Факти про Стародавній Рим, про які вам ні за що не розповіли б у школі

якби нас так вчили – ми полюбили б історію!

про Стародавній Рим знімаються незліченні телепередачі, фільми і документальні картини — нас вражають величезні розміри імперії і її страхітлива армія.

але не будемо забувати і про інтелектуалів і філософів Стародавнього Риму, які заклали основи багатьох сучасних наук, в тому числі математики, філософії та астрономії.

ми зібрали 44 факти про Стародавній Рим, які будуть цікаві будь-якій ерудованій людині:

 

1. Гладіаторські бої давно асоціюються у нас з Римом, але цей жорстокий вид «спорту» зовсім не був найпопулярнішим. Деякі історики наполягають, що найбільші натовпи глядачів збирали перегони колісниць. Колізей містив близько 50 000 людей, а Цирк, спеціально побудований для цих перегонів, — до чверті мільйона!

 

2. За оцінками істориків, середня тривалість життя в Стародавньому Римі становила приблизно 20-30 років. Однак ці показники, швидше за все, Спотворені високим рівнем дитячої смертності і частою смертю жінок при пологах. Судячи з усього, римлянин, який дожив до зрілого віку, жив приблизно стільки ж, скільки сучасний житель західного світу.

 

3. Багато хто вважає, що Римська імперія була найбільшою імперією в історії, але насправді вона займає лише 28 місце за величиною. На піку розквіту Римської імперії в ній жило 12% всього населення світу. Найбільшою імперією була Британська, а на другому місці — Монгольська.

 

4. Найбільшим конфліктом в історії людства була війна римлян з персами, яка тяглася аж 721 рік. Вважається, що причиною війни було бажання персів захопити нові землі, а заодно помститися грекам, які підтримали заколот іонійців проти перських правителів.

 

5. Стародавні римляни відзначали державне свято під назвою «сатурналії». У цей день раби і рабовласники мінялися місцями. Рабам накривали розкішний стіл, в звичайні дні доступний тільки еліті. От би в наш час начальство так дбало про своїх підлеглих!

 

6. У VII столітті до нашої ери римські весталки (дівчата, які присвятили себе богині Весті і дали обітницю безшлюбності) повинні були зберігати цноту до 30 років. Як доказ вони повинні були продемонструвати цілу дівочу пліву. Порушили обітницю живцем закопували в землю.

 

7. За деякими свідченнями, щільність населення Стародавнього Риму була в шість разів вище, ніж в сьогоднішньому Нью-Йорку. За оцінками істориків, населення Римської імперії, що покривала в період максимального розквіту близько 4,4 мільйонів квадратних кілометрів, становило трохи менше 57 мільйонів чоловік. Найбільшими містами були Рим, Константинополь і Сіракузи.

 

8. Жителі Стародавнього Риму поклонялися і молилися різним богам. Зокрема, у них була богиня каналізації, Бог туалету і бог екскрементів. Римляни вірили, що ці боги часто відвідують відхожі місця, а фекалії вважалися їжею мертвих.

 

9. З не меншою ніжністю ставилися римляни і до сечі. У Стародавньому Римі сеча використовувалася для прання. Одяг замочували в сечі, щоб вона стала «чистою». А ще сечу застосовували як косметичний засіб – для відбілювання зубів44 факти про Стародавній Рим, про які вам ні за що не розповіли б у школі910. Римляни вважали ранніх християн атеїстами, бо ті не віддавали данину римським язичницьким богам. Також християн звинувачували в канібалізмі за те, що вони «їдять» тіло Христа і «п’ють» його кров. Християни були змушені продемонструвати Римській владі свої обряди, щоб довести, що вони не їдять людину.

 

11. Як не дивно, майнове розшарування в Стародавньому Римі було меншим, ніж в сьогоднішніх Сполучених Штатах. Мабуть, недоплачувати солдатам, воїнам та інтелектуалам вважалося негожим. Схоже, нерівність доходів-винахід наших днів.

 

12. Одним з римських імператорів був Гай Калігула, скандально відомий тим, що зробив свого коня сенатором і нібито здійснював інцест зі своїми численними сестрами (що, втім, було не такою вже й рідкістю в ті часи). А ще він віддавав ув’язнених на розтерзання диким звірам і розмовляв з Місяцем.

 

13. Як і сеча, сіль в той час цінувалася дуже високо. Її застосовували не тільки як приправу, але і для консервації продуктів (за відсутності холодильників і морозилок). А ще сіль-хороший антисептик: невипадково римську богиню здоров’я звали Салюс.

 

14. Крім сечі і солі, великою цінністю вважався піт гладіаторів. Римлянки вірили, що, якщо їм намазатися, можна забезпечити собі красу і здоровий колір обличчя. Вважалося також, що на жінок він діє як афродизіак. А ще римляни пили кров гладіаторів, щоб вилікуватися від епілепсії!

 

15. У римлян були громадські туалети, що представляли собою довгі мармурові лавки з дірками. Туалетного паперу не було, тому її роль виконувала палиця з губкою на кінці — так званий «терсорій». Гірше того, ці “палиці-підтиралки” були загальними!

 

16. Хоча рабство на той час було звичним явищем, римляни ставилися до своїх рабів досить ввічливо (або принаймні без зайвої жорстокості). За старанну працю невільникам покладалися премії або послаблення. Напевно, вся справа в святі, де раби і панове мінялися місцями!

 

17. Диктатор Римської республіки на ім’я Цинциннат уберіг Рим від кризи, але потім відмовився від влади і зайнявся землеробством. Кажуть, місто Цинциннаті названо на його честь. Напевно, бути правителем втомлює.

 

18. В Іспанії є дві давньоримські греблі, які експлуатуються донині. Через 1900 років після будівництва вони все ще вражають своєю неймовірною висотою, недосяжною для будівельників аж до пізнього Середньовіччя. А ви говорите “сучасні технології”!44 факти про Стародавній Рим, про які вам ні за що не розповіли б у школі18

19. У I столітті нашої ери римляни влаштовували бої білих ведмедів з тюленями в затоплених амфітеатрах. На очах у глядачів ведмеді забивали і пожирали тюленів. Взагалі римляни часто відловлювали великих тварин і везли їх через величезні відстані для циркових вистав.

 

20. Кажуть, прообразом Статуї Свободи була римська богиня Лібертас.

 

21. Ще одне свідчення довговічності римської архітектури-споруди з бетону. Після падіння Римської імперії технологія виготовлення бетону була втрачена майже на 1000 років. Зведені римлянами бетонні споруди настільки міцні, що стоять вже майже 2000 років без видимих пошкоджень, що навряд чи світить сучасним будинкам.

22. Тоді люди теж ходили на шопінг. Для цього було збудовано ринок Траяна. 
Це був справжній торговий центр, який містив понад 150 магазинів і контор. 
То туристи дивувалися!

23. Підраховано, що якби римський Колізей будували сьогодні, це коштувало б приблизно 
$380 мільйонів. Найбільший амфітеатр в історії побудований із суміші піску та цементу. 
Вражаюче, але його будівництво тривало лише 6–8 років!

24. У Стародавньому Римі за вбивство батька належала страта. Вбивцю зашивали в мішок із
 мавпою, собакою, півнем та гадюкою. Смерть була болісною, особливо якщо врахувати, що 
перед зашиванням у мішок винуватця били палицями.

25. Стародавні римляни пили скипидар, щоб надати своїй сечі аромату троянд. Це прагнення 
цілком зрозуміле, якщо згадати, що сечею чистили зуби, прали одяг та виводили плями.

26. Вживання риби під назвою сарпа замінювало римлянам наркотики, оскільки викликало 
галюцинації. 2006 року двоє людей потрапили до лікарні після отруєння сарпою. 
В обох були слухові галюцинації та кошмарні видіння, які тривали кілька днів.

27. У римській добі теж було 24 години, але вони ділилися на 12 світлих і 12 темних годин. 
Тобто влітку світла година тривала довше, ніж узимку.

28. Обережно, не заплутайтеся: між спорудженням єгипетських пірамід та Стародавнім Римом 
минуло більше часу, ніж між Стародавнім Римом та сьогоденням. Іншими словами, за часом ми 
ближчі до римлян, ніж римляни були до пірамід, хоча багатьом здається, що навпаки.

29. Язички фламінго вважалися у Стародавньому Римі делікатесом і були доступні лише 
найбагатшим. Втім, основу раціону більшості римлян складали злаки — пшениця, ячмінь, овес, 
полба та жито.

30. У 2012 році команда пірнальників виявила останки римського судна 2000-річної давності. 
У ньому було виявлено безліч предметів, що добре збереглися, і навіть запаси провізії в 
судинах для зберігання.

31. Ім'я Юлія Цезаря латиною звучить як «Юліус Кесар». Те, що він народився в результаті
кесаревого розтину, — міф, бо ця процедура зазвичай закінчувалася смертю матері, а за 
джерелами мати Юлія прожила не менше 50 років.

32. Стародавній Рим був одним із перших місць з водопроводом та каналізацією. Труби з холодною
 водою були пропущені через житлові приміщення, щоб охолоджувати повітря у спеку. Через 
акведуки вода подавалася в громадські лазні, вбиральні та фонтани. Стічні води теж потрапляли 
у труби, після чого зливались у найближчі водоймища.

33. Римський імператор Нерон прославився жорстокістю і химерними витівками. Він одружився з 
вільновідпущеним, який зіграв роль нареченої, якого наказав каструвати. За час свого царювання
 він убив рідну матір і двох перших дружин.

34. У Стародавньому Римі ніс із горбинкою вважався ознакою сильної та владної людини. Причина,
 на думку істориків, у тому, що багато воїнів, які повернулися з перемогою з кровопролитних 
боїв, мали зламані носи.

35. Спочатку римляни вважали самогубство цілком допустимим і не засуджували його, але пізніше 
прирівняли до злочину, тому що це завдавало економічних збитків державі. Адже кожна смерть 
позбавляла країну одного працівника чи потенційного солдата!

36. У 86 році нашої ери Колізей заповнили водою, щоб розіграти морську битву. За свідченням 
римського історика Діона Касія, для виступу у воду запустили дресованих бугаїв, коней та інших
 свійських тварин.
 
 
37. Римські колісничі були справжніми суперзірками спорту. За підрахунками одного вченого, колісничий на ім’я Гай Аппулей Діокл, який вважається найоплачуванішим спортсменом в історії, заробив $15 мільярдів у перерахунку на сучасні гроші!
38. У Китаї є містечко Ліцянь, мешканці якого мають світле волосся та білу шкіру. Деякі 
історики припускають, що це нащадки «втрачених» римських поселенців із легенди про полководця 
Марка Красса. Вона говорить, що війська Красса зазнали поразки і вцілілі солдати влаштувалися 
десь у Китаї.

39. У 117 році нашої ери імператор Адріан ввів страту за спробу самогубства. Він заявив, що 
самогубство солдата рівноцінне дезертирству. Тому невдалих самогубців стратили.

40. Про гладіатори ходить багато міфів. Гладіатори зовсім не завжди боролися з суперниками чи 
дикими звірами на смерть, хоча багато хто, зрозуміло, отримував серйозні поранення (а деякі 
таки помирали). Більшість гладіаторів були рабами і утримувалися в таких жахливих умовах, що 
багато хто з них намагався бунтувати.

41. Римляни підкупили знаменитого правителя гунів Аттілу, щоб він не нападав на них. Аттіла 
пообіцяв не атакувати Рим в обмін на велику кількість золота, але отримавши хабар, передумав 
і атакував.

42. Майже у всіх фільмах на веслах у римських бойових кораблях трудяться раби, але насправді 
лише вільним громадянам Риму дозволялося нести військову службу. Рабів під час вступу на 
службу або звільняли, або обіцяли звільнити за доблесть у бою.

43. Кажуть, що після шлюбної ночі римлянці заборонялося поставати перед чоловіком оголеною. 
Тому філософи, які обстоюють моногамні відносини, були непопулярні. Думка про те, щоб 
займатися сексом лише з дружиною, здавалася більшості чоловіків дивною.

44. Римські імператори спеціально труїли себе на регулярній основі. Вони в малих дозах 
приймали всі відомі отрути, щоби виробити до них імунітет. І хоча з деякими отрутами такий 
метод «вакцинації» працював, випадки смертельних отруєнь були часті.

peredplata

Залишити відповідь