Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Брюсселя:
-У міністерському форумі по відеозв`язку взяв участь і міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
Серед головних тем, які обговорюють і мають затвердити до кінця дня доповнення і затвердження 16 пакету санкцій щодо Росії. У “чорний список” ЄС потрапили 48 осіб та 35 організацій, відповідальних за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.
Отже, що включає в себе 16 пакет санкцій ЄС:
1. Заборона імпорту російського первинного алюмінію
2. 73 судна російського тіньового флоту поповнили “чорний список” ЄС, довівши загальну кількість суден до 152.
Більшість із них — нафтові танкери, які використовуються для обходу ліміту цін на нафту G7 і підтримки військових зусиль Москви. Пакет також забороняє операції з російськими портами та аеропортами, які беруть участь в ухиленні від обмеження цін на нафту, і посилює критерії для санкцій щодо власників суден, операторів і навіть капітанів.
3. Обмеження експорту ключових товарів, які могли б зміцнити виробництво та військовий потенціал Росії.
До них відносяться хром і певні хімічні речовини (наприклад, прекурсори, що використовуються у верстатах з ЧПК для точного виробництва), а також відеоігрові консолі, джойстики та авіасимулятори, які Росія, як повідомляється, перепрофілювала для військового використання, наприклад для керування дронами.
4. Санкції щодо фізичних та юридичних осіб
Пакет додає 48 фізичних та 35 організацій до списку санкцій ЄС, піддаючи їм замороження активів і заборону на поїздки. Крім того, 53 нових суб’єкти господарювання стикаються з забороною на транзакції, пов’язані з продажем пріоритетних товарів до Росії, зосереджені на тих, хто пов’язаний з військово-промисловим комплексом.
5. Медіа та банківські заходи
Для протидії пропаганді призупинено дію ліцензій на мовлення 8 російських ЗМІ. Ще 13 російських банків виключено з системи обміну фінансовими повідомленнями SWIFT, що ще більше ізолює їх від глобальних фінансів.
6. Заборона обслуговування нафтогазових заводів
Заборона на обслуговування російських нафто- і газопереробних заводів введена для обмеження можливостей обслуговування енергетичної інфраструктури Росії.
***
Наступне питання, яке сьогодні обговорюють міністри закордонних справ країн Євросоюзу – надання Україні військової та фінансової допомоги. Нинішній пакет підтримки Києва складатиме від 6 до 10 млрд євро.
***
І “вишенька” на тортик. Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Кая Каллас завтра, 25 лютого вирушає до Вашингтона, де вона зустрінеться з держсекретарем США Марко Рубіо і спробує його переконати, що за стoлoм мирних переговорів окрім делегацій з Росії і США повинні бути українська делегація та делегація ЄС.
Також Кая Каллас висловила припущення, що говорячи про “диктатора” Зеленського президент США Дональд Трамп переплутав Зеленського з Путіним. А також Верховний представник ЄС визнала, що в риториці керівництва США, на жаль, присутні російські наративи.
***
А тим часом президент Ради ЄС Антоніо Коста та президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сьогодні прибули до Києва на знак підтримки України у її війні проти російських окупантів, яка триває вже рівно три роки. Європа з Україною була, є і буде!
. Сьогоднішнє засідання Ради міністрів країн ЄС розпочалося хвилиною мовчання його учасників і під завивання повітряної тривоги.
Якщо хтость звернув увагу на український прапор з тризубом позаду Каї Каллас. Це бойовий стяг 36 бригади, який учора передали Каї Каллас бійці цієї бригади.