Вставай, хто живий…

Небезпека втрати незалежності України, про яку постійно говорили націоналісти, здійснилася. У вівторок, 1 жовтня, переговорник у Мінську від України, президент двох термінів Леонід Кучма підписав документ, який дав старт «плану Штайнмайєра» на Донбасі. Ще цей план називають «формулою».

Що вона собою представляє?

За змістом «формула Штайнмайєра» полягає у врегулюванні конфлікту на Донбасі через надання тимчасового особливого статусу окремим територіям Донбасу. Після проведення демократичних виборів на непідконтрольних територіях, легітимність яких підтвердить ОБСЄ, планується надання особливого статусу цим територіям.

Так звану «формулу Штайнмайєра» погодили на рівні радників “нормандської четвірки” у вересні 2019 року: 

  • Нова Рада має ухвалити закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у новій редакції. З моменту проведення виборів цей закон застосовується на тимчасових умовах. Він починає діяти на постійній основі після визнання ОБСЄ того, що місцеві вибори на Донбасі в цілому відповідають високим стандартам.
  • Закон набирає сили о 20:00 за місцевим часом в день голосування на дочасних місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей. Вибори мають бути призначені та проведені у відповідності до Конституції України та спеціального закону України, що регулює проведення місцевих виборів у згаданих районах.
  • Закон “діятиме на тимчасовій основі до дня публікації остаточних висновків місією ОБСЄ по спостереженню за виборами, на основі усталеної практики ОБСЄ, про відповідність у цілому дочасних місцевих виборів стандартам ОБСЄ та міжнародним стандартам демократичних виборів, а також українському законодавству, і в якому міститься відповідь на питання, погоджене у Нормандському форматі, схвалене у Тристоронній контактній групі”. 
  • Закон буде діяти на постійній основі у разі, якщо в остаточному звіті ОБСЄ у відповідності до усталеної практики дійде висновку про те, що дочасні місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей були проведені в цілому у відповідності до стандартів ОБСЄ та українського законодавства, відповідаючи на питання, погоджене у Нормандському форматі, схвалене у Тристоронній контактній групі та направлене Україною у її запрошенні та Діючим головою ОБСЄ Директору БДІПЛ.
  • У формулюванні немає жодних ідей про кордон, про наявність чи відсутність збройних формувань.

 

Нібито ця формула повинна би зупинити конфлікт на Донбасі. Але президент Зеленський на брифінгу після підписання домовленостей не зміг пояснити, що підписали. А журналісти, які там були не зуміли у нього випитати те, що потрібно суспільству.

Кажуть, що домовилися розвести війська. Почати з Петровського та Золотого.

Усунуті перешкоди для проведення саміту «Нормадської четвірки». Але дати ще не назвали.

Має бути якийсь закон про особливий статус Донбасу.

Мають пройти місцеві вибори без військ і кулеметів.

Кордон повинен бути наш.

Президент Зеленський особливо наголосив на тому, що повинні бути звільнені всі військовополонені.

Штайнмайєр не передбачив у своїй формулі становище і роль переселенців та біженців з Донбасу.

Документ, підписаний Кучмою, виклали у соціальні мережі ЗМІ (напевно, таки ФСБ) Росії. Чомусь наш президент у листі-відповіді спецпредставнику ОБСЄ в Україні пану Мартину Сайдику послуговується російською, а не українською мовою.

Таким чином влада України погоджується на «формулу Штайнмайєра». Не погоджується опозиція.

З різкою критикою цього кроку виступив  п’ятий президент  України Петро Порошенко. Він миттєво зібрав свою фракцію і оприлюднив заяву, у якій назвав «формулу Штайнмайєра» «формулою Путіна».

“Жодної «формули Шмайнмайєра» не існує як складової частини Мінських домовленостей, – каже Петро Порошенко. – Ви там (у Мінських угодах – ред.) про неї не знайдете жодної згадки. Сьогодні “формулою Штайнмайєра” називається формула Путіна, який кардинально змінює послідовність дій, передбачених Мінськими угодами. Відкидає дорожню карту Мінських угод, яка була запропонована спільною позицією України, Німеччини і Франції в “нормандському форматі”, – наголосив очільник “ЄС”.

Він зазначив, що вибори можливі лише в разі дотримання низки обов’язкових умов: “Не можна відкинути безпековий компонент, який забезпечує повне виведення іноземних окупаційних військ із української території, роззброєння незаконних військових формувань, забезпечення участі українських політичних сил і українських кандидатів у виборчому процесі, повернення тимчасово переміщених осіб і їхню активну участь у виборчому процесі, без яких ніякі вибори не можуть бути легітимними і такими, що відповідають вільному волевиявленню українських громадян”.

А підписання “формули Штайнмайєра”, як наголошує Порошенко, значно ускладнить, а то й унеможливить повернення тимчасово окупованих територій.

“В цих умовах ми точно наголошуємо, що підписання зазначеної формули російського походження – формули Путіна – де-факто означає послаблення або навіть зняття санкцій проти Російської Федерації, легітимізації російської окупації Донбасу, легітимізації незаконного референдуму в Криму і незаконної анексії Криму. Ми твердо наголошуємо: ми ніколи не підемо на це, ми солідаризуємося з тими акціями і закликами, які сьогодні лунають серед ветеранів, і ми не дамо зруйнувати Українську державу”, – наголосив п’ятий президент.

Патріоти вважають, що Зеленський і його партія здали Україну Путіну.

Починаються масові протести. У Києві на Майдані Незалежності майже тисяча активістів вночі, 1 жовтня, вимагали відставки президента Зеленського.

Лідер Національного корпусу Андрій Білецький заявив про «безстрокову акцію проти капітуляції». Його підтримав лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

На акцію на Майдан Незалежності хтось приніс символічну «йолку» для президента.

Малочисельні та багаточисельні мітинги пройшли майже у всіх обласних центрах України. Люди виходять на вулиці та майдани спонтанно.

У Чернівцях вийшли 13 людей. Їх закликала Наталія Фрунзе та Сергій Добржанський від партії «Європейська солідарність»,

Вже вранці, 2 жовтня, голова фракції „ЄС” у міській раді Василь Максимюк виступив з вимогою до керівників Чернівецької обласної ради та міської ради, товаришів Мунтяна і Каспрука зібрати позачергові сесії.

«На мою думку, Україна чергового разу стоїть на порозі доленосного вибору.
Здається, ще зовсім недавно було 21 листопада 2013 року, коли наш народ об’єднався і вийшов на Майдан, де рішуче заявив про несприйняття відмови тодішньої влади від курсу до ЄС. І ось перед нами знову постали дуже схожі виклики. Сьогодні ми так само не можемо засиджуватися в кріслах чи залежуватися на диванах.
Звертаюся до голови обласної ради пана Мунтяна І.М., з урахуванням того, що лідер партії «Батьківщина» заявила про бачення партії, терміново скликати сесію обласної ради та висловити позицію крайового парламенту в зверненні до Президента в частині категоричного несприйняття ніякої «формули Штайнмайєра».
Звертаюся до Чернівецького міського голови Каспрука О.П. та секретаря міської ради Продана В.С. негайно припинити чвари та «мєждусобойчики» і терміново скликати сесію міської ради, де чітко висловитись про те, що проведення виборів на непідконтрольній території за законами України, але під владою Росії під контролем військових формувань її найманців, фактично знімає відповідальність з убивць тисяч патріотів, в тому числі чернівчан. А «вожді» ЛДНР вже заявили про те, що саме вони, а не Україна, будуть визначати, як такі вибори будуть відбуватися.
Звертаюся до представників місцевих партій патріотичного спрямування «Свободи», «Голосу», «Народного контролю», «Самопомочі», «Народного фронту» та всіх інших висловити своє ставлення до так званої «формули Штайнмайєра», якій теперішня влада дала зелене світло.
Закликаю членів політичної партії «Слуга народу» бути слугами народу під час прийняття доленосних для України рішень. Це велика відповідальність служити людям. Пам’ятаймо про це.
Виходьмо на Центральну площу Чернівців сьогодні о 19-00! Будьмо разом! Не дамо зрадити пам’ять загиблих, не дамо зрадити Україну!»

Депутат Чернівецької обласної ради Ольга Кобевко вимагає від голови обласної ради, голови обкому ВО «Батьківщина» Івана Мунтяна негайно скликати сесію, на яку запросити також народних депутатів «Слуги народу» для пояснення того, що робить їхній президент, їхня партія і їхня Влада, аби зберегти незалежність України та дати гідну відсіч споконвічному ворогові нашої держави.

«Відкрите звернення до голови Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна

Пане Іване, звертаюсь до Вас як депутат  та як мешканка Буковини. Прошу Вас  якнайшвидше скликати позачергове засідання обласної ради з метою реагування на події останніх днів в державі стосовно “формули Штайнмайєра”.
На сесію ОБОВ’ЯЗКОВО запросити депутатів ВР від Буковини, щоб вони як представники президентської партії, роз’ яснили та дали оцінку цим подіям.
Спільними зусиллями ми зможемо прийняти вірні рішення щодо подальших дій.
З повагою, Ольга Кобевко, депутат Чернівецької обласної ради»

 

Новини Партнерів