НОВА ТАКТИКА РОСІЇ

На Донбасі майже місяць поспіль не ведуться активні бойові дії. На щастя, не гинуть наші воїни. Президент Зеленський вважає це своєю великою заслугою, адже його головна обіцянка виборцям – припинення війни. А війну розпочала Росія, і лише вона зможе її припинити в нинішніх умовах. Чому її військовики та місцеві найманці Росії не продовжують бої на Донбасі? А тому, що Москва обрала іншу тактику.

 

Війна ведеться не лише на лінії фронту. Нині вона перемістилася в інші сфери, і особливе значення отримав тиск на Україну за столом переговорів. Українську делегацію там очолили політики старого гарту – Кравчук і Фокін, тож Москва надіється примусити їх підписати вкрай невигідні для нашої держави документи. Насамперед – про вибори в ОРДЛО без виводу звідти російських військ. У такому випадку гарантовану перемогу на окупованій території отримають антиукраїнські сили, які зможуть впливати на розвиток політичного життя всієї України. А це означає встановлення російського контролю над Україною і без активних бойових дій.

 

Кремль бажає легалізувати збройні формування своїх найманців на Донбасі, вимагає амністії для військових злочинців та інші речі, погодження з якими означатиме зраду національних інтересів України. А що станеться у тому випадку, коли українська сторона не піддасться тискові? Бойові дії будуть продовжені, причому Москва звинуватить у зриві перемир’я саме українців. Вона продовжує завозити на Донбас зброю і боєприпаси, її солдати готуються до майбутніх боїв.Правда, їм може знайтися заняття в іншому місці.

 

Останнім часом все більше уваги московского керівництва відволікається на ситуацію в Білорусі. Там не припиняються масові виступи проти Лукашенка, і білоруський диктатор вирішив задавити їх силою. Він навіть одягнув чорну уніформу міліцейського спецпризначенця і взяв у руки автомат, щоб підкреслити серйозність своїх намірів. А Путін пообіцяв допомогу військами, якщо офіційний Мінськ попросить його про це. Втім, для введення військ необхідний привід, і російські ЗМІ вже готують громадську думку для “протистояння іноземній агресії”. Вони звинувачують в організації масових заворушеннь в Білорусі “польські спецслужби”. Нагадаємо, що Польща – член НАТО, а військовий конфлікт з нею неминуче перетвориться на війну з усім Північноатлантичним альянсом – наймогутнішою військовою силою сучасного світу.

 

Мабуть, не випадково московський патріарх Кирил закликав своїх вірних “готуватися до кінця світу”. Протистояння з НАТО Росія не витримає, і це повинен розуміти її верховний головнокомандувач. Проте Путін вже так довго перебуває при владі, що міг втратити зв’язок з реальністю. Як це вже сталося з Лукашенком, котрий погрожує зброєю мирним демонстрантам, наслідуючи сумний приклад диктаторів відсталих африканських країн.

 

Головна мета Путіна залишається незмінною – відродження імперії. Загроза нависла не лише над Україною і Білоруссю. Недавно група відставних генералів спецслужб Казахстану попередила Путіна від спроби приєднати їхню державу до Росії. За словами цих фахівців, у казахстанську економіку вкладено величезні кошти США, ЄС і Китаю, і ці держави готові силою захищати свою власність. Чекіст Путін повинен зрозуміти своїх казахстанських колег і зробити відповідні висновки. Можна здогадатися – які. Лубянка засилатиме туди свою агентуру, щоб розкладати Казахстан зсередини і приводити до влади в Астані своїх прибічників. Тактику вона обирає в залежності від обставин. Як нині в Україні.

 

Ігор Буркут, політолог