цей день 31 травня

151-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 214 днів. Іменинники – Андрій, Богдан, Давид, Денис, Іраклій, Клавдія, Олександра, Павло, Петро, Семен (Симеон), Фаїна, Федот, Христина, Юлія. Міжнародний день боротьби з тютюнопалінням, Всесвітній день боротьби з нерівністю, в Південній Африці святкують День Республіки, у Великобританії відзначають День весни.

Головні події

 

Всі події

455 – На 78-й день свого правління імператор Петроній Максим був схоплений розлюченими римлянами, невдоволеними його бездіяльністю перед загрозою захоплення Риму військами Гейзеріха, короля вандалів у Північній Африці. Максим був забитий до смерті камінням, після чого його тіло розірване на шматки і скинуте у Тібр.

СЕРЕДНІ ВІКИ

1223 – У битві на річці Калка спільні війська руських князів, під керівництвом Мстислава Романовича Київського, Мстислава Мстиславовича Галицького, Мстислава Святославовича Чернігівського, і половецького хана Котяна Сутоєвича зазнали нищівної поразки від монголо-татар, очолюваних полководцями Чингізхана Джебе Нойоном і Субедеєм Баатуром.
1380 – Між великим князем литовським Ягайлом і великим магістром Тевтонського ордену Вінріхом фон Кніпроде підписано Давидішковський договір, яким сторони домовилися про спільний ненапад і Ягайло погоджувався не перешкоджати Ордену воювати з його дядьком Кейстутом Гедиміновичем і його сином Вітовтом. Він став однією з причин першої громадянської війни у Великому князівстві Литовському.
1433 – У Римі на престол Священної Римської імперіїкоронований король Німеччини, Богемії, Угорщини і Хорватії та Ломбардії Сигізмунд, останній імператор з династії Люксембургів.
1578 – З англійського Гарвіча на чолі ескадри з 15 суден у свою третю експедицію відплив Мартін Фробішер, який мав заснувати постійне поселення на відкритій ним кількома роками перед цим території поблизц Гренландії.

НОВА ІСТОРІЯ

1740 – По смерті «фельдфебеля на троні» Фрідріха-Вільгельма I на престол Пруссії і Бранденбургу зійшов його 28-літній син Фрідріх II, який за 46 років свого правління домігся перетворення Пруссії на велику європейську державу.
1793 – Триденне паризьке повстання санкюлотів, очолюваних якобинцями, привело до вигнання з Конвенту депутатів-жирондистів і встановлення диктатури якобинців.
1859 – На башті Біг Бен у Лондоні запрацювали знамениті сьогодні чотири годинники, розміщені на висоті 54,9 метрів над землею. Вони мають циферблат діаметром 7 метрів, вкритий матовим склом, і стрілки довжиною 4,2 та 2,7 метри; об’ємні деталі годинників вкриті позолотою.
1862 – В ході Громадянської війни в США відбулась битва біля Севен-Пайнса (штат Вірджинія), в якій федеральна армія підступила до столиці Півдня міста Річмонд. Це перша битва у світовій історії, де були застосовані кулемети.
1868 – У парку Сен-Клу на околиці Парижу пройшла перша велогонка. На трасі довжиною 1200 метрів переміг англієць Джеймс Мур. Велосипеди в той час мали різні за розміром колеса, а до винайдення пневматичних шин залишалось понад 15 років.
1870 – Професор Едвард Джозеф де Смедт із компанії American Asphalt отримав патент на технологію виробництва асфальту («французьке асфальтне покриття»). Вперше його застосували в липні того же року на Вільям-стріт у Ньюарку.
1879 – В Берліні на Промисловій виставці відкрилась перша у світі електрична залізниця і продемонстровано в дії перший електропоїзд, сконструйований Вернером фон Сіменсом.
1891 – У Владивостоці за присутності майбутнього імператора Миколи II почалось будівництво Транссибірської залізничної магістралі, яка мала з’єднати Південний Урал з далекосхідними містами Росії. Будівництво було завершене в 1916 році.
1902 – Підписанням Ферінігінського мирного договору Великою Британією і Бурськими республіками Південної Африки закінчилась Друга Англо-бурська війна, що тривала три роки. Жорстокі дії британців, очолюваних лордом Кіченером, котрі спалювали ферми бурів та африканців і сотні тисяч з них зганяли до концентраційних таборів, змусили бурів, очолюваних Луїсом Ботою, скласти зброю. За умовами договору Оранжева Вільна Республіка і Трансвааль підпадали під британський протекторат. У 1910 на основі цих держав, а також територій Наталь і Мис Доброї Надії британці утворили нову державу — Південно-Африканський Союз.
1910 – Набув чинності прийнятий британським парламентом і підписаний королем Едуардом VII Акт про Південну Африку, за яким чотири колонії на Півдні Африки об’єднувалися в Південно-Африканський Союз, який увійшов до складу Британської імперії на правах домініону. Акт діяв понад півстоліття і був покладений в основу конституції незалежної Південно-Африканської Республіки.
1921 – Активісти анархістського робітничого руху Нікола Сакко і Бартоломео Ванцетті постали перед американським судом за звинуваченням у вбивстві і пограбуванні фабричного касира і його охоронця.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1940 – Емігрантський уряд Бельгії оголосив незаконним акт про капітуляцію бельгійської армії, підписаний пронімецьким урядом у Брюсселі.
1946 – Постановою ЦК ВКП(б) і Ради Міністрів СРСР затверджено рішення колегії Міністерства авіаційної промисловості про створення Дослідного Конструкторського Бюро на Новосибірському авіаційному заводі й про призначення Олега Костянтиновича Антонова Головним конструктором. Улітку 1952-го року бюро Антонова переведене до Києва, де серійно вироблявся літак Ан-2.
1961 – Проголошено незалежність Південно-Африканської Республіки від Великої Британії. Її першим президентом став останній британський генерал-губернатор Чарльз Сварт, а пост прем’єр-міністра зберіг основний ідеолог політики апартеїду Гендрік Ферверд.
1974 – Сирія та Ізраїль підписали угоду про припинення вогню, створення буферної міждержавної зони та обмін полоненими.
1988 – Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day).

НАШ ЧАС

1991 – Перемогою союзної армії Фронту визволення Еритреї і Народного фронту визволення Еритреї завершилась 30-літня війна за незалежність від Ефіопії.
1992 – На Республіканському стадіоні у Києві відбувся фінал розіграшу Першого Національного Кубка України з футболу, участь у якому взяли 49 команд. Перемігши харківський «Металіст» з рахунком 1:0, одеська команда «Чорноморець» стала першим володарем кубка України.
1997 – У Києві Президент України Леонід Кучма та Президент Російської Федерації Борис Єльцин підписали «Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією», який разом з домовленостями про умови перебування російського Чорноморського флоту в Україні становив комплекс «великих угод», що врегулювали відносини між двома найбільшими колишніми республіками Радянського Союзу.
1997 – В Куала-Лумпурі на зустрічі семи держав-учасниць АСЕАН, до котрого входили Таїланд, Сінгапур, Філіпіни, Індонезія, Малайзія, Бруней і В’єтнам, прийнято рішення прийняти до складу асоціації ще три держави — Бірму, Лаос і Камбоджу.
2001 – В рамках європейського турне під назвою “Brand New Day” Стінг дав два концерти (31 травня і 1 червня) у Києві, першого міста, з якого співак почав свої гастрольні виступи.
2002 – У Сеулі відкрився 17-й Чемпіонат світу з футболу, який вперше проводився в Азії, одночасно в Південній Кореї та Японії. В турнірі брали участь 32 збірні, матчі відвідало 2 705 134 глядачів. Збірна Бразилії вп’яте стала чемпіоном світу, перемігши у фіналі команду Німеччини з рахунком 2:0.
2003 – У Парижі завершився останній рейс англо-французького надзвукового пасажирського літака «Конкорд». За 27 років регулярних і чартерних рейсів на 20 «Конкордах» було перевезено понад 3 мільйонів пасажирів.
2012 – Індійський гросмейстер Вішванатан Ананд переміг Бориса Гельфанда і вчетверте поспіль став чемпіоном світу з шахів.
2014 – Відеокліп корейського співака PSY на пісню “Gangnam Style” встановив новий рекорд YouTube — 2 мільярда переглядів.

Народились

1243 – 29 травня 1311, Хайме ІІ (Хайме Добрий), король Майорки (1276–1311 рр.) з Барселонської династії.
1469 – 13 грудня 1521, Мануел I (Мануел Щасливий), 14-й король Португалії (1495–1521 рр.) з Авівської династії. 550 років з дня народження.
1557 – 17 січня 1598Федір I (Федір Іванович Романов), московський цар; син Івана Грозного, останній представник московської гілки династії Рюриковичів.
1819 – 26 березня 1892Волт Вітмен, американський поет, публіцист, реформатор американської поезії (“Листя трави”). 200 роківз дня народження.
1857 – 12 лютого 1939, Пій XI (Акіле Ратті), 259-й Папа Римський (1922-39 рр.); підписанням Латеранських угод (1929) добився автономії Ватикану.
1887 – 20 вересня 1975, Перс Сен-Жон (Алексі Леже), французький поет (“Вигнання”, “Вітри”), Нобелівський лауреат (1960).
1899 – 8 серпня 1994, Леонід Максимович Леонов, російський письменник (“Борсуки”, “Піраміда”). 120 років з дня народження.
1923 – 6 квітня 2005, Реньє III (Реньє Грімальді), князь Монако (1949-2005 рр.).
1930 – Клінт Іствуд, американський актор, режисер, продюсер, лауреат премії «Оскар» (“Непрощений” [1992], “Крихітка на мільйон доларів” [2004]; “Жменя доларів”, “Брудний Гаррі”, “Грубий і недолугий”). Сьогодні 89-а річниця.
1933 – 19 липня 1990, Георгій Іванович Бурков, російський кіноактор (“Калина червона”, “Гараж”).
1945 – 10 червня 1982, Райнер Вернер Фассбіндер, німецький театральний та кінорежисер (“Заміжжя Марії Браун”, “Сум Вероніки Фосс”, “Александрпляц”, “Остерігайся святої хвойди”), сценарист, актор, оператор.
1947 – 25 вересня 1980, Джон “Бонзо” Бонем, англійський рок-музикант, ударник «Led Zeppelin».
1948 – Світлана Олександрівна Алексієвич, білоруська письменниця та публіцистка («У війни не жіноче обличчя», «Цинкові хлопчики», «Чорнобильска молитва»); лауреат Нобелівської премії з літератури (2015). Сьогодні 71-а річниця.
1950 – Том Берінджер (Томас Майкл Мур), американський кіноактор (“Взвод”, “Снайпер”, “Життя за життя”, “Якщо звтра не наступить ніколи”, “Геттісберг”). Сьогодні 69-а річниця.
1955 – Володимр Борисович Кузьмін, російський поп-співак, композитор (“Две звезды”). Сьогодні 64-а річниця.
1961 – Ліа Томпсон, американська актриса (“Право зберігати мовчання”, “Назад у майбутнє”, “Правильний хід”). Сьогодні 58-а річниця.
1963 – Віктор Орбан, угорський політик, прем’єр-міністр Угорщини (1998—2002, з 2010). Сьогодні 56-а річниця.
1965 – Брук Шилдс, американська топ-модель, актриса (“Блакитна лагуна”, “Сьомий поверх”, “Потаємні мрії”). Сьогодні 54-а річниця.
1976 – Колін Джеймс Фаррелл, ірландський кіноактор («Олександр»,«Телефонна будка», «Особлива думка», «Рекрут», «Поліція Маямі. Відділ моралі»). Сьогодні 43-а річниця.

Померли

1009 – Ібн Юнус, арабський астроном; автор астрономічних таблиць. 1010 років років тому, в 59 років (нар. 950 р.).
1594 – Тінторетто (Якопо Робусті), італійський художник з міста Венеція, представник пізнього венеціанського Відродження і маньєризму. 425 років років тому, в 76 років(нар. 29 вересня 1518 р.).
1740 – Фрідріх Вільгельм I (Фрідріх Вільгельм Гогенцоллерн), король Прусії, курфюрст Бранденбургу (з 1713 р.); за свою увагу до армії і всього, що з нею пов’язано, отримав прізвисько “фельдфебель на троні”; батько Фрідріха Великого. 279 років тому, в 52 роки (нар. 14 серпня1688 р.).
1809 – Франц Йозеф Гайдн, австрійський композитор, “батько симфонії”, автор понад 100 симфоній і 80 струнних квартетів. 210 роківроків тому, в 77 років (нар. 31 березня 1732 р.).
1832 – Еваріст Ґалуа, французький математик, автор загальної теорії розв’язування алгебричних рівнянь. 187 років тому, в 21 рік(нар. 25 жовтня 1811 р.).
1926 – Федір Фердинандович Андерс, український інженер-конструктор, творець першого вітчизняного дирижабля. 93 роки тому, в 58 років (нар. 2 червня 1868 р.).
1970 – Террі Савчук, легендарний канадський воротар українського походження, один з кращих голкіперів за всю історію НХЛ, чотириразовий володар призу Везини як кращому воротарю ліги. 49 років тому, в 41 рік(нар. 28 грудня 1929 р.).
1996 – Тімоті Френсіс Лірі, американський письменник, психолог, відомий попагандист психоделічних препаратів. 23 роки тому, в 76 років (нар. 22 жовтня 1920 р.).
2009 – В’ячеслав Михайлович Невинний, російський актор (Бережись автомобіля, Не може бути, Небеса обітованні, Гараж). 10 років років тому, в 74 роки (нар. 30 листопада1935 р.).
2017 – Любомир Ярославович Гузар, Верховний Архієпископ Києво-Галицький Архієпископ і Митрополит Київський, єпископ Кам’янецький (2005-2011 рр.), кардинал Католицької Церкви; глава Української греко-католицької церкви (2005-11 рр.). 2 роки тому, в 84 роки(нар. 26 лютого 1933 р.).