Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Брюсселя:
-Що не кажіть, а в Кремлі є сприні і хитрі голови. Ще не встигла розійтись по ЗМІ вістка про те, що Китай відмовляється від американських літаків Boeing, як Москва скоренько підсунула Вашингтону свій новий план оборудки. Кремль запропонував США продати їй літаки Boeing в обмін на доступ до заморожених активів, пише агентство Bloomberg.
У США заморожено невелику частину російських резервів – близько $5 млрд. На ці гроші можна купити кілька десятків середньомагістральних Boeing-737 і поповнити свій спустошений авіапарк.
Однак представник Ради національної безпеки США Браян Х’юз заявив, що жодні економічні кроки не обговорюватимуться з Москвою до досягнення перемир’я, тобто Кремль може мріяти, але реальні переговори на комерційні теми — під замком. Більше того, Вашингтон публічно ще не відповів на вимогу зняти санкції з “Аерофлоту” та дозволити поновлення авіасполучення між США та Росією.
А тепер слідкуємо за руками Кремля! Спочатку Москва просить адміністрацію США відновити присутність дипломатичного персоналу в обох столицях, відтак просить відновити авіасполучення між двома країнами. А тут раптом Китай викинув фортель з літаками Boeing. У Москві швиденько зметикували, що тут можна зіграти свою гру.
Але, навіть якщо США погодяться на таку оборудку — Росію це не врятує. Без дозволу ЄС і 6-ти країн G7 США не можуть і не будуть розморожувати ці кошти. Більше того, сама ідея “підтримати Boeing” за рахунок Росії не витримує критики: в умовах агресії, що триває, і санкційного режиму будь-який такий крок викличе скандал на міжнародній арені.
І загалом ключова проблема для Кремля із замороженими активами така: більшість заморожених активів РФ перебуває не в США, а в ЄС, зокрема в Бельгії. З, приблизно, $300 млрд усіх заморожених російських резервів у США знаходиться лише близько $5 млрд, і навіть ці кошти заблоковані без перспектив розблокування. Тим часом, у Європі вже давно ведеться робота над юридичним механізмом, який дозволить перенаправити заморожені активи на відновлення України. Це означає, що російські гроші швидше за все підуть на компенсації за руйнування, а не на покупку для Росії авіалайнерів Boeing.