Сімейна медицина в Чернівецькій області: 87% жителів обрали свого лікаря

Послуги лікарів первинки стають усе популярнішими серед пацієнтів. За останні три місяці основними причинами звернень є отримання вакцини, кашель, потреба у профілактиці певних захворювань та адміністративні процедури.

У Чернівецькій області працює 651 лікар первинної допомоги: це сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Із них 19 мають свою приватну практику.

Отримати медичну допомогу на первинній ланці можна у 63 медзакладах області.

Загалом понад 784 тисячі жителів Чернівецької області вже обрали свого лікаря та уклали з ним декларацію. З лікарями-ФОП декларацію уклали 13 тисяч пацієнтів. У приватних центрах сімейного лікаря, терапевта та педіатра обрали 29 тисяч жителів області. Всі послуги приватників, які мають договір з НСЗУ, безоплатні для пацієнта.

Перелік безоплатних послуг, які надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри чітко визначений і включає: консультації з метою профілактики та контролю основних захворювань, базові дослідження та аналізи, вакцинацію згідно календаря щеплень, створення електронних рецептів на “Доступні ліки”, інсулін та електронних направлень на проведення досліджень чи лікування та ін.

Навантаження на лікарів первинної медичної допомоги велике. Тільки у 2021 році лікарі первинки в Чернівецькій області:
●      виписали понад 1 млн направлень, а це 58% від загальної кількості; 

●      обстежили 293 тисячі пацієнтів;
●      створили понад 250 тисяч електронних рецептів на “Доступні ліки” пацієнтам із хронічними захворюваннями.

“Точка входу в систему охорони здоров’я — наш лікар первинки. Він першим вислуховує наші скарги на здоров’я і ухвалює рішення, що робити далі, які обстеження проходити, до яких іще фахівців звернутися.

Зі зростанням захворюваності на COVID-19 у сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів щодня додається роботи. До того ж, вони залучені у вакцинальну кампанію. Лікарі будуть вдячні, якщо пацієнти звертатимуться до них лише з тими питаннями, які стосуються здоров’я. А адміністративні зможуть вирішити разом із реєстратурою та контакт-центрами. Наприклад, COVID-сертифікат зараз може згенерувати кожен, у кого є смартфон або комп’ютер, його можна навіть роздрукувати”, — зазначила директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Мар’яна Возниця.

За даними електронної системи охорони здоров’я, за останні три місяці найпопулярнішими причинами звернень до лікарів первинної ланки є питання імунізації, кашель, потреба у профілактиці певних захворювань та адміністративні процедури.
Загалом у 2021 році НСЗУ уклала договори із понад 2200 надавачами первинної меддопомоги по всій країні та виплатила їм 16,7 млрд грн за надання допомоги пацієнтам. Понад 78% українців уклали декларацію з лікарями, які надають первинну медичну допомогу. А це —  32 млн 528 тисяч громадян.