампанії є те, що абітурієнти зможуть подавати заяви в електронному вигляді.

Для того, щоб подати електронну заяву на вступ, потрібно зареєструватись на порталі «Єдине інформаційне освітнє вікно» (http://ev2011.osvita.com). Тут подано список вищих навчальних закладів та напрямів підготовки (спеціальностей). Електронний вступ обслуговуватиме навчальні заклади ІІІ – IV рівня акредитації. На Буковині це — Буковинський державний медичний університет, Буковинська державна фінансова академія, Чернівецький національний університет, Чернівецький торговельно-еконо-мічний інститут та Буковинський університет.

Вступники, звісно, можуть подавати документи до приймальних комісій і за звичним порядком — власноруч у паперовому вигляді. Нагадаємо, абітурієнти мають право подавати заяви до 5-ти вузів на три спеціальності.

До заяви вступник
повинен додати:

• оригінали або засвідчені копії документа державного зразка про повну загальну середню освіту (базову загальну середню освіту, документ про здобутий освітньо-кваліфікаційний рівень) та додатка до нього;
• особи, які вступають на основі повної загальної середньої освіти, додатково подають сертифікат(и) Українського центру оцінювання якості освіти (або засвідчені ксерокопії), видані в 2008-2011 рр.;
• медичну довідку за формою 086-о або засвідчену її копію (з вказівкою профілактичних щеплень або окрему довідку про профілактичні щеплення);
• паспорт та його ксерокопію (с.1,2,11). Особи, які за віком не мають паспорта, подають свідоцтво про народження та його ксерокопію, а також копію паспорта одного з батьків;
• 4 фотокартки розміром 3×4 см;
• військовий квиток (посвідчення про приписку до призовної дільниці) для молодих людей чоловічої статі;
• копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
• документи, що дають право на пільги при зарахуванні на навчання, якщо такі є;
• папку на зав’язках для документів;
• 3 конверти з марками.

Як і раніше, переваги при вступі матимуть пільговики. Це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, інваліди I і II груп та діти-інваліди до 18 років, чорнобильці, діти шахтарів, а також діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах, діти військовослужбовців, загиблих при виконанні службових обов’язків.

Приймальні комісії прийматимуть документи до 31 липня. Вступники, які братимуть участь у творчих конкурсах, повинні подати свої заяви до 17 липня. З 23 по 31 липня будуть проводитись вступні творчі іспити у декілька сесій.

З початку серпня передбачається три хвилі подачі оригіналів: абітурієнти матимуть змогу подавати документи аж до 9 серпня. Звісно, чим пізніше це буде зроблено, тим меншою буде вірогідність потрапити на держзамовлення. І лише 10 серпня вищі навчальні заклади мають оприлюднити точні списки осіб, яких зарахували на бюджетну форму навчання. Вступники, які вчитимуться за контрактом, повинні подати оригінали документів до 25 серпня.

Слід зазначити, що навчання у вищих навчальних закладах Буковини за контрактною формою доволі дороговартісне. Найдорожче — у медичному університеті: рік навчання на спеціальності «Стоматологія» вартуватиме 17 200 грн. на рік, а на «Лікувальній справі» – 14 000 грн. Дешевше у Чернівцях вивчати в ЧНУ агрономію (5 000 грн./рік), фізику, електротехніку, електроніку, радіотехніку (5 300 грн./рік) та математику (5 500 грн./рік). Найдорожчими ж в університеті є спеціальності «Англійсько-український переклад» (11 500 грн. на рік) і «Правознавство» (10 500 грн. на рік). Однак це дешевше, ніж у Києво-Могилянській академії та Київському національному університеті. Там навчання на відповідних факультетах вартує приблизно 30 000 грн. на рік.
Вартість навчання у чернівецьких коледжах також чималенька (4 000 – 10000 грн. на рік). У професійно-технічних училищах Буковини рік навчання на контрактній основі обійдеться батькам в суму від тисячі гривень.

У деяких вищих навчальних закладах побоюються, що абітурієнтів цьогоріч буде набагато менше. І це не дивно, адже, як повідомляє міністерство, їх кількість загалом по Україні скоротилась на 42% у порівнянні з минулим роком.

Чи буде скорочення державних місць у ВНЗ і на скільки, ще невідомо. У приймальних комісіях кажуть, що інформація про кількість бюджетних місць з’явиться на початку липня.
Ми ж бажаємо абітурієнтам успіху та правильного вибору професії!

Вікторія КОВАЛЬ

peredplata