Без права на проїзд

Без права на проїзд

У нас кажуть, що поважають старість. У нас стверджують, що для літніх людей створені всі умови, зручності, передбачені заслужені пільги. Але не так думають почасти самі літні люди. Окремі надавачі послуг інколи брутально принижують честь та гідність стареньких…

— Нещодавно мені довелося добиратися з автостанції №4 (вул. Галицький шлях, 4а) до Кіцманя, — розповідає ветеран ВВ війни Іван Васильович Куєк. — Я скористався своїм правом на пільгу, а у касі взяв так званий «нульовий» квиток. Не встиг зайти до салону автобуса, як водій почав вимагати плату за проїзд. На пільговий квиток він не звертав жодної уваги та в прямому сенсі слова гаркнув, аби я вийшов з автобуса.

Коли чоловік відмовився, водій покликав на допомогу, очевидно, працівника станції, і той вже готовий був витягти пенсіонера з автобуса. Іван Васильович дістав посвідчення ветерана, а з ним з кишені й двогривневу купюру. «Помічник» водія силоміць вихопив гроші та зачинив двері…
Ображений ветеран стверджує, що з цим водієм у нього не так давно вже була схожа ситуація. Тоді підприємливий шанувальник «непільгових» пасажирів вдався до обману – сказав, що квиток у Івана Васильовича на наступний автобус.

— Невже я за 50 років трудового стажу, за обпалену війною молодість заслужив на таке ставлення? Я об’їхав багато держав і зробив висновок, що в Україні можна жити, але, найперше, слід покінчити з невіглаством. Адже справедливості добитися простій людині ой як нелегко…

Схожих звернень, що стосуються і залізничних перевезень, на жаль, редакція отримує чимало. Дивуєшся: звідки стільки хамства, грубості, неповаги до наших батьків, дідусів? Неповаги до законів, зрештою?

«21 травня я поверталася з Вашківців додому потягом сполученням «Чернівці-Вижниця», — пише нам чернівчанка Ганна Присяжнюк. — У Вашківцях, аби взяти пільговий квиток, біля каси очікувало десь зо 5 пенсіонерів, але її так і не відчинили, хоч ми стояли аж до приходу поїзда (відправляється о 18 год. 20 хв.) та змушені були зайти до вагона без квитків.

Без права на проїзд

 

Без права на проїзд

Далі жінка розповіла, що, на її думку, аби не возити пенсіонерів, провідники домовляються з касирами. Ті різними методами ухиляються від продажу пільгових квитків, а за безквитковий проїзд пенсіонерів та інших пільговиків успішно… штрафують. У цьому випадку провідниця стверджувала, що два пасажири на станції «Вашківці», мовляв, змогли взяти квиток. Якщо це так, то це були не пільговики.

— Йде наступ на пенсіонерів, нас хочуть позбутися різними способами. Мені соромно за провідників, — журиться Ганна Яківна. – Де нам шукати захисту? Чому не маємо права на пільговий проїзд?

З цими запитаннями редакція звернулася до головного спеціаліста відділу соціальних виплат та персоніфікації пільг ГУ праці та соцзахисту населення ОДА Максима Возного:

— Відповідно до закону України «Про статус ветеранів війни…» ці люди користуються безплатним проїздом усіма видами міського пасажирського транспорту…, а також залізничним, водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів…

ВАТ «Денисівка», у якому працює водій на прізвище Заєць (за даними старшого касира АС-4 Валентини Іващенко), котрий образив ветерана Івана Куєка, за 4 місяці перевезено 45,5 тис. пільгових пасажирів. Профінансовано товариством з державного бюджету станом 01.05.11 122 тис. 474 грн. Борг становить трохи більше 97 тис. грн. Однак, як стверджує Максим Возний, наявність боргу не дає права перевізникам не надавати послуги з пільгового перевезення.
Це підтвердив і керівник територіального управління головної державної інспекції на автомо-більному транспорті Віктор Ходаковський:

— На жаль, це вже не перша скарга по автостанції № 4, — каже пан Віктор. – Я реагую на такі випадки негайно, отож і водій, і керівник автоколони ВАТ «Денисівка» будуть давати пояснення з цього приводу. Однак нам простіше боротися з подібними водіями, коли пасажири звертаються письмово безпосередньо до територіального управління.

Випадок у приміському поїзді «Чернівці-Вижниця» коментує заступник начальника Чернівецького залізничного вокзалу Василь Рутковський:

— Роботу станцій курує Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень. Однак цілком можливо, що каса у Вашківцях не працювала. За таких обставин квитки пільговикам видає провідник, котрий має повноваження та технічний паспорт.

Можливо, ми не всі знаємо ще всіх законних правил такого нелегкого життя. Але якби надавачі послуг (у цьому випадку – пасажирських перевезень) належно спілкувалися зі споживачами, не було б нарікань, стресів, нервових зривів тощо. Тож сподіваємося, що всі дотичні до справи пасажирських перевезень посадовці зроблять належні висновки.

Аби не відповідати за свої вчинки за всією суворістю нинішніх законів. Аби право на проїзд мали всі.
Наталія Брянська