цей день 26 липня

207-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 158 днів. Іменинники – Гаврило, Маркіян, Степан (Стефан), Юліан. На Кубі святкують День національного повстання, а в Ліберії і на Мальдівських островах — День незалежності.
 

Головні події 26 липня

 

 
 

Всі події 26 липня

657 – У битві біля Сіффіна (сучасна Сирія) мусульмани-сунніти сирійського губернатора Муавії розбили війська шиїтів халіфа Алі ібн Абу Таліба. За легендою, їм у цьому допомогла хитрість — Муавія наказав накололи на списи звитки Корану, що змусило побожного халіфа зупинити битву.
811 – У битві з болгарами, очолюваними ханом Крумом, в Вирбишській ущелині загинув візантійський імператор Никифор. Болгарський хан Крум наказав зробити з черепа Никифора чашу для вина.
1139 – Граф Португалії Альфонсу Капетингздобув вирішальну перемогу над мавританською армією Альморавідів у битві при Оріке і був проголошений «королем португальців». Після отримання корони від Браганського архієпископа на підтвердження незалежності Португалія перестала бути феодальним уділом Кастилії і стала королівством. Через роки Афонсу I визнав васальну залежність від імператора Іспанії Альфонсо VII і був визнаний як перший король Португалії.
1309 – Німецький король Генріх VII Люксембург визнаний папою Климентом V королем Священної Римської імперії.
1529 – В Толедо іспанський конкістадор Франсиско Пісарроотримав королівські гарантії губернаторства в землях, котрі він завоює в Південій Америці.
1581 – Опубліковано Акт про клятвене зречення, який проголосив, що король Іспанії Філіпп II більше не буде виконувати своїх обов’язків в Нідерландах і тому більше не вважається законним правителем Республіки Сполучених провінцій.
1611 – Шведське військо під керівництвом Якоба Понтуссона де Ла Гарді захопило Новгород і новгородські бояри підписали зі шведами договір про підтримку ними кандидатури сина шведського короля на московський престол, виходу новгородських земель зі складу Московії і оголошення війни Польщі на боці Швеції.
 
 

нова історія

 
1708 – У селі Борщагівка (нині Вінницька область) за наказом гетьмана Івана Мазепи через відрубування голів страчені полтавський полковник Іван Іскра, що доніс російському царю на Мазепу, та Василь Кочубей, генеральний суддя гетьманської України, співучасник Іскри в передачі Петру І відомостей про зближення Мазепи зі шведами.
1788 – Британськими колоністами в Австралії засновано місто Сідней.
1788 – Нью-Йорк став 11-м штатом США.
1805 – В результаті виверження Везувію зруйновано значну частину Неаполя і загинуло близько 26 тисяч осіб.
1830 – Король Франції Карл X підписав чотири ордонанси (укази) про обмеження свободи друку, про введення цензури, про розпуск Палати депутатів, про введення нового виборчого закону і призначення виборів на вересень 1830 року, що стало приводом до Липневої революції і, як результат, падіння правлячої династії Бурбонів.
1847 – Ліберія, колишня колонія Американського колонізаційного товариства, проголосила свою незалежність. Під тиском Великої Британії США погодились із проголошенням суверенітету Ліберії, і на африканському континенті з’явилась перша незалежна демократична республіка. Прийнята згодом конституція країни була написана за зразком конституції США. В 1848 році першим президентом Ліберії було обрано Джозефа Дженкінса Робертса.
1908 – У Парижі фінішували перші кругосвітні автоперегони, котрі стартували у Нью-Йорку 12 лютого цього ж року. Першим до фінішу прийшов німець Кьоппен на автомобілі «Протос» компанії Siemens-Schuckertwerke Gmb, проте перемогу було присуджено американцю Джорджу Шустеру, оскільки після поламки автомобіль Кьоппена був доставлений до Сіетла залізницею, щоб він міг відплисти в Росію разом із конкурентами. Історія цих змагань стала основою сценарію популярної кінокомедії «Великі перегони» 1965 року.
1908 – Міністр юстиції США Чарльз Бонапарт віддав розпорядження про створення спеціальної групи під назвою Бюро розслідувань для розслідування випадків порушення федеральних законів. Першим керівником Бюро, котре в 1935 році було трансформоване в Федеральне Бюро Рослідувань (ФБР), став Стенлі Фінч.
 
 

новітня історія

 
1941 – У Канаді засновано «Українське товариство допомоги Батьківщині» (УТДБ), згодом перейменоване в «Товариство об`єднаних українських канадців» (ТОУК), головною задачею якого було зібрання коштів для 40 тисяч українців, які вступили до канадських збройних сил.
1945 – В ході Потсдамської конференції лідери урядів США, Британії та Китаю звернулись до Японії з ультимативною вимогою погодитись на безумовну капітуляцію. Через два дні японський прем’єр Кантаро Сузукі відхилив ультиматум.
1945 – Попри велику особисту популярність Вінстон Черчілль залишив пост прем’єр-міністра Великобританії після нищівної поразки Консервативної партії на парламентських виборах, на яких перемогу здобули лейбористи. Уряд країни очолив Клемент Еттлі, лідер Лейбористської партії.
1951 – Під час археологічних розкопок у Новгороді знайдено перші берестяні грамоти, пам’ятки давньої східнослов’янської писемності, написані на бересті.
1952 – Король Єгипту Фарук зрікся престолу на користь свого семимісячного сина Фуада і залишив країну.
1953 – Невдачею закінчився штурм 165 кубинськими революціонерами на чолі з 27-річим Фіделем Кастро воєнної казарми Монкада у місті Сантьяго-де-Куба в провінції Орієнте. Фідель Кастро отримав 15 років ув’язнення, але через два роки був амністований, емігрував до Мексики, а ще через рік повернувся на батьківщину і очолив революційну організацію «Рух 26 липня», яка повалила уряд диктатора Батисти в 1959 році.
1956 – З метою зібрання коштів для будівництва Асуанської дамби, президент Єгипту Гамаль Абдель Насер оголосив про націоналізацію Суецького каналу, англо-французької власності. Це призвело до “Суецької кризи”, коли територія каналу була окупована британськими, французькими та ізраїльськими військами. Під тиском Радянського Союзу, США та Організації Об’єднаних Націй з грудня по березень наступного року всі іноземні війська були виведені і канал поновив свою роботу.
1959 – Полковник Корпусу морської піхоти США Вільям Ранкін, виконуючи в небі Північної Кароліни політ на висоті 14 326 метрів, вимушено катапультувався з реактивного винищувача «Крусейдер» і, попавши в сильну грозу, спускався на землю протягом 40 хвилин замість 11, що вважається найтривалішим в історії стрибком з парашуту.
1965 – Мальдіви, невелика держава із 1200 коралових островів в Індійському океані, проголосили свою незалежність від Великобританії, котра володіла островами з 1887 року.
1969 – Американка Шарон Адамс стала першою жінкою, яка самотужки перетнула на яхті Тихий океан (6 тисяч миль від Йокогами до Сан-Дієго).
1971 – Відбувся старт космічного корабля «Аполлон-15», пілотований астронавтами Д. Скоттом, А. Ворденом и Дж. Ірвіном, модуль якого 30 липня здійснив четверту в історії людства посадку на Місяць.
1983 – На чемпіонаті світу в Мюнхені чеська легкоатлетка Ярміла Кратохвілова встановила рекорд у бігу на 800 метрів (1 хв. 53,28 сек), який діє й сьогодні і є найтривалішим рекордом в легкій атлетиці.
 
 

наш час

 
1992 – Іспанський гонщик Мігель Індурайн вдруге підряд виграв велосипедні перегони «Тур де Франс».
1994 – Президентом Гамбії став 29-річний Яйа Гаммет, наймолодший президент у світовій історії.
1995 – Представники 15-ти країн Євросоюзу підписали Конвенцію про створення Європолу — організації, покликаної координувати дії поліції країн ЄС у боротьбі зі злочинністю.
1998 – Компанії Circuit City і Good Guys анонсували новий стандарт цифрового відео — Digital Video Express (DIVX), як альтернативу стандарту Digital Video Disks (DVD).
1999 – В штаті Джамму і Кашмір індійська армія завершила операцію «Віджай» проти сепаратистів, які прагнули приєднати штат до Пакистану. За три місяці ціною вкрай високої напруги військ, створюючи чисельну перевагу, із застосуванням авіації і важкого озброєння Індія змогла звільнити всю територію, зайняту на початку травня кашмірськими моджахедами.
2008 – У результаті тривалих дощів у Західній Україні повінню затопило Чернівецьку та Івано-Франківську області і Придністров’я — протягом кількох загинула 21 людина, багато населених пугктів, включаючи Тираспіль та Чернівці, було затоплено.
 
 

Народились 26 липня

1678 – 17 квітня 1711, Йосиф I (Йосиф Габсбург), імператор Священої Римської імперії (1705-11 рр.), король Римський (1690-1711 рр.), король Угорщини(1687-1711 рр.), король Чехії (1687-1711 рр.), старший син імператора Леопольда I і Елеонори Нойбургсської.
1856 – 2 листопада 1950Джордж Бернард Шоу, ірландський драматург, лауреат Нобелівської премії (1925) (Пігмаліон, Андрокл і лев, Кандида).
1875 – 6 червня 1961Карл Густав Юнг, швейцарський психолог, філософ (Метаморфози і символ лібідо).
1880 – 6 березня 1951Володимир Кирилович Винниченкоукраїнський письменник (Заповіт батьків, Записки кирпатого Мефистофеля, Хочу!, Слово за тобою, Сталін!), редактор (журнал “Дзвін”), політик (голова уряду Центральної Ради [1917], Директорії [1918-19]).
1885 – 9 жовтня 1967Андре Моруа (Еміль Ерзог), французький письменник (Сімейне коло).
1894 – 22 листопада 1963, Олдос (Леонард) Хакслі, англійський філософ, письменник (Острів, Геній і богиня, Точка відліку). 125 років з дня народження.
1922 – 15 грудня 2010, Блейк Едвардс (Македвардс), американський кінорежисер (Рожева пантера, Великі перегони, Дні вина і троянд, Сніданок з Тіффані).
1928 – 7 березня 1999Стенлі Кубрик, американський кінорежисер (Страх і бажання, Поцілунок вбивці, Дороги слави, Спартак, Лоліта, Космічна одісея: 2001 рік, Механічний апельсин).
1931 – Іван Михайлович Дзюба, український письменник, критик, головний редактор журналу “Сучасність”. Сьогодні 88-а річниця.
1943 – Мік (Майкл) Джаггер, англійський рок-музикант, автор 41 хітів за період 1964-89 рр., володар 5 золотих дисків (The Rolling Stones: (I Can’t Get No) Satisfaction, Get Off of My Cloud, Paint It, Black, Ruby Tuesday, Honky Tonk Women, Brown Sugar, Angie, Miss You); член Залу слави рок-н ролу. Сьогодні 76-а річниця.
1945 – Володимир Борисович Гриньов, український політик, колишній віце-спікер Верховної Ради. Сьогодні 74-а річниця.
1945 – Гелен Міррен (Єлєна Лідія Міронофф), англійська актриса (Калігула, Головний підозрюваний, Білі рицарі). Сьогодні 74-а річниця.
1949 – Роджер Тейлор (Мідоуз-Тейлор), англійський рок-музикант, ударник (Queen: Seven Seas of Rhye, Killer Queen, Bohemian Rhapsody, You’re My Best Friend, Somebody to Love, Another One Bites the Dust, Crazy Little Thing Called Love, Radio Ga-Ga; соло: Fun in Space, Strange Frontier). Сьогодні 70-а річниця.
1959 – Кевін Спейсі (Фаулер), американський актор, лауреат «Оскара» (Краса по-американськи [1999], Звичайні підозрювані [1995], Американці, Епідемія, Сім, Час убивати, Таємниці Лос-Анжелеса). Сьогодні 60-а річниця.
1961 – Гері Чероне, американський рок-музикант, співак (Extreme, Van Halen). Сьогодні 58-а річниця.
1961 – Кейко Мацуї, японська композиторка і піаністка (Deep BlueThe Road). Сьогодні 58-а річниця.
1965 – Сандра Баллок, американська актриса (“Швидкість”, “Поки ти спав”, “Руйнівник”, “Міссісіпі у вогні”). Сьогодні 54-а річниця.
1966 – Анджело Ді Лівіо, італійський футболіст, віце-чемпіон Європи (2000). Сьогодні 53-а річниця.
1968 – Фредерік Діфенталь, французький актор (Таксі, Лабіринти). Сьогодні 51-а річниця.
1971 – Андрій Григорьєв-Аполлонов, російський співак (Иванушки International). Сьогодні 48-а річниця.
1973 – Кейт (Бейлі) Бекінсейл, англійська актриса («Перл-Харбор», «Авіатор», «Пригадати все»). Сьогодні 46-а річниця.
1983 – Вікторія Петрівна Лопирьова, російська модель, телеведуча; «Міс Росія» — 2003. Сьогодні 36-а річниця.
 
 

Померли 26 липня

1435 – Герасим, митрополит Київський і всієї Русі (1432-35 рр.). 584 роки тому
1863 – Сем Х’юстон, американський політичний діяч, перший президент Республіки Техас (1836-39, 1841-45 рр.). 156 років тому, в 70 років (нар. 2 березня 1793 р.).
1867 – Оттон I (Оттон Віттельсбах), перший король Греції (1832-62 рр.); син короля Баварії Людвига І, нащадок візантійських династій Комнінів і Ласкаридів. 152 роки тому, в 52 роки (нар. 1 червня 1815 р.).
1918 – Мік (Едвард) Меннок, англійський льотчик-ас, герой Першої Світової війни; збив 73 літаків, загинув у бою. 101 рік тому, в 31 рік (нар. 24 травня 1887 р.).
1944 – Реза Шах Пехлеві, шах Ірану, перший з династіх Пехлеві75 років років тому, в 66 років(нар. 15 березня 1878 р.).
1956 – (Марія) Ева Перон, аргентинський політик, перша леді Аргентини (дружина 29-го і 41-го президента Хуана Перона). 63 роки тому, в 37 років (нар. 7 травня 1919 р.).
1984 – Джордж Геллап, американський соціолог і статистик, розробив методику проведення об’єктивних опитувань громадської думки. 35 років років тому, в 83 роки (нар. 18 листопада 1901 р.).
1991 – Лазар Мойсейович Каганович, радянський партійний та державний діяч, 1-й генеральний секретар ЦК КП(б)У (1925-28 рр.), 4-й Перший секретар ЦК КП(б)У (1947). 28 років тому, в 98 років (нар. 22 листопада 1893 р.).
2009 – Мерс(ьє Філіп) Каннінгем, американський хореограф, реформатор сучасного танцю. 10 років років тому, в 90 років(нар. 16 квітня 1919 р.).

Новини Партнерів