У Чернівцях відкрили “Школу буковинської тайстри”

Голова громадської організації «Вишиваний дивотвір» Одарка Кучерява  розповіла про  мету  проекту «Школа буковинської тайстри», що реалізується за підтримки Українського культурного фонду –  відродження та популяризацію основних видів ткацтва, які використовувались у створенні стародавніх буковинських тайстр, про найперші кроки  з реалізації проекту.  Не секрет, що  зараз ткацтво на Буковині перебуває в занепаді. Серед народних майстрів краю залишилося лише 10  ткаль (похилого віку), які володіють автентичним народним ремеслом. Відсутня спадкоємність поколінь. Одним з акцентів Школи буковинської тайстри  стане передача навичок народного ткацтва ремесла молодим ученицям. Основними завданнями будуть популяризація тайстри як сучасного аксесуару, майстер-класи для учнівської молоді в загальноосвітніх, мистецьких школах й  презентація результатів проекту – виставки новостворених тайстр та показ  фільму.

      Для буковинської тайстри – невеликої вовняної торбини, яку носили через плече, характерне використання традиційних народних орнаментів, які застосовувалися в інших видах декоративно-ужиткового мистецтва, зокрема – у вишивці. На прикладі своєї приватної колекції автентичних тайстр  заслужений діяч мистецтв  України, директор УМЦК Буковини, експерт проекту  ШБТ Микола Шкрібляк розповів про особливості та різноманітність  виготовлення буковинських тайстр, зокрема, про ті зразки, які  будуть відтворювати учасники Школи буковинської тайстри.

    Майстриня народного ткацтва Олена Прокопюк  зупинилася на особливостях навчального процесу в Школі буковинської тайстри. Навчання  відбуватиметься в два етапи. Учні в Яворові на Косівщині вивчатимуть процес виготовлення натуральної нитки  з природньої сировини (вовна карпатської вівці – миття, вичісування, фарбування, прядіння). Ознайомляться з ткацьким верстатом, вивчатимуть технології процесу ткання.

       Голова ГО «Вишиваний дивотвор» Одарка Кучерява оголосила конкурс на навчання в Школі буковинської тайстри.

       Відбулася демонстрація  презентаційного ролика проекту «Школа буковинської тайстри», який проілюстрував тайстру як сучасний молодіжний аксесуар.

 Проект «Школа буковинської тайстри»  реалізовує  ГО «Вишиваний дивотвір» за підтримки  Українського культурного Фонду. Партнер проекту –  Учбово-методичний центр культури Буковини.

 Анкету на участь у школі можна заповнити за даним посиланням:  https://u.to/eVSxFQ

Український культурний фонд ‒ державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Світлина promin.cv.ua