Бойові ножі — це найпоширеніша індивідуальна зброя. Їх застосовували у різні століття, не втратили своєї актуальності вони й сьогодні. Їхня головна особливість — універсальність, тому що можуть бути використані не тільки для самооборони, але і як засіб для виживання в екстремальних умовах.
Середнє і молодше покоління кіцманчан, які тепер за віком уже перейшли в статус старшого і, відповідно, середнього поколінь, добре знають Василя Васильовича Ісара як людину з кількома вищими освітами — художника, історика, економіста, і як політика та учасника обох останніх революцій в Україні. А тепер — і як волонтера, який своїми руками виготовляє для воїнів ЗСУ холодну зброю — ножі та, на спецзамовлення, бартки (гостра вузьконоса сокира з маленьким тупим обухом (молоточком), обладнана довгим держаком. Поширена серед мешканців Карпатських гір).
Що цікаво, частково метал для виготовлення ножів йому передають із передової — це уламки російських ракет. А один хлопчина приніс торбинку підшипників за те, що майстер виготовив для його батька на фронт ніж.
Взагалі то Василь Васильович захопився вивченням і любительським виготовленням клинків ще 15 років тому. В інтернеті познайомився з багатьма майстрами цієї нелегкої справи, а з японцем Кіку Мацуда (Kiku Matsuda) — одним із найвідоміших (уже п’яте покоління) виробників ножів у Японії, веде активне листування.
Про види ножів та марки металу для їх виготовлення, шліфування та заточування, і взагалі про кування клинків Василь Ісар нині може розповідати годинами, вдаючись до історії виникнення та доцільності застосування кожного.
Як часто буває, хобі стає професією. Для Василя Васильовича цей період почався з 25 лютого 2022 року, другого дня російсько-української війни, коли йому зателефонував наш земляк — один з командирів 10-ої окремої гірсько-штурмової бригади “Едельвейс” Сухопутних військ ЗСУ Віталій Ковальчук і попросив виготовити для своїх бійців кілька бойових ножів.
З того дня і донині триває справжня безкорислива волонтерська діяльність Василя Ісара. Його руки не знають втоми, хоча не раз і обпечені, і пошкальовані. Майстер поспішає, бо знає, що холодна зброя потрібна бійцям не менше вогнепальної. І впевнений, що його ножі наближають нашу перемогу.
Довідково. Бойові ножі — це насамперед зброя, яка використовується членами спецпідрозділів та інших силових структур під час бойових дій та спецоперацій.
Справжній бойовий варіант має особливу конструкцію, яка робить предмет найзручнішим під час ведення бою. Традиційно це зброя з овальним чи яйцеподібним перетином рукояті. Така конструкція дозволяє максимально точно відчувати положення леза. Крім того, важлива наявність обмежувача, який запобігає зіскакуванню руки на лезо.
Заточення в таких моделях, як правило, двостороннє. Хоча є й півторні варіанти. Моделі з односторонніми заточуваннями найменш популярні, тому що в ході бою їх доводиться постійно розвертати лезом у потрібний бік.