До 90-х роковин геноциду українців.

 
Подамо публікації газети «Час» другої половини вересня 1933 року.
Публікації розповідають про поїздку в СРСР Марти Стебало з чоловіком, які у 1913 році виїхали з України до США. Зокрема, 1 липня 1933 року група американських туристів вирушили в СРСР, відвідали Москву та Ленінград. Україну усім відвідувати заборонили, проте дали дозвіл лише родині Стебало.
В селі під Києвом побачила вона страшні картини, які й описані у статті. Гроші, які родина надсилала, до матері не доходили. Люди їдять листя з дерев, кору з пнів, роблять мішанину з пилиння й бур’янів. Жнива гарні, але їх стережуть вартові і нікого не підпускають.
В іншому селі на поділлі те ж саме – із 800 мешканців 150 померли, не народилося жодної дитини. «Власті самі нас якнайзавзятіше нищать. Хочуть нас вигубити, це організований голод!», – говорять люди.
За їх розповідями, вночі з хати не виходили, бо боялися що вб’ють щоб з’їсти. А діти вночі щохвилини кричали і плакали, благали хліба. Коли люди вмирають їх ховають без труни, кидають на них кілька лопат землі, а вночі відкопують. Та наводять кілька жахливих відомих їм випадків людоїдства.
У свою чергу, кореспондент газети «Нью Йорк Таймс» Волтер Дюранті, який заперечував наявність голоду, таки визнав, що смертність на Україні та Кавказі зросла мінімум утричі, а відтак кореспонденти роблять висновок, що від голоду померло не менше 3-4 мільйонів людей.
Постійно друкує публікації про голод в Україні англійська, французька та бельгійська преса. «Голод на Україні, систематично зорганізований, іде на знищення народу, котрого одиноким злочином є, що він змагає до свободи». – зазначається у публікаціях.
Справджуються нині й інші слова тогочасних видань:
«Український нарід не може поки що належно віддячитися всім тим щирим і шляхотним людям, як пані Сузанна Бертійон у Парижі, пан Ердал у Бельгії і іншим в Англії, Америці і т.д., але пройде час, коли він кождого зі своїх приятелів, що подавали йому руку в найтяжчих часах, пригорнить до себе, як своїх рідних братів». Пам’ятаймо тих, хто всупереч загальній позиції керівництва держав говорили про Голод в Україні.
Питання голоду в СРСР піднімалося також на Конгресі національних меншин у Берні.
А на цьому тлі Польща, Румунія та Франція, додамо також США та й інші країни, відверто співпрацювали та наглагоджували контакти з СРСР.
Також наводяться факти збору на Буковині кошів, а також проведення молебнів в церквах на підтримку голодуючих.

peredplata