Герба часів Австро-Угорщини на фасаді будівлі Чернівецького облмуздрамтеатру ім. О.Кобилянської не буде: науково-консультативна рада відхилила пропозицію.

 

У п’ятницю, 22 січня, у приміщенні Чернівецької ради відбулося перше у 2021 році засідання Науково-консультативної громадської ради з питань охорони культурної спадщини м. Чернівців. Під час цього засідання розглянули ряд важливих містобудівних проектів, обговорено зміни до чинного законодавства у даній сфері, діяльність окремих релігійних організацій та їх відповідальність за утримання діючих церков – пам’яток місцевої архітектури.

Розпочалося засідання науково-консультативної ради традиційно з приємних миттєвостей: ряд членів Чернівецької НКР отримали посвідчення громадських інспекторів з охорони культурної спадщини, а дехто навіть отримав посвідчення члена УНК ICOMOS. До речі, квитки ICOMOS виготовляються в Парижі і були передані Українському національному комітету для вручення членам-представникам Буковини.

Особливою активністю під час січневого засідання НКР вирізнилося представництво Чернівецької УГКЦ, яке запропонувало раді до розгляду одразу два проекти: щодо побудови приміщення для потреб церковної школи в центрі міста і щодо побудови дитячого сиротинця та каплиці в районі Старої Жучки.

В першу чергу рада розглянула історико-містобудівне дослідження нового будівництва навчального центру Катедрального собору Української Греко-Католицької церкви Успіння Пресвятої Богородиці за адресою вул.. Руська, 28. Виявилося, що, відповідно до чинного законодавства, це будівництво біля пам’ятки культури не може бути втілено в реальність через те, що дана земельна ділянка не призначена для будь-якого будівництва і має зовсім інше призначення.

 

Більше того, приміщення єпархіальної будівлі УГКЦ за адресою вул. Ломоносова, 20, було передано релігійній громаді виключно для службових потреб, де якраз і можна розмістити класи навчального центру для дітей. Тому НКР одноголосно прийняв рішення запропонувати заявникам доопрацювати своє звернення, продовжити дослідження об’єкту, змінити цільове призначення земельної ділянки, запропонувати комплексне рішення використання території навколо пам’ятки архітектури і повернутися із оновленою презентацією на наступне засідання ради.

 

Щодо будівництва соціального центру та богослужбової каплиці в районі Старої Жучки рада прийняла рішення також порекомендувати доопрацювати документацію і підтримала звернення заявників із пропозицією розроблювати проект будівництва із врахуванням розпочатого коригування для подальшого розгляду без обмежень по поверховості для збереження домінуючого акценту сакральної споруди.

 

Ескізний проект встановлення герба часів Австро-Угорської влади на Буковині на фасаді будівлі Чернівецького обласного музично-драматичного театру ім. О. Кобилянській на Театральній площі, який запропонував чернівецький художник Віталій Шелегін, було відхилено НКР як необґрунтований. Справа в тому, що ані керівництвом театру, ані міською чи обласною радою не було зроблено жодних звернень із цього приводу і тому встановлення даного герба на фасаді будівлі є абсолютно недоцільним.

 

Зрештою, голова НКР Ілля Сучеван запропонував до обговорення огляд стану однієї з найвизначніших пам’яток Чернівців – Ієзуїтського костелу Святого Серця Ісуса. Справа в тому, що протягом останніх 12-ти років обіцяний ремонт храму так і не розпочався, територію храму і саму будівлю захаращено, а навколо самого костелу розташувався ринок і комплекс смітників.

 
Подекуди туристи навіть не можуть підійти до пам’ятки, яби роздивитися її, тому на наступне засідання Чернівецької НКР було запропоновано запросити священника храму і представників релігійної громади, яка ніби то опікується цим храмом і заслухати від них звіт про проведені роботи. В разі незадовільного стану речей буде розглядатися рішення про відчуження пам’ятки на баланс міста, або можливість звернення до інстанцій, які взяли на себе відповідальність за стан Костелу і його ремонт.
 
Але до цього питання ми більш докладно повернемося в нашій наступній публікації.

Альберт КОМАРІ, для БукІнфо (с)
Фото автора