Спадкування земельної ділянки: що потрібно знати?

 

Спадкування земельної ділянки здійснюється двома шляхами: за законом та за заповітом. Спадкоємцем за заповітом є особа, визначена спадкодавцем у заповіті. Якщо заповіту не існує, або якщо його визнано недійсним, чи спадкоємець за заповітом не прийняв або відмовився від спадщини, то спадкування здійснюється за законом.

Спадкоємці за законом поділяються на декілька черг: перша черга – діти померлого, батьки та один із подружжя; друга черга – рідні брати та сестри, бабуся та дідусь спадкодавця; третя черга – рідні дядько та тітка; четверта черга – особи, які проживали з померлим однією сім’єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини; п’ята черга – інші родичі до шостого ступеня спорідненості включно.

Наголошуємо, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка  належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

При спадкуванні земельної ділянки зберігається її цільове призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування. Для оформлення права власності на земельну ділянку у порядку спадкування необхідно подати державному або приватному нотаріусу заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини із необхідними документами: документи, що посвідчують особу спадкоємця, свідоцтво про смерть спадкодавця, документи, що підтверджують родинний зв’язок із спадкодавцем, оригінал документів, що підтверджують право власності спадкодавця на земельну ділянку, довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та витяг із Державного земельного кадастру на земельну ділянку.

Якщо спадкоємець постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку він не заявив про відмову від неї.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, то місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна.

Наголошуємо, що земельна ділянка може входити до спадкової маси та успадковуватися  тоді, коли у спадкодавця є правовстановлюючий документ, що посвідчує його право власності на таку земельну ділянку.

Як діяти, якщо правовстановлюючі документи відсутні?

Якщо в документі на право власності на ім’я спадкодавця кадастровий номер земельної ділянки відсутній, то в межах відкритої спадкової справи слід виготовити відповідну технічну документацію. Після присвоєння кадастрового номеру та отримання витягу із Державного земельного кадастру необхідно звернутися до нотаріуса для завершення процедури видачі свідоцтва про право на спадщину.

За відсутності правовстановлюючих документів, що підтверджували б, що спадкодавець був власником земельної ділянки, необхідно звернутись до суду із позовом про визнання права власності в порядку спадкування.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, проте розпочав процедуру її приватизації, у порядку спадкування переходить право вимагати завершення такої приватизації та одержання документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку на ім’я спадкоємця (здійснюється у судовому порядку).

Якщо житловий будинок, який належав спадкодавцю, розташований на неприватизованій земельній ділянці, то така земельна ділянка не успадковується. У такому випадку слід звернутись до місцевої ради щодо безоплатної передачі у власність такої земельної ділянки у межах норм, визначених Земельним кодексом України.

Дана інформація не є вичерпною, за більш детальним роз’ясненням та отримання правової допомоги можете звернутись  до фахівців Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: м. Чернівці, вул. Університетська, 1, тел.: (0372) 51-36-14.

Звернутися по допомогу до фахівців Чернівецького бюро правової допомоги можна за адресою: м. Чернівці, вул. Івана Підкови, 2. Телефон: (0372) 56-25-85 (Садгора).

Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103
(дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України безкоштовні, приймаються цілодобово).

Перелік Бюро правової допомоги у районах Чернівецької області можна знайти на сайті безоплатної правової допомоги https://www.legalaid.gov.ua/