Якою буде зима 2022-2023 в Україні – Укргідрометцентр

В останній час у засобах масової інформації, соціальних мережах поширюються повідомлення про надзвичайно сувору зиму 2022-2023 років.
Подібна інформація не має під собою наукового підґрунтя та науково обґрунтованих методичних розрахунків.
Сучасний розвиток метеорологічної науки у всьому світі не дозволяє складати прогнози розвитку атмосферних процесів з такою великою завчасністю.
Разом з тим, завдяки метеорологічним спостереженням, які нараховують у більшості областей України 80-100 і більше років, створення відповідних баз даних в українських метеорологів є можливість аналізу таких великих масивів інформації та визначення трендів (напрямків) у температурному режимі в Україні.
Саме такий підхід дозволяє оцінити ймовірність різних сценаріїв розвитку синоптичної ситуації, надавати рекомендації щодо очікуваного температурного режиму в різні сезони року та враховувати ці рекомендації при прийнятті управлінських рішень.
Результати аналізу температурних показників в Україні за останні 30 років свідчать про наступне:
-перехід середньої добової температури через +8 градусів у бік зниження (початок опалювального періоду) навіть у північних регіонах України здійснюється в третій декаді жовтня, в інших регіонах України на початку листопада та пізніше;
-середня мiсячна температура зимового періоду (особливо січня та лютого) підвищилась на 2,0-2,5 градуса;
-суттєво скоротилась тривалість зимового періоду з температурними показниками нижче нуля градусів;
-сума від’ємних температур протягом зимового періоду скоротилась у 2 рази;
-кожної зими фіксується велика кількість температурних рекордів щодо найвищих температур за весь період метеорологічних спостережень;
-перехід середньої добової температури весною через +8 градусів у бік підвищення здійснюється у першій декаді квітня та раніше (закінчення опалювального періоду).
За результатами аналізу температурних показників за останні десятиліття можна зробити наступні висновки:
-середня температура зимового періоду за період грудень-лютий очікується на 1-2 градуса вищою за норму, розрахованою за період 1991-2020рр.
-ймовірність тривалих холодiв в зимовий період в Україні є мінімальною;
-цілком ймовiрнi короткочаснi суттєві похолодання тривалістю 1-5 діб;
-перенесення початку опалювального періоду на пізніші строки та його закінчення на більш ранні строки є обґрунтованим та підтверджується метеорологічними розрахунками.

peredplata