МАГАТЕ розпочало перемовини з міжнародними партнерами щодо створення зони ядерної безпеки на Запорізькій АЕС

 
Міжнародне агентство з ядерної енергії (МАГАТЕ)розпочало низку переговорів щодо створення зони ядерної безпеки на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції.

Про це повідомили у «Енергоатомі».

Так, генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі провів зустріч із заступницею держсекретаря США з питань контролю над озброєнням і міжнародної безпеки Бонні Дженкінс.

«У центрі уваги — термінове створення охоронної зони ядерної безпеки на Запорізькій АЕС. Пріоритетом залишається робота із забезпечення безпеки ядерних об’єктів України, і підтримка США високо цінується», — написав він у Twitter.

Також Гроссі провів зустріч з генеральним адміністратором Комісаріату з атомної енергетики Франції Франсуа Жаком. Вони, зокрема, обговорили зусилля щодо захисту ядерних об’єктів в Україні.

22 вересня Рафаель Гроссі повідомив про початок переговорів з представниками України та росії щодо створення зони безпеки на окупованій Запорізькій АЕС. Представники МАГАТЕ провели окремі зустрічі з українською та російською сторонами.

Що відбувається на ЗАЕС?

Вночі проти 11 вересня на Запорізькій АЕС зупинили останній робочий енергоблок №6, який до цього часу живив власні потреби станції. Тож усі блоки АЕС перевели у найбільш безпечний стан — холодний зупин.

Зараз електроенергія, яка необхідна для охолодження реактора та інших важливих функцій безпеки на ЗАЕС, надходить ззовні на станцію від енергосистеми України. Зробити це вдалося завдяки українським фахівцям, які відновили пошкоджені російськими обстрілами лінії електропередач.

Попри це в МАГАТЕ наголошують, що ситуація з ядерною безпекою та охороною на станції залишається нестабільною, зокрема через постійні обстріли. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі підкреслив, що на окупованій ЗАЕС терміново потрібно створити зону ядерної безпеки та захисту.

Очільник «Укренерго» Володимир Кудрицький заявляв, що окупанти «систематично та свідомо» пошкоджують магістральну мережу в зоні ЗАЕС. Українська розвідка попереджала, що окупанти можуть планувати черговий провокаційний обстріл міста Енергодар та АЕС.

Якщо живлення від енергосистеми України не стане, для потреб на ЗАЕС також є 20 аварійних дизель-генераторів