WP: США ще восени знали, що Путін збирається окупувати Україну і залишити від неї тільки західну частину

У Вашингтоні знали, що Кремль розраховує захопити Київ за кілька днів, замінивши Зеленського «маріонеткою», а потім почати окупацію майже всієї української території.

Сонячного ранку в жовтні керівники розвідки, Збройних сил і дипломатичного корпусу США зібралися в Овальному кабінеті на невідкладну зустріч з президентом Джо Байденом. Вони принесли з собою засекречені розвідувальні аналізи, засновані на супутникових знімках, перехоплених комунікаціях, а також на даних від агентів. Все говорило, що Владімір Путін готується до повномасштабного вторгнення в Україну.

Washington Post публікує нові дані про передумови війни, яку Москва розв’язала проти української держави. І про те, як нелегко було Білому дому переконати союзників і навіть президента України Володимира Зеленського у тому, що насувається катастрофа. Місяцями адміністрація Байдена пильно стежила за тим, як Путін стягував десятки тисяч солдатів, танків і ракет до українського кордону. Коли літо закінчилося, радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван зосередився на все більш тривожних розвідувальних даних про Росію і Україною. Він організував зустріч в Овальному кабінеті після того, як сам змінив свої ставлення до російських намірів зі скептичного на тривожне.

Путін планував набагато радикальнішу операцію, ніж були анексія Криму і розв’язування гібридного конфлікту на Донбасі в 2014 році. Цього разу він хотів захопити майже всю Україну. Розклавши мапи на підставках перед президентським столом, Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі вказав на розміщення російських військ, а також на те, які українські території вони хочуть захопити.

«Це був надзвичайно зухвалий план, який міг створити пряму загрозу для східного флангу НАТО чи й навіть зруйнувати архітектуру безпеки Європи, яка була збудована після Другої світової війни», – йдеться в статті.

Вислухавши брифінг, президент Джо Байден, який прийшов до влади, обіцяючи, що його країна не буде вступати в нові війни, вирішив, що Путіна потрібно стримати або здолати. Але США не повинні діяти самостійно.

 

Однак, в НАТО на той час не було єдності щодо того, як варто вчинити з Москвою. Тим часом, довіра до самої Америки була слабкою. Після катастрофічної окупації Іраку, хаосу через вихід американських військ з Афганістану і чотирьох років президентства Дональда Трампа, який намагався підірвати альянс, було не ясно напевне, чи може Байден організувати і очолити західну відповідь на експансіонізм Росії. На зустрічі в жовтні Міллі підсумував наміри Путіна.

«Ми вважаємо, що вони планують організувати серйозну атаку проти України з багатьох напрямків одночасно. Це така їхня версія шокового наступу», – сказав він президенту США.

Згідно з даними розвідки, Росія збиралася вторгнутися з півночі і підійти до кожного боку Києва. Одне угрупована повинно було пробитися до столиці через Чернігів, а інше – обійти Київ з заходу, наступаючи з півдня Білорусі через «зону відчуження» в Чорнобилі. Москва хотіла почати наступ взимку, тому що по замерзлому ґрунту танки змогли б краще пересуватися. Взявши Київ в кліщі, російська армія розраховувала захопити українську столицю за 3-4 днів. Тоді сили «спецназу» повинні були знайти президента Володимира Зеленського, вбити його, якщо було потрібно, і замінити його лояльним до Кремля маріонетковим урядом.

Водночас інше угруповання російських сил повинно було почати наступ на сході, пробитися через центральну частину України до Дніпра. А війська з Криму – захопити південно-східне узбережжя. На це Москва відвела кілька тижнів.

Після паузи для перегрупування і переозброєння, загарбники планувати почати наступ на захід, щоб зайняти території від Молдови до західної частини Білорусі. Від України повинна була залишитися невелика західна частина, де, згідно з міркуваннями Путіна, «жили невиправні неонацисти-русофоби».

Директор ЦРУ Вільям Барнс, який в минулому був послом США в Москві і частіше контактував з Путіним, ніж будь-хто інший в адміністрації Байдена, описав російського автократа як «зацикленного» на Україні. Контроль над нею був синонімом путінської концепції російської ідентичності і авторитету. Зважаючи на детальні дані щодо воєнних планів, а також на переконання Путіна, що Україна повинна бути поглинута «батьківщиною», Барнс не сумнівався, що Москва готується до вторгнення.
 

peredplata