Поганий сигнал: чому ВООЗ відправила в Україну спецмісію через коронавірус.

Всесвітня організація охорони здоров’я відправила спеціальну місію в Україну через коронавірус. Причина – зафіксований перший випадок смертельної хвороби в Чернівцях. Наша країна стала однією з трьох, які зумовлюють серйозне побоювання у міжнародних експертів.

Це тривожний сигнал, адже він означає, що Україна не готова до боротьби з COVID-19 і їй необхідна допомога. Група фахівців з ВООЗ повинна посприяти українській владі організувати протиепідемічні заходи й мінімізувати наслідки багатьох провальних рішень щодо епідемії.

Чим ВООЗ може допомогти Україні та чи готова країна боротися з коронавірусом – у матеріалі OBOZREVATEL.

ВООЗ явно стривожена

6 березня Європейське відділення ВООЗ опублікувало повідомлення, що до України, Азербайджану та Чорногорії відправлять групу експертів для боротьби з можливою епідемією COVID-19.

Паралельно з цим вже наступного тижня до країни прибуде місія, що займатиметься лабораторними дослідженнями. Європейські фахівці явно стурбовані ризиками поширення вірусу в 38-мільйонній країні. І для цього є вагомі причини.

Карта поширення вірусу в усьому світу:

Що робить влада, щоб захистити українців від вірусу?

За словами головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, в країні є 12 000 ліжок в інфекційних стаціонарах, майже 2 тисячі лікарів-інфекціоністів, приблизно 5000 осіб середнього медичного персоналу, що працює в інфекційних лікарнях, та інфекційні бокси.

Також є тест-системи – їх майже тисяча, приблизно 105 було використано для перевірки евакуйованих із Уханя українців. Із 882 тих, що залишилися, частину планують надати районним лабораторіям, щоб зменшити витрати часу на доставляння зразків. Ситуація складається досить небезпечна – в Україні вже є підтверджені випадки зараження коронавірусом, а тест-систем у районах все ще немає.

Та й у столиці, де тест-системи в наявності, справи далеко не найкращі. Приклад із депутатом від ОПЗЖ Олегом Волошиним – чудовий показник. Нагадаємо, що він наприкінці лютого поспілкувався з хворим на COVID-19 французьким депутатом Жаном-Люком Рейтцером, а після хотів перевіритися в Україні. Так ось, результату розширених аналізів Волошин мав би чекати з п’ятниці, 6 березня, до вівторка, 9 березня, поки не закінчаться вихідні. Тільки за наполяганням влади лабораторія зробила їх під час свят. Але такий графік роботи під час загрози епідемії коронавірусу неприпустимий.

У МОЗ також повідомляють, що тривають роботи з інформування українців – створили окремий бот в Telegram. Однак цього явно недостатньо, про що свідчать неодноразові протести (про це пізніше).

Явний непрофесіоналізм показала й ексміністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка два тижні пробула в обсервації в Нових Санжарах разом із евакуйованими з Уханя українцями. Як би абсурдно це не звучало, але глава МОЗ в пік поширення небезпечної недуги (замість регулярної роботи, комунікації з відомствами й перевірками по всій Україні) два тижні сидить в одній будівлі.

Не всі лікарні готові прийняти пацієнтів

Не всі українські медзаклади готові прийняти пацієнтів із COVID-19. Яскравий приклад: у Чернівецькій інфекційній лікарні, куди й відправили першого офіційно зараженого, в палаті стоять старі ліжка. “Ізольована” вона старими, ще радянськими дверима.

У столиці дві медустанови прийматимуть хворих на коронавірус. Це Олександрівська і 4-а лікарня. Якщо в Олександрівській інфекційне відділення відремонтоване, то в 4-й лікарні всього шість палат, оснащених необхідним обладнанням. В областях для приймання людей з підозрою на COVID-19 виділені палати в обласних інфекційних лікарнях. Їхнє обладнання та стан залишає бажати кращого.

МОЗ розробило спеціальну інструкцію в разі коронавірусу. Так, до пацієнта з підозрою на цю хворобу повинна виїжджати швидка зі спеціальною бригадою, одягненою в захисні костюми. Але навіть в столиці таких бригад тільки дві. У них лишень 25 костюмів, 100 збираються закупити.

Українці не готові

Через повний комунікаційний провал влади українці виявилися не готові до епідемії. Багато хто просто не розуміє навіть того, як передається недуга, через що вже кілька разів траплялися протести.

Найбільш відомий випадок – акція в Нових Санжарах, куди Україна привезла евакуйованих з Уханя громадян. Після повернення з Китаю всі вони мали пройти 14-денну обсервацію. Однак влада не стала розголошувати, де саме розмістять людей. Це спровокувало низку акцій протесту в різних регіонах країни.

В результаті евакуйованих привезли в санаторій Нацгвардії “Нові Санжари” в Полтавській області. Але тутешні жителі влаштували своїм співвітчизникам “гарячий прийом”: заблокували дорогу для проїзду, а потім вчинили заворушення й навіть закидали автобус камінням. Самі місцеві кажуть, що стали жертвами односторонніх журналістських сюжетів, бездіяльності влади й двох десятків земляків напідпитку.

У Чернівцях, де виявили першого зараженого коронавірусом, теж не все гаразд. Під його будинком зібралися місцеві жителі й влаштували бунт, вимагаючи, щоб дружину інфікованого теж ізолювали. Дійшло до того, що вони навіть перекривали дорогу. У підсумку жінку без симптомів хвороби таки довели до того, що вона погодилася на обсервацію.

Поки невідомо, чим закінчиться епідемія в усьому світу, коли буде знайдена вакцина та як запобігти захворюванню – влада повинна не піаритися на цій темі, а дзвонити в усі дзвони й максимально концентрувати увагу на закупівлі медикаментів, підготовці спеціальних боксів і цілих відділень для потенційно заражених.

Що відомо наразі:

  • Станом на понеділок, 9 березня, в світі зафіксовано понад 110 тисяч випадків захворювання на COVID-19.

  • Так, коронавірус підтвердили у 110 041 особи, причому з початку спалаху захворювання померли 3 825. Вилікуватися від смертельної недуги вдалося 61 979 людям.

  • В Україні офіційно відомо про один випадок зараження.

  • Найбільше заражених нині зареєстровано в Китаї – 80 814, померли 3 099. У Південній Кореї зареєстровано 7 134 хворих, померли 50 осіб, в Ірані – 6 566, померли 194, в Італії – 5 883, померли 234, в Німеччині кількість занедужалих зросла до 847. У В’єтнамі повідомили вже про 29 інфікованих.