25 цікавих фактів про Львів, які ви навряд чи знали

Львів невичерпний. Це не просто місто з історією, а місто з душею. Своєю особливою атмосферою, яку відчуває кожен, хто приїжджає сюди бодай на декілька днів. Тут хочеться залишитися, або принаймні повертатися ще не раз.

Крім того, що Львів вважається культурною столицею України і є ідеальним містом для творчих людей, це водночас і крупний промисловий центр, один з ключових транспортних вузлів країни.

Навіть самі львів’яни ще багато чого не знають про місто, в якому живуть, тому ми підготували для вас добірку маловідомих, незвичайних і просто цікавих фактів про Львів, які вам варто знати.

Заварюйте ароматну каву, насолоджуйтеся читанням і діліться цією публікацією з друзями.

1. Єзуїтський сад – перший і найстаріший парк в Україні. Заснований у XVI столітті, він декілька разів міняв назву, і зараз відомий львів’янам як парк Івана Франка.

2. В 1574 році Іван Федоров створив у Львові першу українську друковану книгу – «Апостол». Всього було випущено від 1000 до 1200 друкованих екземплярів «Апостола».

3. Насправді пиво варили у Львові з дуже давніх часів. Перше задокументоване згадка про пивоварнях відноситься до 1425 році. Але офіційно перша пивоварня України почала працювати у Львові в 1715 році.

4. На початку 1842 був побудований Театр Скабровсmкого (нині відомий як Театр Марії Заньковецької). На момент відкриття він був третім за величиною театром в Європі з 1460 місцями для глядачів.

5. Як і багато інших винаходів в цьому світі, гасова лампа з’явилася випадково. Це сталося в 1853 році у Львівській аптеці під назвою «Під золотою зіркою». У тому ж році Львів став першим містом в Європі, де з’явилися вуличні ліхтарі.

6. Львівська єзуїтська академія, яка сьогодні називається Національним університетом імені Івана Франка, була заснована 20 січня 1661 року, таким чином, ставши першим українським університетом. Сьогодні він має статус найстарішого безперервно діючого університету в Україні.

7. Львів входив до складу восьми держав (Галицько-Волинське князівство, Річ Посполита, Австро-Угорська імперія, Російська імперія, ЗУНР, СРСР, тоталітарний фашистський режим і сучасна Україна).

8. Найвища будівля у Львові – церква Ольги і Єлизавети. Ви можете піднятися на найвищу вежу (88 метрів) і насолодитися прекрасним видом на місто.

9. Щорічно у Львові проводиться більше сотні різноманітних фестивалів і їх число продовжує рости (музика, їжа і культура).

 

10. Львів може похвалитися найвищою концентрацією музеїв і художніх галерей в Україні. Одних тільки музеїв у місті більше шістдесяти!

11. Львівський національний музей природничої історії має одну з найстаріших і найбагатших наукових колекцій серед європейських музеїв, яка складається з більш ніж 500 тисяч експонатів.

12. Кожна п’ята людина у Львові – студент. Кожен 17-й житель міста працює в сфері IT.

13. У Львові понад 30 різних парків, ботанічних садів і міських лісів.

14. Перший футбольний матч, коли-небудь зіграний на території України та Польщі, відбувся у Львові в 1894 році. Команда Кракова зіграла проти команди Львова. У той історичний день львівська команда здобула перемогу з рахунком 0:1.

15. У місті є більше 100 храмів, які належать до двох десятків конфесій.

16. З кінця 90-х років Львів внесено у перелік світової спадщини ЮНЕСКО. У місті збереглося найбільше в Україні (понад 55%) пам’яток історії та архітектури – 2 500.

17. Висота львівської Ратуші складає 65 метрів. Вона є найвищою міською вежею в Україні. До її оглядового майданчику на самому верху, ведуть 400 сходинок.

18. Львів – місто з найбільшою кількістю опадів в Україні. Є навіть такий жарт, що дощ в цих краях почався в 1256 році (дата першої письмової згадки про місто), і з тих пір так і не перестає.

19. За аналогією з європейськими містами Львів підсвічує свої визначні будівлі: ввечері можна помилуватися підсвіченими собором Святого Юра, костелом єзуїтів, Бернардинським собором, костелом Ольги і Єлизавети, управлінням залізниці, обласною державною адміністрацією тощо.

20. Навколо площі Ринок знаходиться 44 будинки. З цієї площі більш як сімсот років тому розпочалося будівництво Львова. Право будуватися тут мали тільки аристократи, крім того, в ті часи існував податок на вікна – за можливість мати більше трьох, треба було платити. Це наклало свій відбиток на архітектуру.

21. Львів став першим українським містом, яке увійшло в Топ-100 туристичних міст Європи.

22. Назва проспекту Свободи змінювалася разом зі зміною політичного стану аж десять разів. Зокрема, в різні часи її називали на честь Карла Людвіга та Адольфа Гітлера. Теперішню ж назву проспект отримав у 1990 році.

23. У Львові встановлені єдині в Україні пам’ятники Леопольду Фон Захеру Мазоху та Пабло Пікассо. Також Львів славиться своїми оригінальними неповторними скульптурами – пам’ятник Усмішці, скульптура-Рюкзак, пам’ятник Сажотрусу.

24. Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці – культова будівля, цікава також тим, що є одним з найстаріших пам’ятників релігійної архітектури на території України. Зведення собору почалося у 1356 році на місці дерев’яної церкви.

25. У 1629 році італієць Роберто Бандінеллі започаткував у Львові першу в Україні міську пошту європейського зразка, яка регулярно доставляла листи для мешканців міста з усіх куточків Європи.

Тепер ви розумієте, що Львів був прогресивним, незвичайним і надихаючим місцем ще в старі часи і не втрачає цих позицій і сьогодні. Це місто варте того, щоб його відвідати.

Автор: Володимир Федоричак

Джерело: Про Львів.

peredplata