Цей день 5 травня

125-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 240 днів. Іменинники – Афанасій (Опанас), Віталій, Всеволод, Гаврило, Климент, Лука, Федір. Міжнародний день боротьби за права інвалідів, Міжнародний день акушерки, в Австрії відзначають День боротьби з насильством, в Данії та Нідерландах – День визволення, в Киргизії – День конституції, в Японії – День дітей.

Головні події

 

Всі події

553 – За ініціативою імператора Юстиніана I в Константинополі розпочався Другий Константинопольський собор (П’ятий Вселенський собор), в роботі якого взяло участь 165 єпископів.
1260 – Курултай, скликаний в Кайпіні (сьогодні – Шанду) зі знаті Манчьжурії та Північного Китаю, проголосив Хубілая, внука Чингізхана, Великим ханом Монгольської імперії, що привело до багаторічної громадянської війни.
1494 – Під час своєї другої подорожі до Нового Світу Христофор Колумб вперше побував на сучасній Ямайці, котру він назвав Санта Глорія і проголосив власністю Іспанії.
1581 – В місті Острог вийшов друком календар «Хронологія» з віршами Андрія Римші, надрукований Іваном Федоровичем.

НОВА ІСТОРІЯ

1762 – У Петербурзі Росія і Пруссія підписали мирний договір, за яким Росія виходила із Семилітньої війни і добровільно повертала Пруссії завойовані території, включаючи її східну частину.
1821 – У засланні на острові Святої Єлени в Південній Атлантиці помер 51-літній Наполеон Бонапарт, колишній французький імператор, творець однієї з найбільших держав світу, реформатор і законодавець Європи. Через дев’ятнадцять років його тіло було перепоховане на батьківщині і сьогодні покоїться в Будинку Інвалідів у Парижі.
1862 – В ході франко-мексиканської війни відбулась битва біля Пуебли, в якій війська генерала Ігнасіо Сарагоси зупинили французький марш на Мехіко.
1893 – У США почалась одна з найбільших економічних криз – відбулось різке падіння біржевих цін, збанкрутувало близько 15 тисяч підприжємств, а протягом наступних семи місяців закрилося більше 600-т банків; рівень безробіття сягнув 20%.
1900 – На загальних зборах у покутському селі Заваллі Снятинського повіту засновано руханково-пожежне товариство “Січ”, що стало початком створення в майбутньому військової формації “Українські січові стрільці”. Засновником “Січі” був відомий галицький адвокат, один із провідних діячів радикальної партії Кирило Трильовський.
1912 – У Стокгольмі (Швеція) почалися V Олімпійські ігри, на котрих вперше відбулась урочиста церемонія відкриття змагань, що стала надалі традиційною. В Олімпіаді, що тривала два з половиною місяці прийняли участь спортсмени з 28 країн світу. У командному заліку перемогли господарі – 24 золоті, 24 срібні та 17 бронзових медалей.
1912 – У Росії вийшов перший номер щоденної більшовицької газети “Правда”.
1915 – У Відні створено Загальну Українську Раду, загально-українську політичну організацію, яка мала бути єдиним українським представництвом в межах Австро-Угорщини.
1920 – Відбулося засідання Всеукраїнської православної церковної ради, на якому було вирішено проголосити автокефалію української православної церкви. Однак це так і не відбулося, оскільки до кінця року більшовики остаточно закріпилися в Україні.
1921 – В паризькому бутику Коко Шанель на вулиці Камбон представлено нові духи «Шанель № 5», «жіночий аромат, який пахне Жінкою».
1925 – Уряд Південної Африки визнав мову африкаанс офіційною мовою країни.
1936 – Італійські війська під командуванням маршала П’єтро Бадольо, здійснивши 320-кілометровий марш при підтримці загонів еритрейців і не зустрічаючи практично ніякого опору, зайняли Адіс-Абебу, столицю Ефіопію. Імператор Хайле Селассіє залишив свій палац за три дні до приходу італійців.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1945 – Почалась Празька наступальна операція військ 1-го, 2-го і 4-го Українських фронтів Червоної армії зі знищення німецьких військ. Цього ж дня у Празірозпочалося народне повстання проти німецької окупації. Першим їм на надала підтримку Російська визвольна армія Власова, яка пішла на відкритий розрив з німцями, однак 8 травня була змушена залишити місто під загрозою бути оточеною Червоної армії. Повстання закінчилось 12 травня, коли радянські війська оточило і взяло в полон близько 860 тисяч німецьких солдатів.
1945 – Американськими військами звільнено в’язнів концтабору Маутхаузен (Австрія). Його в’язнями з 1940 року було близько 335 тисяч осіб, з них страчено понад 122 тисячі чоловік.
1949 – У Лондоні десять держав – Бельгія, Велика Британія, Данія, Ірландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія та Швеція – підписали Статут Ради Європи, об’єднання держав, що декларували визнання верховенства права та зобов’язувалися забезпечити права та основні свободи людини всім особам, які знаходились під їхньою юрисдикцією.
1954 – В результаті військового перевороту до влади в Парагваї прийшов генерал Альфредо Стресснер, який оголосив себе президентом. В серпні в парагваї відбулись вибори, що проходили під повним контролем армії, на яких Стресснер, як єдиний кандидат, здобув перемогу. Повноваження Стресснера неодноразово продовжувались, допоки 3 лютого 1989 року він не був повалений в результаті перевороту, організований його зятем генералом Андресом Родрігес.
1961 – Відбувся перший суборбітальний п’ятнадцятихвилинний політ американського космонавта – Алан Шепард на космічному кораблі “Меркурій” досяг висоти 186,5 кілометрів і зробив посадку у водах Атлантичного ракетного полігону США за 486 кілометрів від точки старту.
1973 – На стадіоні міста Тампа (Флорида) зібралось 56800 прихильників групи Led Zeppelin. Це був рекордний на той час за масовістю і касовим зборам (309 тисяч доларів) музичний захід, що перевищив попередній рекорд групи The Beatles (55000 чоловік, 301 тисяча доларів).
1981 – У тюрмі північно-ірландського міста Белфаст на 66-й день голодування активіст Ірландської республіканської армії, депутат Ірландського парламенту помер Боббі Сандс.
1983 – Італійський альпініст Райнхольд Месснер разом із західно-німецькими альпіністами Міхаелем Дахером і Гансом Камерландером піднявся на свій десятий восьмитисячник – гору Чо Ойю (8153 метри). Восени 1986 року Месснер став першим альпіністом, що підкорив усі 14 восьмитисячники планети.

НАШ ЧАС

1991 – Міністерство юстиції України зареєструвало Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих.
1992 – Верховна Рада Криму прийняла Акт проголошення незалежності Криму і призначила на серпень референдум про підтвердження цього статусу. Наступного дня депутати прийняли Конституцію республіки, в якому затвердили відповідне рішення парламенту. 17 березня 1995 року Верховна Рада Криму відмінила і Акт кримських парламентаріїв, і кримську Конституцію, адже вони повністю суперечили Основному закону України. У 1998 році була прийнята нова Конституція Криму, де півострів проголошувався невід’ємною автономною частиною України.
2005 – У Великій Британії відбулись парламентські вибори, на яких втретє підряд перемогу здобула Лейбористська партія, а Тоні Блер втретє став прем’єр-міністром країни.

Народились

1747 – 1 березня 1792Леопольд II (Петер Леопольд Габсбург), король Німеччини (з 1790 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1790 р.), Король Галичини та Володимирії; третій син Франца I та Марії Терезії, першим запровадив заборону смертної кари.
1813 – 11 листопада 1855Серен К’єркегор, датський теолог, письменник, філософ, основоположник екзистенціалізму (“Або – або”, “Філософські крихти”, “Стадії життєвого шляху”).
1818 – 14 березня 1883Карл Генріх Маркс, німецький економіст, політичний мислитель, філософ-соціаліст (“Капітал”, “Святе сімейство”, “Маніфест Комуністичної партії”), основоположник (разом з Фрідріхом Енгельсом) теорії комунізму (марксизму), засновник (разом з Ф. Енгельсом) Першого Інтернаціоналу.
1836 – 19 вересня 1903, Сидір Іванович Воробкевич, український письменник, композитор, диригент.
1846 – 15 листопада 1916Генрик Сенкевич, польський письменник, лауреат Нобелівської премії (1905) (“Потоп”, “Пан Володиєвський”, “Вогнем і мечем”, “Хрестоносці”, “Камо гредеши”, “Без догмату”).
1900 – 20 серпня 1944, Юрій Іванович Липа, український громадський діяч, письменник, поет, публіцист; один з ідеологів українського націоналізму.
1907 – 30 жовтня 1982Ірина Вільде (Дарина Дмитрівна Макогон), українська письменниця («Метелики на шпильках», «Яблуні зацвіли вдруге», «Сестри Річинські»).
1931 – 16 листопада 2006, Микола Кіндратович Кондратюк, український співак (баритон), педагог.
1940 – Ліон Ізмайлов, російський письменник-сатирик. Сьогодні 79-а річниця.
1940 – Ленс Хенріксен, американський актор (“Пудра”, “Мертвяк”, “Колір ночі”, “Чужий 3”, “Останній самурай”, “Біля темряви”, “Омен 2: Дам’єн”, “Термінатор”). Сьогодні 79-а річниця.
1941 – 17 листопада 2004, Олександр Павлович Рагулін, російський хокеїст, триразовий Олімпійський чемпіон, десятиразовий чемпіон світу.
1948 – Білл Ворд, англійський рок-ударник групи Black Sabbath (Paranoid). Сьогодні 71-а річниця.
1957 – Річард Е. Грант, англійський актор (“Джек і Сара”, “Таємниці Лос-Анжелеса”, “Безневинний вік”, “Дракула”). Сьогодні 62-а річниця.
1970 – Святослав Юрійович Шевчук, єпископ Української греко-католицької церкви, Верховний архієпископ Києво-Галицький, митрополит Київський — предстоятель Української греко-католицької церкви (з 2011 р.). Сьогодні 49-а річниця.
1981 – Даніела Фішел, американська актриса (“Хлопці не плачуть”). Сьогодні 38-а річниця.
1988 – Адель Едкінс, англійська співачка (“Rolling In The Deep“); лауреат двох премій Греммі за перший альбом («19»), шести – за другий («21»). Сьогодні 31-а річниця.
1989 – Кріс(тофер) Браун, американський співак («Kiss Kiss», «Say Goodbye», «With You»). Сьогодні 30-а річниця.

Померли

311 – Максиміан (Гай Галерій Валерій Максиміан), 52-й римський імператор (293—311 рр.). 1708 років тому, в 61 рік (нар. 250 р.).
1705 – Леопольд I (Леопольд Габсбург), імператор Священної Римської імперії (з 1658 р.), король Угорщини, Чехії, титулярний король Галичини та Володимерії, другий син імператора Фердинанда III й Марії Анни Іспанської. 314 років тому, в 65 років (нар. 9 червня 1640 р.).
1808 – П’єр Жан Жорж Кабаніс, французький філософ, лікар; брав участь в контрреволюційному перевороті 18 брюмера і сприяв встановленню влади Наполеона I. 211 років тому, в 51 рік (нар. 5 червня 1757 р.).
1821 – Наполеон I (Наполеон Бонапарт), французький полководець, імператор Франції(1804-1814, 1815 рр.), король Італії (1804-1814рр.), генерал революційної армії (1796 рр.), консул Франції (1799 р.). 198 років тому, в 52 роки (нар. 15 серпня 1769 р.).
1918 – Ніко Піросмані (Піросманішвілі), грузинський художник. 101 рік тому, в 56 років (нар. 1862 р.).
1977 – Людвіг Ерхард, німецький економіст, канцлер ФРН (1963-66 рр.), творець “німецького економічного чуда” – подолання повоєнної розрухи і закладенння основ тривалого економічного підйому ФРН. 42 роки тому, в 80 років (нар. 4 лютого 1897 р.).
1981 – Роберт (Боббі) Сендз, ірландський борець за незалежність, член ІРА, депутат парламенту Великобританії. 38 років тому, в 27 років (нар. 9 березня 1954 р.).
1984 – Олексій Іванович Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець; помер в ув’язненні. 35 років років тому, в 57 років (нар. 27 січня 1927 р.).
1995 – Михайло Михайлович Ботвиник, радянський шахіст, 6-й чемпіон світу. 24 роки тому, в 84 роки (нар. 17 серпня 1911 р.).
2005 – Теодор Гарольд Майман, американський фізик, творець першого лазера(1960). 14 років тому, в 78 років (нар. 11 липня 1927р.).
2014 – Тетяна Євгенівна Самойлова, російська кіноактриса (“Летять журавлі”, “Анна Кареніна”). 5 років років тому, в 80 років (нар. 4 травня 1934 р.).