Перейменування вулиць у Чернівцях: чому для трьох із них обрали саме такі нові назви

На фото: вулиця М. Горького, яку планують перейменувати на вулицю Аркадія Жуковського

Учора, 7 червня, у Чернівцях на громадських обговореннях погодили перейменування трьох вулиць. Зокрема, вулицю Горького вирішили перейменувати на вулицю Аркадія Жуковського, вулицю Курську – на вулицю Віталія Онофрейчука, а вулицю Котовського в селі Коровія – на вулицю Олімпійську.

Чому саме такі нові назви обрали для цих вулиць, розповіла кореспондентці molbuk.ua членкиня топонімічної комісії, lдослідниця історії міста Марія Никирса.

За її словами, вулиця Григорія Котовського вже давно підлягала процесу декомунізації. Тож мешканці Коровії звернулися до комісії з проханням перейменувати цю вулицю на Олімпійську. Таку назву обрали на честь стадіону в селі.

“Можливо, мешканці Коровії сподіваються, що колись хтось із тих діток, які тренуються на стадіоні, потрапить на Олімпіаду, тому й вирішили так назвати вулицю, – розмірковує Марія Никирса. Але це краще запитати самих мешканців. Топонімічна комісія – це дорадчий орган. І він завжди спирається на думку тих, хто подає пропозиції”.

Щодо перейменування вулиці Максима Горького на вулицю видатного буковинського історика Аркадія Жуковського, то цю пропозицію подала ГО “Український народний дім у Чернівцях” на чолі з головою Володимиром Стариком.

“Аркадій Жуковський народився у Чернівцях, навчався в ліцеї Арона Пумнула. Потім він виїхав за кордон. Його вклад в історію Буковини та всієї України значний. Він разом із Теофілом Бринзаном написав книжку “Історія Буковини”. Пізніше з’явилося багато різної літератури з історії Буковини. Проте вони були першими, які не побоялися, описали все так, як було, донесли багато фактів, недоступних тоді на території СРСР.

Аркадій Жуковський проживав у Парижі, але продовжував цікавитися історією краю, писав дуже багато матеріалів на цю тему, підтримував тісні зв’язки з Чернівцями”, – зазначає пані Марія.

Марія Никирса переконана: немає значення, велика вулиця чи мала.

“Для всіх, чиїми іменами названі вулиці, абсолютно неважливо, довга чи коротка та вулиця, чи вона починається у центрі міста, чи на околиці. Головне – що це пам’ять, що це ім’я буде відоме Чернівцям та чернівчанам.

На жаль, неможливо назвати вулиці на честь усіх гідних цього людей. Бо таких дуже багато. На вулиці Кобилянської на кожному будинку можна ставити меморіальну дошку, і кожна буде мати дуже багато прізвищ.

Але є такі постаті, які для Чернівців знакові. До прикладу, вчений Олег Панчук. Мало того, що він – двоюрідний онук Ольги Кобилянської, відомий науковець, він також написав та видав книжку про свою видатну родину, ходив чернівецькими вулицями, мешкав тут. А ще родина Панчуків віддала під музей свій власний будинок.

Натомість є люди, які народилися у Чернівцях, але жили за кордоном і прославляли інші країни. То якщо є меморіальна дошка, присвячена їм, то не обов’язково має бути вулиця, названа на їхню честь, гадаю.

Також, от скажіть, що означає “сквер Дня Вишиванки”? Це те ж саме, що вулиця Дня металурга, Дня матері, Дня бабусі… Нехай ще просто сквер Вишиванки… Але Дня Вишиванки – такої назви топонімічна комісія не пропонувала. Це ухвалили на сесії. Депутати також іноді повинні думати…” – зауважує краєзнавиця.

Про Віталія Онофрейчука, на честь якого планують перейменувати вулицю Курську, відомо, що він – сержант ЗСУ, учасник російсько-української війни. Народився 1981 року у селі Волока. У 2017 році вступив на військову службу за контрактом.
17 листопада 2018 року загинув на бойовому посту внаслідок прямого влучання міни у бліндаж під час обстрілу поблизу смт Новотошківське.

У січні 2019-го похований на Алеї Слави центрального кладовища Чернівців. Указом Президента України нагороджений орденом “За мужність” III ступеня (посмертно).