цей день 29 липня

210-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 155 днів. Іменинники – Валентина, Павло, Юлія. В Україні відзначають День сил спеціального призначення ЗСУ, у Молдавії — День конституції, в Румунії — День національного гімну.
 

Головні події 29 липня

 
 

Всі події 29 липня

238 – Преторіанська гвардія штурмом взяла палац імператорів Риму Пупієна і Бальбіна, яких після тортур і знущань було страчено. Того ж дня 12-річний Гордіан III був оголошений імператором Римської імперії.
 
 

середні віки

 
615 – 12-річний Пакаль Великий у місті Паленке успадкував трон правителя Баакульского царства майя.
626 – В ході Персько-візантійської війни розпочалася десятиденна облога столиці Візантійської імперії Константинополя аварами і союзними їм племенами слов’ян і булгар.
1014 – У вирішальній битві Візантійсько-болгарської війни болгарська армія зазнала нищівної поразки, а взяті в полон 15 тисяч болгар за наказом імператора Василія II Болгаробійця були осліплені. Поразка у битві біля Клейдіона привела до остаточного падіння через чотири роки Першого Болгарського Царства, яке залишалось під владою Візантії наступні майже 200 років.
1030 – У битві з військами повсталої знаті, підтримуваної датчанами, загинув Олаф II Святий, 35-річний король Норвегії з 1015 року, котрий завершив введення в країні християнства. В 1027 році після невдалого походу проти Данії, коли норвезькі війська були розбиті датським королем Кнудом Великим, Олаф втік до Новгороду і через два роки зробив спробу повернути собі владу в країні, але зазнав поразки. Через рік по смерті він був канонізований і став останнім західним святим, визнаним православною церквою.
1108 – Людовик VI став королем Франції, п’ятим з династії Капетингів. Впродовж свого правління він боровся з «бунтівними баронами», які турбували Париж, а також з норманськими королями Англії, що намагались заволодіти землями Нормандії.
1565 – Королева Шотландії Марія Стюарт вийшла заміж за свого кузена лорда Дарнлі.
1572 – За 50 верст від Москви розпочалась Молодинська битва, в якій билися московське військо під проводом земського воєводи князя Михайла Воротинського та опричного воєводи князя Дмитра Хворостиніна і армія кримського хана Девлет-Герая, яка включала кримські, турецькі й ногайські загони. Незважаючи на дворазову чисельну перевагу, 120-тисячна кримська армія була розбита. Перемога в битві дозволила Московії остаточно здобути незалежність і стала поворотним пунктом в протистоянні Московського царства із Золотою Ордою, яку в той час уособлювало Кримське ханство, і яке після битви відмовилося від домагань на Казанське й Астраханське ханства й надалі втратило більшу частину своєї могутності.
1588 – Біля французького узбережжя англійський флот під командуванням лорда Чарльза Говарда і сера Френсіса Дрейка завдав поразки іспанській Непереможній Армаді. Вісім годин виснажливого бою і несприятливі погодні умови змусили іспанців залишити арену бойових дій і рятуватися втечею через Північне море. Надії на несподівану атаку і швидке завоювання Англії розвіялись, і залишки Армади були змушені повертатись до Іспанії через Північне море, в обхід Шотландії та Ірландії, що вдалось зробити лише у жовтні ціною втрати половини флоту і 15 тисяч чоловік.
 
 

нова історія

 
1693 – У битві поблизу Неервіндене часів дев’ятирічної війни між Францією та Аугсбурзькою лігою, французька армія маршала Франсуа-Анрі Монморансі здобула піррову перемогу над коаліційними військами Вільгельма III Оранського.
1754 – У першому міжнародному боксерському матчі чемпіон Великої Британії Джек Слек за 25 хвилин нокаутував француза Жака Петі.
1776 – Останній український кошовий отаман Петро Калнишевський відправлений на Соловецькі острови, де провів в ув’язненні 25 років. Монастирському керівництву було наказано утримувати Калнишевського «без відпусток із монастиря, заборонити не лише листування, але ще й спілкування з іншими персонами і тримати під вартою солдат монастиря».
1793 – Перший віце-губернатор Верхньої Канади Джон Грейвз Сімко заснував форт та морський порт Йорк (нині Торонто).
1836 – У Парижі відбулось урочисте відкриття Тріумфальної арки, зведеної за ініціативою Наполеона Бонапарта на честь військових перемог, отриманих Францією під час Революції і в період Першої імперії. 15 грудня 1840 під аркою проїхав траурний кортеж з прахом Наполеона, доставленим з острова св. Олени.
1848 – В Ірландії поразкою завершилось національне повстання в Тіпперері під керівництвом Вільяма Сміта О’Браєна. Члени Молодого Ірландського руху планували проголосити незалежність Ірландії, але погана організація і брак підтримки населенням призвели до поразки. О’Браєн був заарештований, засуджений до смертної кари, котру замінили на заслання до Тасманії.
1900 – В італійському місті Монца американо-італійський анархіст Гаетано Бреші застрілив короля Італії Умберто I. Спадкоємцем престолу став його син Віктор Емануїл III. Бреші був схоплений і згодом засуджений до довічних каторжних робіт; він покінчив життя самогубством 22 травня 1901 року.
1907 – Сер Роберт Бейден-Павелл заснував у Великобританії першу організацію бойскаутів — на острові Броунсі, що знаходиться в каналі Ла-Манш, почав діяти перший хлопчачий скаутський табір.
1914 – Запущено в дію першу трансамериканську телефонну лінію Сан-Франциско — Нью-Йорк.
1914 – Відбулись перші бойові дії Першої світової війни — два австрійські річних кораблі обстріляли Белград.
1919 – Денікінські війська зайняли Полтаву.
1921 – Адольф Гітлер став лідером Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини (НСДАП), змінивши на цьому посту засновника партії Антона Дрекслера, який був призначений «почесним головою».
1921 – Незважаючи на неврожай, Політбюро ЦК КП(б)У надіслало до ЦК РКП(б) телефонограму, в якій гарантувало збір в УСРР 100 млн пудів зерна. Вивезенням хліба з України до Росії радянською владою в Україні на тлі посухи та неврожаю привело до голоду на півдні України в 1921—1923 роках. За доповіддю представника Комітету Нансена, акредитованого у Женеві, на півдні України взимку 1922 року голодувало 8 000 000 селян.
1936 – В радянському НКВД видано секретну інструкцію, що вимагала “будь-якими методами” добиватись від “ворогів народу” зізнань про вчинені злочини.
 
 

новітня історія

 
1941 – За численні прорахунки, поразки, оточення частин РСЧА, генерал армії Георгій Жуков звільнений з посади начальника Генерального штабу та призначений командувачем Резервним фронтом.
1941 – Румунія оголосила про повернення Бесарабії і Буковини, окупованих СРСР в 1940 році.
1945 – Американський військовий корабель “Індіанаполіс”, що доставив компоненти атомної бомби на американську базу на острові Тініан, був затоплений японським підводним човном в шестисот милях від Гуама. Із 1199 чоловік екіпажу врятувались лише 318.
1948 – У Лондоні король Георг VI відкрив XIV Олімпійські ігри, в яких взяло участь 4 104 спортсменів з 59 країн, що розіграли 136 комплектів нагород у 17 видах спорту. В спортивному плані героїнею Олімпіади стала легкоатлетка з Нідерландів Фанні Бланкерс-Коен, яка виграла 4 золоті медалі в спринтерських дисциплінах. У командному заліку перемогла збірна США.
1954 – У Лондоні у видавництві Allen & Unwin вийшла друком перша частина роману-епопеї англійського письменника Джона Р. Р. Толкіна «Володар перснів», й до сьогодні найвідоміший твір жанру фентезі. «Володар перснів» був написаний як єдина книга, але через обсяг і повоєнний брак паперу при першому виданні її розділили на три частини: «Братство персня»,«Дві вежі» і «Повернення короля». «Володар перснів» прекладено на понад 40 мов світу і є другим у світі бестселером, кількість проданих примірників якого перевищила 150 мільйонів.
1957 – У Відні почало роботу Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), покликане здійснювати контроль за мирним використанням атомної енергії.
1958 – Конгрес США прийняв законопроект про створення Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (НАСА), призначене для координування всіх американських мирних програм з освоєння космічного простору.
1967 – Американський хіт-парад на три тижні очолила пісня «Light My Fire», видана другим синглом з дебютного однойменного альбому групи «The Doors».
1967 – Папа римсmкий Павло VI видав енцикліку «Humanae Vitae» («Людське життя»), якою заборонив будь-які штучні методи контролю за народжуваністю дітей.
1981 – Близько 750 мільйонів телеглядачів у 74 країнах світу спостерігало за одруженням спадкоємця британського престолу принца Чарльза і леді Діани Спенсер, 19-річної шкільної вчительки. Церемонія одруження принца Чарльза і леді Ді відбулась в кафедральному соборі Св. Павла в присутності 3500 гостей.
1987 – Президентом Франції Франсуа Міттераном та прем’єр-міністром Великої Британії Маргарет Тетчер підписано угоду про початок будівництва Євротунелю під Ла-Маншем, що мав з’єднати дві країни. Перший пробний залізничний рейс по тунелю під Ла-Маншем було здійснено 6 травня 1994 року.
1989 – Новообраний президент Польщі Войцех Ярузельський відмовився від поста генерального секретаря Комуністичної партії.
 
 

наш час

 
1992 – Після повернення на батьківщину заарештовано Еріха Хонекера, колишнього керівника Східної Німеччини, звинуваченого у організації вбивства людей. Пізніше він був звільнений з-під варти через тяжкий стан здоров’я і йому було дозволено виїхатти до своїх родичів у Чилі.
1993 – Через фальсифікацію матеріалів слідства Верховний суд Ізраїлю відмінив смертний вирок Івану Дем’янюку, американцю українського походження, звинувачуваному в масовому знищенні євреїв в нацистських концтаборах часів Другої Світової війни.
1994 – У США пройшла прем’єра фільму «Маска» з Джимом Керрі у головній ролі. Фільм, знятий за мотивами коміксів, увійшов до десятки найкасовіших стрічок 1994 року, закріпив репутацію Керрі в якості одного з провідних комедійних акторів того часу. «Маска» стала дебютним фільмом для моделі Камерон Діас.
1996 – На Олімпійських іграх в Атланті американець Карл Льюіс виграв свою дев’яту золоту медаль, на цей раз стрибках в довжину, і став п’ятим спортсменом, що перемагав на чотирьох Олімпіадах підряд.
2005 – Астрономи Майк Е. Браун із Каліфорнійського технологічного інституту, Чедвік Трухільо з обсерваторії Джеміні і Девід Рабіновіц з Єльського університету оголосили про відкриття десятої планети Сонячної системи Ерида, виявленої ними 21 жовтня 2003 року. Однак 24 серпня 2006 року Міжнародний астрономічний союз затвердив нове визначення планети, за яким Ерида віднесена до категорії «карликових планет».
2012 – Українка Олена Костевич завоювала першу медаль для України на Олімпіаді у Лондоні — у стрільбі з пневматичного пістолета вона стала третьою.
 
 

Народились 29 липня

1817 – 2 травня 1900Іван Костянтинович Айвазовський (Ованес Айвазян), російський художник-мариніст, автор більше 6 тисяч картин; збудував у рідній Феодосії морський порт і провів до міста залізницю.
1865 – 1 листопада 1944Андрей Шептицький(Роман Марія Александр Шептицький), єпископ Української греко-католицької церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський — предстоятель Української греко-католицької церкви (з 1900 р.).
1870 – 6 січня 1908, Джордж Діксон, американський боксер; перший чорношкірий чемпіон світу в професійному боксі.
1883 – 28 квітня 1945Беніто Муссоліні, італійський політичний діяч, прем’єр-міністр Італії (1922-43 рр.).
1886 – 3 лютого 1970, Григорій Хмара, американський актор українського походження (Єлена і її чоловіки, Людина, що віддала наказ убити, Раскольников, Распутін).
1905 – 18 вересня 1961Даг Яльмар Хаммершельд, шведський економіст, другий генеральний секретар ООН (1953-61 рр.); загинув у автокатастрофі; посмертно нагороджений Нобелівською премією миру (1961).
1915 – 2 травня 1988, Павло Петрович Кадочников, російський кіноактор (Подвиг розвідника, Повість про справжню людину).
1925 – Мікіс Теодоракіс, грецький композитор, політик. Сьогодні 94-а річниця.
1941 – Девід Ворнер, американський актор (Аватар, Планета мавп, Том Джонс, Стартрек, Людина-морозиво, Людина з двома мозками). Сьогодні 78-а річниця.
1945 – Мірча Луческу, румунський футболіст і тренер («Інтер» (Мілан), «Галатасарай» (Стамбул), «Шахтар» (Донецьк)); заслужений тренер України. Сьогодні 74-а річниця.
1953 – Гедді Лі (Гері Лі Вайнріб), вокаліст і бас-гітарист канадської рок-групи Rush. Сьогодні 66-а річниця.
1954 – Ігор Якович Крутой, російський композитор, продюсер. Сьогодні 65-а річниця.
1955 – Жан Англад, французький актор (Підземка, Нікіта, Королева Марго). Сьогодні 64-а річниця.
1957 – Неллі Кім, радянська гімнастка, п’ятиразова Олімпійська чемпіонка (1976, 1980). Сьогодні 62-а річниця.
1973 – Ваня Морріс, американський співак в стилі ритм-енд-блюз (Boyz II Men: «End Of The Road», «I’ll Make Love To You»). Сьогодні 46-а річниця.
1981 – Фернандо Алонсо, іспанський автогонщик, дворазовий чемпіон світу у класі Формула-1 (2005, 2006). Сьогодні 38-а річниця.
 
 

Померли 29 липня

796 – Оффа, король Мерсії (757-796 рр.). 1223 роки тому, в 39 років (нар. 757 р.).
1030 – Олаф II (Олаф Святий), король Норвегії (1015-1028 рр.); завершив введення у Норвегії християнства, канонізований за рік по смерті і став останнім західним святим, визнаним православною церквою. 989 років тому, в 35 років (нар. 995 р.).
1095 – Владислав I (Ласло Святий), король Угорщини (з 1077 р.) з династії Арпадів. 924 роки тому, в 49 років (нар. 1046р.).
1099 – Урбан II (Одо де Шатільйон), 158-й папа римський (1088-99); натхненник Першого хрестового походу920 років років тому, в 64 роки (нар. 1035 р.).
1108 – Філіп I (Філіп Капетинг), король франків (з 1060 р.); син короля Генріха I і Анни Київської. 911 років тому, в 56 років (нар. 23 травня 1052 р.).
1507 – Мартін Бехайм, німецький географ і мандрівник, автор першого глобуса (1492). 512 років тому, в 48 років(нар. 6 жовтня 1459 р.).
1644 – Урбан VIII, папа римський (з 1623); покровитель мистецтв і наук; віддав до суду інквізиції Галілео Галілея та Томаззо Кампанеллу. 375 років років тому, в 76 років (нар. 5 квітня 1568 р.).
1856 – Роберт Шуман, німецький композитор (“Симфонічні етюди”, “Фантазія в сі-мажор”, “Концерт в а-мінор”, Симфонія № 1 («Весняна»), «Мессінська наречена») і музичний критик. 163 роки тому, в 46 років(нар. 8 червня 1810 р.).
1866 – Барбара-Ніколь Кліко, французький підприємець, виробник шампанських вин («Мадам Кліко»). 153 роки тому, в 89 років (нар. 16 грудня 1777 р.).
1890 – Вінсент ван Гог, голландський живописець-постмодерніст (“Нічне кафе”, “Пейзаж в Овері після дощу”). 129 років тому, в 37 років (нар. 30 березня 1853 р.).
1900 – Умберто I (Умберто Раньєро ді Савойя), другий король об’єднаної Італії (1878-1900 рр.) з Савойської династії. 119 років тому, в 56 років (нар. 14 березня 1844 р.).
1913 – Тобіас Ассер, голландський юрист, лауреат Нобелівської премії миру (1911, разом з Альфредом Фрідом; за створення на 1-й Гаагській мирній конференції 1899-го року постійнодіючого міжнародного арбітражного органу). 106 років тому, в 75 років (нар. 28 квітня 1838 р.).
1964 – Ванда (Львівна) Василевська, польська письменниця (“Земля в ярмі”, “Пісня над водами”, “Райдуга”); з 1939 року працювала в Україні. 55 років років тому, в 59 років (нар. 21 січня 1905 р.).
1974 – Кесс Елліотт (Еллен Наомі Коен), американська співачка (The Mamas & The Papas: California Dreamin’, Creeque Alley; соло: Dream a Little Dream of Me, It’s Getting Better, Make Your Own Kind of Music). 45 років років тому, в 33 роки (нар. 19 вересня 1941 р.).
1979 – Герберт Маркузе, німецький філософ, соціолог, психолог, громадський діяч, представник Франкфуртської школи неомарксизму. 40 років років тому, в 81 рік (нар. 19 липня 1898 р.).
1982 – Володимир Кузьмич Зворикін, американський вчений-винахідник російського походження, “батько” телебачення (патенти на іконоскоп, кінескоп, система передачі кольорового зображення). 37 років тому, в 93 роки(нар. 30 липня 1889 р.).
1983 – Луїс Бюнюель, французький кінорежисер, лауреат премії «Оскар» (“Золотий вік”, “Сходи в небо”, “Скромна чарівність буржуазії”). 36 років тому, в 83 роки (нар. 22 лютого 1900 р.).
1983 – Грем Девід Нівен, британський актор (“Рожева пантера”, “Казино Рояль”, “Смерть на Нілі”), лауреат премій “<hi=in=1>Оскар” (“За окремими столиками”, 1959) і “Золотий глобус” (1954, 1959). 36 років тому, в 73 роки (нар. 1 березня 1910 р.).</hi=in=1>
1998 – Джером Роббінс (Рабинович), американський хореограф, кінорежисер, лауреат «Оскара» (Вест-сайдська історія [1961], Туфлі на високих підборах, Скрипаль на даху). 21 рік тому, в 80 років (нар. 11 жовтня 1918 р.).
1999 – Анатолій Борисович Солов’яненко, український оперний співак. 20 років років тому, в 67 років (нар. 25 вересня 1932 р.).
 
понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

 

peredplata