Як англійці викрали у китайців їх головне національне надбання.

У нашій свідомості образ типового британця невід’ємно пов’язаний з чашкою чаю. І, хоча зараз це не завжди так, в середині дев’ятнадцятого століття цей напій був надзвичайно популярним у Великобританії.

Проблема була лише в його ціні – чай ​​могли дозволити собі тільки дуже заможні люди, а все, тому що доставляти його доводилося з Китаю. Але навіть вище аристократичне суспільство, не обтяжене грошовими проблемами, нарікало на високі ціни.

Популярність чаю була настільки висока, що в 1843 році Королівське Садівниче Товариство вирішило відправити в Китай експедицію, яка б вивчила сорти чаю та особливості його вирощування. А так, як китайці не горіли бажанням ділитися секретами, то експедиція повинна була проходити таємно.

Очолив її шотландець Роберт Форчун. Роберт був настільки відданий справі, що пережив напади бандитів і піратів, кілька разів ледь не загинув від важких хвороб і переховувався від китайської влади, переодягнувшись багатим торговцем. Повернувшись на Батьківщину, Фортьюн описав свої пригоди і все, що йому вдалося дізнатися про чай. Потрібно сказати, що записки Роберта стали досить популярні не тільки в середовищі ботаніків.

Роберт Форчун – англо-шотландський ботанік, садівник і письменник. Джерело зображення: wikimedia.org

Через пару років до нього звернулися представники британської Ост-Індської компанії. Пропозиція їх було діловою, але не зовсім законною і етичною. Фортьюн повинен був повернутися в Китай і вкрасти там насіння чаю, щоб британці могли порушити китайську монополію і не витрачати такі величезні гроші на покупку цієї рослини. Нові чайні плантації планувалося влаштувати в Індії, країні з відповідним для цього кліматом. Де, крім того, можна було майже не витрачати грошей на зарплати робітникам.

 

Незважаючи на певну аморальність цієї пропозиції, Роберт досить швидко погодився і вирушив в Шанхай. Він зробив все, щоб бути схожим на звичайного китайця, поголившись і надівши відповідний наряд, який Роберт називав «мандаринський». Фортьюн збирався розігрувати роль чиновника з сусідньої провінції, який здійснював візит на фабрику з виробництва чаю. Дивно, але у керівництва фабрики ця легенда ніяких питань не викликала. Йому влаштували детальну екскурсію по виробництву і Роберт зміг своїми очима побачити весь процес збору та висушування чаю. Там же Фортьюну вдалося закупити насіння та саджанці, причому, в досить великій кількості. Згадувалося про 10 тисяч насіння і 13 тисячах саджанців.

У своєму повідомленні чолі Ост-Індської компанії Фортьюн писав: «Інформую вас з величезною радістю, що я закупив величезну кількість саджанців і насіння, які, як я смію сподіватися, будуть благополучно доставлені в Індію».

Кілька місяців від провів ретельно упаковуючи їх у скляні пляшки, щоб насіння та саджанці могли пережити довгу подорож. Пляшки таємно перевезли в Гонконг і повантажили на британський корабель, який повинен був відправитися в Індію. Але через форс-мажор кораблю довелося плисти на Цейлон (Шрі-Ланка), а не в Калькутту. Подорож зайняла набагато більше часу і, коли корабель прибув в місце призначення, весь посадковий матеріал вже згнив.

Друга спроба

Роберт Форчун. Джерело зображення: wikimedia.org

Через рік Фортьюн зробив ще одну спробу, відправившись в гори Уїшань, де були плантації, які вирощують знаменитий чорний чай. Він найняв місцевих дітей, щоб ті крали для нього насіння з плантацій і купували саджанці в монастирях. На цей раз, повернувшись в Шанхай, Роберт засипав в пляшки землю, перш ніж відправити вантаж в Індію. Цього разу у нього все вийшло. І вийшло настільки, що Індія сьогодні змагається з Китаєм за першість у виробництві чаю, а річний дохід з продажу чаю перевищує мільярд доларів.

Цікавий факт: індійці дуже довго упереджено ставилися до чаю, вважаючи його напоєм англійців і асоціюючи його з досить жорсткою колоніальною політикою Великобританії. Тільки після 1947 року, коли Індія стала незалежною, влада провела масштабну рекламну компанію, всіляко вихваляючи користь чаю. І тепер ця країна другий в світі споживач чаю після Китаю.

А Фортьюну очевидно, настільки сподобалося займатися промисловим шпигунством, що він приїхав  в Китай за насінням ще раз. Цього разу на прохання американців, які вирішили вирощувати чай в штатах Вірджинія і Кароліна.

 

Як англійці викрали у китайців їх головне національне надбання