Олігархи вже не мовчать. Але не всі. Хто з найбагатших українців досі не назвав путіна злочинцем.

Україна досі не чула і не бачила жодного публічного виступу жодного українського олігарха проти путіна. ЕП звернулася до українців з першої десятки Forbes з трьома питаннями. Що вони відповіли?

10 днів війни. Російські війська продовжують повномасштабне вторгнення в Україну, обстрілюють мирні міста Київщини, Чернігівщини, Сумщини, Херсонщини, Харківщини, Миколаївщини, Одещини, Луганщини та Донеччини. Завдають ракетних ударів майже по всіх регіонах країни.

Тисячі мирних українців втратили все: хтось – дах над головою та майно, хтось – здоров’я чи рідних людей.

Для кожного із 40 мільйонів українців – від Закарпаття до Луганщини – уже давно очевидно, що російський диктатор володимир путін розпочав брутальну війну проти Українського Народу.

Проте є десяток наших співгромадян, які досі публічно не озвучили свого ставлення ні до війни, ні до її головного ініціатора у бункері під кремлем.

Цей десяток – найбагатші українці, вершина рейтингу Forbes, бізнес яких до початку війни працевлаштовував десятки тисяч українців та створював левову частку ВВП.

Чому вони бояться публічно назвати війну війною, а росію агресором? “Вони мають якусь інформацію, якої немає у решти українців?” – запитує у своїй колонці журналіст УП Михайло Ткач.

Чи олігархи просто намагаються “всидіти на двох стільцях”?

ЕП вирішила поставити крапки над “і” та звернулася до найбагатших українців з такими трьома питаннями.

✔ Чи вважаєте ви росію агресором, а путіна – воєнним злочинцем, що розв’язав війну проти України?

✔ Чи має ваш бізнес фінансові інтереси в Росії? Якщо так, то які саме і чи вирішили ви розірвати ці зв’язки?

✔ Як ваш бізнес підтримує українську армію?

Українці, завдяки яким олігархам вдалося збудувати свої бізнес-імперії, мають право почути відповіді на ці питання. Дехто з найбагатших українців наважився відповісти, проте не всі.

Ми залишаємо цю статтю відкритою і будемо вносити відповіді інших представників великого бізнесу, які не встигли цього зробити.

Рінат Ахметов

— Чи вважаєте ви росію агресором, а путіна – воєнним злочинцем, що розв’язав війну проти України?

—  Безумовно. Росія – країна-агресор, а Путін – воєнний злочинець. Тому що Україна завжди була мирною країною і ніколи ні на кого не нападала. А сьогодні в нашій країні руйнують селища, міста та інфраструктуру, гинуть і страждають мирні люди.

— Чи має ваш бізнес фінансові інтереси в Росії? Якщо так, то які саме і чи вирішили ви розірвати ці зв’язки?

— Будь-які контакти з Росією розірвані. Контроль над бізнесом втрачено. Зараз у нас там немає жодних інтересів та активів.

— Як ваш бізнес підтримує українську армію?

— Ми допомагаємо Україні, українській армії захистити суверенітет нашої країни та перемогти, а українцям – вижити та вистояти.

Ігор Коломойський

Ігор Коломойський отримав питання ЕП, однак поки що редакція не отримала від нього відповіді.

Дмитро Фірташ

Представники Дмитра Фірташа також отримали питання ЕП, але відповідей досі немає.

Віктор Пінчук

— Чи вважаєте ви росію агресором, а путіна – воєнним злочинцем, що розв’язав війну проти України?

— Так, як і весь цивілізований світ.

— Чи має ваш бізнес фінансові інтереси в Росії? Якщо так, то які саме і чи вирішили ви розірвати ці зв’язки?

— Ні. Жодних. Ще з квітня 2019 року Росія ввела повне ембарго на українські труби, а з лютого 2021 року – на залізничну продукцію. З 1 листопада 2018 року Віктор Пінчук особисто та його компанії – у санкційних списках РФ.

— Чи підтримує ваш бізнес українську армію?

— Так. Віктор та Олена Пінчуки через свої фонди та компанії в тісній співпраці з Міністерством оборони України та волонтерськими організаціями здійснюють пошук за кордоном, закупівлю і постачання засобів індивідуального захисту військових та сил територіальної оборони, у тому числі медичних препаратів та матеріалів, які застосовуються при важких пораненнях, у тому числі реанімаційних рюкзаків тощо. Робота триває 24/7.

Також на підтримку військовим частинам та підрозділам територіальної оборони працюють і промислові підприємства. Понад 370 протитанкових їжаків і 316 шипів виготовили підприємства компанії “Інтерпайп” для територіальної оборони Києва, Дніпра, Нікополя та Новомоськовська. Їжаки та шипи вже розвезені для облаштування оборонних укріплень. Наразі робота триває.

У співпраці з оперативним штабом підприємства забезпечують найнагальніші потреби регіональних військових частин, підрозділів тероборони. Передані пальне, труби, метал, бетонні блоки, плити, цвяхи, посуд, будівельні матеріали, термобілизна та інше. Робота триває.

На території підприємств у Дніпрі, Новомосковську та Нікополі облаштовано 18 тимчасових укриттів, де укривається понад 8 500 людей у разі загрози артобстрілів або авіаційного бомбардування.

Костянтин Жеваго

Пресслужба Костянтина Жеваго у відповідь на питання ЕП надіслала посилання на пресрелізи компаній олігарха щодо безкоштовного передавання 7 тонн ковбаси до Харкова, 1 тонни  до Полтави; передавання “АвтоКрАЗом” безкоштовних автівок армії на майже 2 млн дол; сплату FerrExpo 1 млрд грн податку на прибуток авансом.

Водночас прямої відповіді на питання, чи вважає Жеваго росію агресором, а путіна  воєнним злочинцем, там не надали.

Так само утрималися від відповіді на питання, чи має бізнес Жеваго контакти з країною-агресором.

Геннадій Боголюбов

Редакція ЕП не змогла зв’язатися з олігархом та поставити питання, але готова висвітлити його позицію.

Родина Герег

Після виходу публікації ЕП отримала такі відповіді співзасновниці групи компаній “Епіцентр” Галини Гереги.

— Чи вважаєте ви росію агресором, а путіна – воєнним злочинцем, що розв’язав війну проти України?

— Війна, яка сьогодні відбувається в Україні, – це злочин проти нашої держави, проти дітей та людей похилого віку, проти матерів, які народжують в бомбосховищах, та родин, які втрачають рідних та близьких.

За всі сльози наших людей, за життя наших синів, за зруйновані міста Путін має відповісти в Гаазі.

— Чи має ваш бізнес фінансові інтереси в Росії? Якщо так, то які саме і чи вирішили ви розірвати ці зв’язки?

— Ми не маємо ніяких фінансових інтересів у Росії.

— Чи підтримує ваш бізнес українську армію?

— Компанія “Епіцентр” підтримує українську армію з перших днів війни. Уже витрачено понад 100 млн грн на допомогу ЗСУ, тереторіальній обороні, волонтерам.

Створено Гуманітарний штаб із забезпечення найнеобхіднішим військових, відділення територіальної оборони, мирних жителів.

Щодня в пункти прийому допомоги надходять десятки тонн вантажу: їжа, медикаменти, одяг, товари першої необхідності. Весь транспортний парк “Епіцентру” задіяний для допомоги захисникам з найперших днів війни.

Власними силами формуємо гуманітарний вантаж за кордоном, а також співпрацюємо з волонтерськими організаціями для забезпечення доставки вантажів в Україну.

Наші вантажівки, автобуси, будівельна техніка, екскаватори, машини доставки передані на потреби захисників.

Багато наших співробітників захищають нашу країну в лавах ЗСУ. Багато стали добровольцями на захист Вітчизни. Ми робимо все, щоб відстояти нашу свободу. “Епіцентр” завжди був та буде з Україною. І в добрі, і в найтяжчі моменти!

Вадим Новинський

Коментар Вадима Новинського уточнюється і незабаром буде оприлюднений.

Олександр Ярославський

Пресслужба Олександра Ярославського заявила, що утримається від відповідей на питання УП. “Усе, чим Олександр хоче поділитися з громадськістю, є на його особистій Facebook-сторінці“,  зазначили там.

Юрій Косюк

Пресслужба Юрія Косюка теж відмовилася надати прямі відповіді на питання, чи вважає бізнесмен росію агресором, а путіна  військовим злочинцем, і чи має Косюк бізнес-відносини з країною-агресором.

Натомість редакції надіслали посилання на пост Косюка у Facebook.

“З першого дня війни з РФ я в колі родини, яка об’єднує 26 тис співробітників. Я в цехах, які продовжують працювати, щоб нагодувати кожного українця! Щоб кожен українець був упевнений: їжа буде!

В Україні є хліб, а ми зробимо все, щоб було до хліба. Знаю, що кожен наш співробітник зробить усе, щоб уберегти Україну від голоду! Будемо ситі, будемо боротися і разом переможемо ворога!

Віримо в Україну і нашу Перемогу!”.

Сергій Тігіпко

— Чи вважаєте ви росію агресором, а путіна – воєнним злочинцем, що розв’язав війну проти України?

— Так, вважаю. Іншої відповіді сьогодні бути не може. Росія агресор, а Путін однозначно є військовим злочинцем. Військовими злочинцями є й ті, хто віддають накази стріляти і скеровують на нашу землю ракети.

Військовими злочинцями є й ті, хто з танків і градів розстрілюють наші міста, школи, дитбудинки, лікарні, натискаючи кнопку “пуск”.

Скільки ще треба крові і смертей, щоби прозріти? Розв’язана проти України війна – це безумство і трагедія світового масштабу, якою вже займається Гаазький суд.

— Чи має ваш бізнес фінансові інтереси в Росії? Якщо так, то які саме і чи вирішили ви розірвати ці зв’язки?

— Немає.

— Чи підтримує ваш бізнес українську армію?

— Буду лаконічним: я не виїхав за межі України, залишаюся тут. Переконаний, що сьогодні бізнес не може стояти осторонь.

Вважаю, що в такий важкий для країни час кожен повинен робити те, що добре вміє. Фронт моєї команди – фінансовий. Для організації роботи та координації дій ми створили в Групі ТАС штаб оперативного реагування.

Допомагаємо армії із закупівлею обладнання, допомагаємо теробороні з амуніцією та продуктовим забезпеченням, допомагаємо тим, хто вимушений покинути свої домівки.

Зазначу також, що багато наших співробітників захищає Україну зі зброєю в руках. У мене щодня по кілька сотень дзвінків – і на кожен потрібно швидко реагувати. Тому, даруйте, не маю часу на розлогі коментарі. Треба займатися реальним ділом. Про інше поговоримо після перемоги, яку наближаємо всі разом. Кожен на своєму місці.

Я вірю в нашу перемогу! Країну, яка має такий героїчний і мужній народ, таку потужну армію і підтримку бізнесу, не можна подолати. Слава Україні!

 

https://www.epravda.com.ua/publications/2022/03/5/683321/