Хто поїде в Ер-Ріяд від ЄС на переговори про припинення війни в Україні

Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Парижу:
-Жорстокі напади Дональда Трампа в середу на президента України Володимира Зеленського, якого він назвав “диктатором”, водночас звинувативши Україну в розв’язанні війни, викликали хвилю обурення у Європі, змусило політиків Європи, депутатів Європарламенту, дипломатів провести термінові конференції, неради аби виробити спільну позицію та озвучити реакцію на безвідповідальні заяви американського лідера. Розгубленість, безпорадність і глибоке розчарування охопила увесь європейський континенті. Європейські лідери сьогодні в телефонному режимі домовляються кого від імені ЄС делегувати на майбутні американсько-російські переговори. Були ідеї бойкотувати російсько-американські переговори та визнати їх нелегітимними і не делегувати від імені Євросоюзу нікого. Зокрема за таку позицію висловив президент Європейської ради Антоніу Коста
А вчора, нагадаю, президент Франції Еммануель Макрон провів у Парижі кризовий саміт з провідними державами Європи у відповідь на атаки адміністрації Трампа на Володимира Зеленського. Тут, слід сказазати, європейці виступили єдиним, консолідованим фронтом на захист президента країни на яку напали російські агресори.
“Франція та її партнери мають чітку та єдину позицію”, – написав Макрон в ніч з середи на четвер. “Ми прагнемо тривалого і міцного миру в Україні”.
Він додав, що Європа має намір інвестувати більше у власну оборону, і “рішення будуть прийняті в найближчі дні та тижні”. (Заяву Макрона читайте у передостанньому дописі).
Протягом останніх кількох днів Вашингтон чітко і ясно дав зрозуміти, що більше не вважає Європу пріоритетом – і дав зрозуміти навіть більше – Америка не є союзником Європейського Союзу.
Уповноважений Трампа в Україні Кіт Келлог цього тижня заявив, що, хоча Вашингтон не передбачає європейців за столом переговорів, їхні думки будуть прийняті до уваги. (!?!)
Київ учора вночі закликав європейців призначити спеціального представника по Україні, який би був протиставленням американцю Кіту Келлогу, сподіваючись, що це надасть більшу підтримку їхній переговорній позиції.
Європейці “мають якнайшвидше запропонувати представника Європи, єдиним голосом, бути за столом переговорів”, — звернувся з такою заявою до Ради ЄС Ігор Жовква, дипломатичний радник президента Володимира Зеленського, який цими днями перебуває в Брюсселі зі спеціальним завданням. Бо Україна тепер занепокоєна, що вона може залишитися наодинці у переговорах проти США та Росії. Адже вже зрозуміла антюкраїнська позиція і Росії і США. Один проти двох – це завідомо програшна переговорна конфігурація для України. У разі участі в переговорах досвідченого і сильного переговорника буде , бодай якийсь баланс: двоє проти двох.
У цей момент (у момент написання цього допису) розглядаються три кандидатури у якості посланика від ЄС: президент Ради ЄС Антоніу Коста, презаидент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і Верховний представник ЄС з міжнародних питань Кая Каллас.
З усіх трьох лише Кая Каллас має відповідний дипломатичний рівень, щоб відповідати американсько-російським переговорним групам, до складу яких входять міністри закордонних справ і радники з національної безпеки.
Згадуються також колишні політики-важковаговики з великим дипломатичним досвідом, такі як Карл Більдт зі Швеції, Маріо Драгі з Італії, Мішель Барньє з Франції, Саулі Нійністе з Фінляндії чи Андерс Фог Расмуссен з Данії.
Залишається незрозумілим, який мандат зможе отримати європейський представник, оскільки єдність ЄС зсередини підривають Угорщина та Словаччина і які будуть проти делегування на переговори представника від Євросоюзу.
Одним словом ситуація з майбутніми переговорами щодо припинення війни в Україні набирає дедалі зловіщих форм і змісту.
***
Слово до українського читача. Це моя офіційна стаття в одне європейське і одне британське впливове видання та на сайт Атлантичної Ради США. А от, якщо когось цікавить моя особиста думка – я проти делегування на переговори президента Ради ЄС Антоніу Коста (Кошта). По-перше, пан Антоніу не настільки добре володіє англійською, щоб ясно і чітко висловлювати свої думки та відстоювати позицію ЄС та України. По-друге! Антоніу Коста є до мозку костей переконаним соціалістом (поділяв ідеї комунізму). Він гарний оратор для португальців, але не для участі в таких відповідальних переговорах. Я віддаю перевагу Урсулі фон дер Ляєн, Каї Каллас і Карлу Більдту зі Швеції.
Урсулу знаю довгі роки. Вона вміє добре тримати удар, бути переконливою, добре володіє предметом переговорів.
З Каєю Каллас познайомився особисто не так давно. Брав участь у конференціях з її участю: розважлива, врівноважена, дуже обережна у висловлюваннях, думку свою викладає зрозуміло і доступно, позицію також, як і пані Урсула відстоює вперто; Яб її охарактеризував “тиха вода” і “лагідна сила”.
Карл Більдт не потребує характеристик, це потужний алігатор, який люто ненавидить і Путіна, і Трампа. Майстерно володіє словом. Це щось на кшталт Олександра Усика, тільки не на боксерскому ринзі, а на переговорних майданчиках.

peredplata

Залишити відповідь