19 липня день пам’яті Августина Волошина – визначного українського політичного і культурного діяча Закарпаття, ученого-філолога, журналіста, греко-католицького священика. (1874-1945).
У березні 1939 р. Августин Волошин створив незалежну країну – Карпатську Україну. Хоча держава проіснувала лише один день, було прийнято ряд законів. Після окупації краю Угорщиною емігрував, мешкав у Празі.
Народився Августин Волошин в с.Келечині (нині – Закарпатська область). Навчався в сільській народній школі, Ужгородській гімназії, Будапештському університеті на теологічному факультеті, але через рік захворів і покинув університет. Повернувся до Ужгорода, де закінчив богословську семінарію.
У березні 1897 р. був висвячений на священика й направлений до Ужгородської греко-католицької Преображенської церкви. Він активно виступав проти мадяризації українського населення та проти переведення богослужіння на угорську мову.
У 1900 р. закінчив Вищу педагогічну школу в Будапешті з дипломом викладача математики і фізики в середніх навчальних закладах. З 1900 по 1917 рр. був професором, а з 1917 по 1938 рр. – директором учительської семінарії в Ужгороді. Був провідним діячем Учительської Громади Підкарпатської Руси.
Августин Волошин був автором першого на Закарпатті підручника українською мовою, загалом написав і видав власним коштом 42 книги.
Був арештований радянськими спецслужбами 15 травня 1945 року. Його відвезли до Москви і ув’язнили в Лефортовській тюрмі. За офіційними даними Августин Волошин помер 19 липня 1945 року в Бутирській тюрмі.
Був реабілітований 12 вересня 1991 р.
У 2002 р. Августину Волошину було присвоєно звання Героя України.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.
Фото з Інтернету.