Буковинський цугцванг

За дні, які минають від попереднього випуску газети «Час», у Чернівцях і на Буковині відбулися події, що активно вплинуть на подальше наше життя. Йдеться про вибори і владу.

Як стало відомо на цей час, вибори у нас ще не закінчилися. І, напевне, кінця-краю їм не видно. Люди нібито проголосували, комісії нібито порахували, суди нібито посудили,.. а влади  нема. Десь там, за кулісами, закритими від електорату, сидять хитрі люди, котрі грають у політичні «наперстки».

Пам’ятаєте, на зорі незалежності були такі ігри для лохів. Сідав один шулер. Розкладав три наперстки і одну кульку.

  • Кручу-верчу, виграти хочу! – казав він.

Підставний з команди нібито вгадував, де  кулька, і забирав гроші. Лохи дивилися, заздрили. І якийсь лох не витримував заздрощів. Сам ставав до гри. Коли з нього брали велику ставку, кулька десь зникала. Лох програвав. Якщо лохи таким чином програвали великі гроші тим, хто крутив, тоді один із команди шулерів, котрий стояв на стромі, кричав:

  • Вася!

Всі зникали. Лохи залишалися без грошей.

Лихі 90-ті минули, а лохотрон повернувся у велику політику.

Зараз крутять-вертять партіями, мандатами, голосами… І мало хто розуміє, що насправді діється у Чернівцях та області.

Аби не стати повними «лохами», спробуймо дещо прояснити у великій грі, ціна якої – влада.

Отож

Чернівецька міська рада

До ради обрано 42 депутати і голову Романа Клічука. Територіальна виборча комісія навіть уже назвала обраних депутатів. Цьому передували спроби перерахунку голосів, вилучення їх у селах Чорнівка та Коровія, котрі входять до Чернівецької ОТГ. Відбулося й кілька судів, від місцевого до апеляційного.

Цікавий результат цього всього. Як з’ясувалося, один голос одного виборця зараз вплинув на розстановку сил у Чернівецькій міській раді.

Цей факт ще раз підтверджує, що у виборах і політиці важливий кожен голос. Отож спочатку підрахували, що до міської ради потрапляють 7 партій, які подолали 5-відсотковий бар’єр і матимуть там фракції.

  1. «Єдина Альтернатива» – 11 депутатів.
  2. «Команда Михайлішина» – 6 депутатів.
  3. «Європейська Солідарність» – 6.
  4. «Пропозиція» – 6.
  5. «Слуга народу» – 5.
  6. «Народний контроль» – 5.
  7. «Рідне місто» – 3.

З якогось дива щось там перерахували. Тоді з’ясувалося, що на одній дільниці «Команді Михайлішина» недорахували 1 голос. А «Єдиній Альтернативі», навпаки, дорахували більше одного голосу. Це вплинуло на 1 депутата. Почалися суди, які прийняли рішення на користь «Команди Михайлішина». І вона отримала 7-го депутата. А «ЄА» втратила одну депутатку і змушена була задовольнитися 10-ма депутатами.

Воно нібито не повинно би викликати якихось великих суперечок. Але цей один депутат зараз впливає на вибори всієї ради. Без нього «Єдина Альтернатива» не може набрати 2/3 голосів для відкриття сесії та прийняття присяги мером і депутатами. Якщо якийсь період, визначений законом, сесію не зможуть розпочати, то ЦВК оголосить нові вибори до Чернівецької міської ради.

Мера чіпати не будуть. Він уже вибраний і може прийняти присягу навіть на сесії теперішньої старої ради. Але чи захоче Роман Клічук присягати перед старими депутатами? Навряд чи!..

Таким чином зараз нема у Чернівцях ради і ще незаприсяжений голова.

Коли дві сторони зрозуміли, що сталося у місті з виборами, то кожна з них спробувала натиснути на ТВК: «КМ» – отримати 7-го депутата; «ЄА» – зберегти 11-го депутата.

Перші першими пішли на ТВК і почали вимагати оприлюднити результати.

Другі, дізнавшись про це, швидко організувалися і також поперли до ТВК. Хтось з них був зі зброєю, хтось мав кастет, хтось – заточений ніж. Починалася війна не на життя, а на смерть.

Напевне, тоді крикнули: «Вася!» і до ТВК прибув спецназ. Різанину вдалося відкласти на деякий час. Але все ж таки встигли один одному трохи начистити облич. Один атовець з боку «Єдиної Альтернативи», дав по обличчю атовцю з боку «Команди Михайлішина». Під час цього зачепили Антоніну Бабюк, секретаря міськвиконкому і шарпнули офіцера поліції.

Коли почали з’ясовувати, хто проти кого і хто з ким, – не змогли нічого дізнатися. Всі мовчать до цього часу. А на допитах посилаються на ст.63 КУ і покази не дають.

У місті почався великий поділ. Спочатку атовці виступили одні проти інших. Згодом були втягнуті у розборки силові структури такі, як «Тигр» з одного боку, спортсмени – з іншого. Посередині виявилася Антоніна Бабюк та місцева поліція.

Мораль проблеми

Окрім чисто юридичних, політичних, бандитських аспектів вирішення проблеми виборів у Чернівцях, тут є й моральна сторона. Її поки що замовчують ті, котрі розуміються. А ті, котрі не розуміються, не відають, що там коїться.

Нібито й випадково, але так сталося, що у списках окремих партій з’явилися окрім воїнів АТО, волонтерів, медиків і люди з особливими проблемами. Вони також повинні бути, як усі. Вони мають ті ж права, як усі, ті ж обов’язки, як усі. Вони можуть і повинні бути повноцінними членами громад і суспільства. Але не треба їх особливо виділяти. Зокрема, на різних політичних акціях.

Можливо – це лишень випадок, що стався у Чернівцях, коли почалася боротьба за один мандат депутата між партіями «Команда Михайлішина» та «Єдина Альтернатива».

Спочатку нібито цей мандат повинен був належати кандидатці від «ЄА» Любові Свіріденко, голові громадської організації «Чернівецьке товариство осіб з інвалідністю «Мрія», заступниці голови комітету забезпечення доступності. Ця жінка має активну життєву, громадську та політичну позицію. Тому цілком справедливо повинна би стати депутатом Чернівецької міської ради.

Але тут втрутився випадок. Після перерахунків голосів з’ясувалося, що один  мандат від «Єдиної Альтернативи» (і саме цей мандат повинна була отримати Свіріденко) переходить до «Команди Михайлішина». Суди це також підтвердили. І ніби зумисно сталося так, що мандат отримав воїн-атовець Сергій Козак. На фронті він був важко поранений. Про його мужність, силу і терпіння знають по всій Україні та світі.

Коли від «ЄА» почали дорікати за цей  мандат «КМ», тоді останні звинуватили конкурентів у тому, що вони проти воїна АТО, проти важкопораненого героя України.

Але з іншого боку також отримали зворотній докір. Мовляв, мандат від «ЄА» забирають у людини з особливими потребами.

Повторюю, все ж таки це стало прикрим випадком, що дві людини з різних партій особливо заслуговують на мандати. Але мандат один. І кожна сторона хоче використати його на свою користь. У якесь незручне становище зараз поставлені всі у Чернівцях.

Аби такого не ставалося, то варто б знайти вихід обом кандидатам. Можливо, і в одній, і іншій команді знайшлися кандидати, які набрали найменше голосів і поступилися би місцями саме цим двом людям.

Таким чином в «Єдиній Альтернативі» Галина Абрам`юк, яка набрала 143 голоси поступилася б своїм місцем у раді Любові Свіріденко. А з «Команди Михайлішина» на місце Козака перемістилася б Аліна Олевич, яка набрала всього 69 голосів виборців.

Таким чином моральна проблема одного спірного мандата була б усунута.

Та хто тепер зважає на мораль, коли на кону стоять цілі Чернівці?!

Політичний цугцванг

Відомо всім, що Василь Продан прекрасно грає у шахи. Тож він вміє продумувати ходи наперед не тільки на шаховій дошці, а й на політичній шахівниці. Поки йдуть суперечки за один мандат, секретар збирає сесії і працює. Рада, як не дивно, стала супердієвою без Каспрука і його неробства. Та хтозна, які підводні течії готуються під нового мера. Про це стане відомо трохи пізніше.

А зараз у місті повний цугцванг. Це стан, коли будь-який хід веде до погіршення становища. У теорії цугцванг означає те, що безпосередньо змінює результат гри з перемоги на поразку.

На виборах у Чернівцях так сталося. Спочатку новообраний мер Клічук мав 28 депутатів, що становило дві третини і міг у будь-який час скласти присягу і легалізувати всю раду і себе. А потім стало навпаки: у «Команди Михайлішина» є 15 депутатів. І їх цілком вистачає для того, аби заблокувати роботу міської ради та новообраного мера.

Віднині, коли ТВК офіційно оголосить результати виборів у Чернівцях, розпочнеться відлік 20 днів. Саме за цей час новообрані депутати повинні написати заяви про згоду стати депутатами.

Якщо таких заяв буде 28, тоді розпочнеться робота новообраної міської ради.

А якщо цієї кількості не буде, то у нас повний цугцванг. І нові вибори депутатів Чернівецької міської ради – десь на кінець лютого.

Робота Чернівецької обласної ради залежить від діяльності міської ради. І на це тепер нема ради.

Останню покладено на розтяжку. Тобто її ввели у цугцванг. Міська рада не буде діяти до того часу, поки не змусить обласну зробити перші ходи. А вони у площині кадрових виборів. Тож депутати повинні спочатку вибрати керівництво обласної ради – голову, заступників, голів комісій. З огляду на те, кому що перепало з владного пирога, може вирішитися проблема розблокування міської ради.

Вона запрацює за умови, коли фракції будуть задоволені. Бо більшість з них є і у міській, і у обласній радах.

Це – «Єдина Альтернатива», яка має у міській – 10 депутатів, в обласній – 9.

«Європейська Солідарність» – у міській 6 депутатів, в обласній – 9.

«Слуга народу» – у  міській – 5 депутатів, в обласній – 12.

«Народний Контроль» – у міській – 5 депутатів. В обласній – 6.

Ці чотири партії можуть поділити між собою всю владу у місті та області. Якщо їм за принципом надання посад за кількістю голосів на виборах, то «Єдина Альтернатива» має свого мера.

«Європейська Солідарність» повинна мати свого секретаря. І не варто Клічуку впиратися. Бо він може залишитися біля «розбитого політичного корита», коли не матиме жодної підтримки інших фракцій.

«Слуга народу» може взяти бюджетний комітет та когось із заступників.

І «Народний Контроль» матиме когось із заступників та гуманітарні комітети.

Таким чином більшість у міській раді буде за цими 4 партіями. Вони матимуть 26 голосів і зможуть приймати потрібні місту і людям рішення.

Далі обласна рада.

Більшість тут взяла «Слуга народу». Тож голова обласної ради буде висуванцем саме цієї політичної сили. Вона вже визначилася з кандидатурою. Це – Володимир Жаровський.

Заступниками голови можуть стати: перший заступник від «Європейської Солідарності». Заступник від «Єдиної Альтернативи».

Ходять чутки, що теперішній  голова облради Іван Мунтян висуває на заступника свого сина Мірчу від ВО «Батьківщина». За це він обіцяє до більшості увести 9 членів фракції. Але кому вони потрібні?

Більшість може обійтися без Івана і Мірчі цього разу.

Для цього потрібно би на посаду голови бюджетної комісії обрали представника партії «За майбутнє». Там уже й кандидатура є. це – Михайло Березовський. Він з першого разу не став депутатом. Тож довелося партії пожертвувати одним членом. Вірніше, членькинею. А сам Березовський депутат з досвідом. І він минуле скликання був головою бюджетної комісії.

«Народному Контролю» випаде знову гуманітарна сфера.

За таких розкладів більшість в обласній раді налічуватиме 41 депутат. Цього цілком достатньо, аби приймати потрібні Буковині та буковинцям рішення.

Воно й добре було б, якби так було. Та Мунтян не буде Іваном, якщо не зробить потуги колотити краєм і людьми. Він може створити коаліцію з АПУ Василя Козака та ОПЗЖ Михайла Папієва. Бо саме від аграріїв ширяться чутки про те, що саме від них має стати головою Олексій Бойко. А він собі зробить заступників і Мірчу Мунтяна і якогось регіонала.

Якщо депутати матимуть гідність і стійкість, то вони пошлють АПУ, ВО «Батьківщину» та ОПЗЖ в опозицію.

І це буде єдиним правильним рішенням.

Якщо буде!..

(Далі буде)

Петро Кобевко

*Цугцванг – примус до здійснення ходу. Це термін використовується  у шахах, коли будь-який хід може змінити результат з перемоги на поразку.

Термін використовується у політиці та журналістиці. Наприклад, «робити не можна і не робити не можна».