ХТО РОЗХИТУЄ СИТУАЦІЮ В США?

Впродовж декількох тижнів поспіль Сполучені Штати переживають нелегкий період соціальних потрясінь. Він почався протестами темношкірого населення проти жорстоких дій поліції, які розцінювалися як “расистські”. Розгорнувся масовий рух під гаслом “Життя чорних має значення”. Невдовзі стало помітно, що він добре організований, має своїх лідерів і цілком пристойне фінансування. Антирасистські гасла набувають все більшого радикалізму, і вже лунають вимоги до всіх білих стати на коліна перед чорними і покаятися за гріхи предків – рабовласників. Мало того, висувається вимога виплатити репарації чорношкірому населенню США за експлуатацію їхніх предків. Будь-які спроби критики подібного радикалізму зустрічають гостру реакцію членів масового руху. На їхню вимогу негайно звільняють з роботи тих, хто насмілився критикувати радикалів.

 

Мало того. 11 липня 2020 р. у місті Індіанаполісі радикали на вулиці причепилися до 24-річної білошкірої жінки Джесіки Доті Вайтакер з вимогою висловитися на підтримку лише чорношкірих. Натомість жінка сказала: “Будь яке життя має значення”. Джесіку тут же демонстративно застрелили, сиротою залишився її 3-річний син. І це не поодинокий випадок. Правоохоронці відмовляються захищати громадян від подібних нападів, тому що американські суди все частіше виносять звинувачувальні вироки поліцейським, які сумлінно виконували свої обов’язки. Але натовп радикалів звинувачував їх у “расизмі”, і судді піддавалися цьому тискові. У результаті сотні поліцейських подають заяви на звільнення, і в поліції Нью-Йорку такі заяви вже навіть не приймають.

 

“Борці з расизмом” вимагають взагалі розпустити поліцію, нападають на поліцейських, вже є жертви серед правоохоронців. Поліцію витискають з вулиць. У місті Сіетлі члени масового руху захопили шість міських кварталів. звідти вигнали поліцейських і проголосили “Автономну зону Капітолійського пагорбу”. Там безкоштовно роздавали їжу всім бажаючим, демонстрували кінофільми освітнього спрямування, дискутували на політичні теми. Зона проіснувала чотири тижні й була ліквідована властями лише 2 липня.

 

А в штаті Джорджія ситуація загострилася до краю. У столиці штату, місті Атланті спалахнула стрілянина, від якої постраждало 30 людей, п’ятеро з них загинуло. Губернатор Джорджії вимушений був 7 липня ввести там надзвичайний стан і задіяти частини Національної гвардії для наведення порядку. Слід сказати, що радикали з руху “Життя чорних має значення” нині самі активно озброюються. З тих активістів руху, хто служив в армії, формуються підрозділи, що мають напівавтоматичну зброю, чітко структуровані й у них є командири. Члени руху вимагають надати їм один з 50 американських штатів, де вони збираються створити “державу темношкірих”. Таким штатом вони хотіли би бачити Техас.

 

Розхитують ситуацію в США не лише учасники цього руху. Разом з ними діють ліваки з організації “Антифа” та деяких інших угруповань анархістського та комуністичного спрямування. Ці організації складаються головним чином з білошкірої молоді. У День незалежності США 4 липня в Балтиморі радикали різних рухів і організацій знесли пам’ятник Христофору Колумбу і втопили його у водах порту. Цього ж дня президент США Дональд Трамп дозволив арештувати вандалів, які руйнують пам’ятники історії і культури. Президент виступив з промовою, в якій сказав, що Сполучені Штати вже перемогли фашизм і комунізм, переможуть і нинішніх радикалів. У відповідь на його слова члени Революційної комуністичної партії під Білим Домом спалили американський прапор і заявили: “Америка ніколи не була великою!” Ліваки створюють свої збройні формування для “знищення капіталізму і встановлення соціальної справедливості”.

 

Вся ця діяльність потребує чималого фінансування. Декілька американських прокурорів почали розслідувати джерела надходження цих коштів і відразу потрапили на “російський слід”. Антизахідні настрої Путіна і його чекістський досвід рано чи пізно повинні були підштовхнути Кремль на організацію подібного хаосу в найсильнішій країні Заходу. А горючий матеріал для соціального вибуху створили самі американські правителі. Коли в 60-і роки центральний уряд у Вашингтоні розпочав боротьбу проти расизму, чорношкірому населенню США були надалі чималі привілеї у здобутті освіти, влаштуванні на роботу, отриманні соціальної допомоги.

 

Темношкірим учням шкіл і студентам вишів надавалися різні поблажки, ставилися завищені оцінки. При влаштуванні на роботу темношкірі мали переваги над білими. А значна частина темношкірого населення отримує від держави таку допомогу, що може дозволити собі не працювати. Ці люди звикли жити за рахунок суспільства і вимагають від нього ще більших привілеїв. Нині їм підкинули ідею про “вину всіх білих у стражданнях чорних рабів”, що призвело до вимог репарацій нащадкам рабів, які дозволять їм безбідно жити, взагалі ніколи не працюючи.

 

А серед білої молоді особливої популярності набули ідеї соціальної рівності й справедливості, насамперед у тих, хто втратив роботу під час карантину. Політичні сили в самих США, що ведуть зараз запеклу боротьбу напередодні президентських виборів, намагаються використати нинішні соціальні потрясіння у власних інтересах Демократи радіють зниженню популярності Трампа, а республіканці звинувачують демократів у підігруванні радикальним настроям як чорношкірих “борців з расизмом”, так і ліваків з “Антифа”.  Вибори заплановані на 3 листопада, і до цієї дати ситуація навряд чи нормалізується. А події в США відбиваються на  інших країнах, і це не сприяє стабільності в світі.

Ігор Буркут, політолог