У Яценюка обурені брехливою заявою Вітренка, нібито Україна не відмовлялася від поставок російського газу і вимагають вибачень – заява «Народного фронту»

Заява виконавчого директора НАК «Нафтогаз» Юрія Вітренка про те, що, мовляв, це не Україна відмовилася від російського газу, а Росія перекрила його поставки, є неправдивою та недобросовісною і такою, що дискредитує Україну.

Правда, натомість, протилежна. Росія була не лише готова постачати газ Україні, але й дуже прагнула цього в обмін на нашу поразку, безпеку і незалежність.

Уряд Арсенія Яценюка не пішов на поступки російському агресору. Це рішення стало важливою економічною, політичною і навіть психологічною перемогою всієї України.

А тепер наведемо факти.

У березні 2014 року уряд поставив «Нафтогазу» завдання домогтися від «Газпрому» справедливої ціни на газ, оскільки на той момент діяла кабальна норма попереднього режиму «бери або плати».

Сподіваючись на тогочасну слабкість України, «Газпром» відкинув справедливі вимоги нашої сторони і висунув неприйнятні претензії.

Унаслідок цього Україна в законний спосіб свідомо відмовилася від придбання газу на російських умовах, що й було повною мірою реалізовано після відкриття реверсних поставок із Словаччини. Це красномовно підтверджує й той приклад, що в затвердженому балансі газу на 2015 рік вже не згадується «Газпром» і містяться вказівки збільшити реверсні потужності https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/410-2015-%D1%80

З квітня 2014 року уряд розпочав підготовку до арбітражних процесів. Як добре відомо всім причетним фахівцям, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк особисто супроводжував цю роботу, забезпечував масштабну міжнародну підтримку діям для досягнення енергетичної незалежності країни, брав участь у виборі юридичних радників, а також в розробці тактики ведення арбітражу.

Крім цього, уряд розробив чіткий план дій у ситуації, якщо «Газпром» відмовиться від постачання газу восени 2014 року. Таким запасним варіантом став словацький реверс. Ця важлива опція та інші продумані кроки змусили «Газпром» піти у 2014 році на так званий «зимовий пакет», що дав можливість Україні отримати в той час необхідний газ.

Нагадаємо також, що саме уряд Арсенія Яценюка ініціював розгляд антиконкурентних дій «Газпрому», що призвели до рекордних штрафів проти російської компанії. Саме уряд Арсенія Яценюка ініціював політичну кампанію з накладення санкцій проти «Північного потоку-2». Ці та інші зусилля стали основою нашої нинішньої енергетичної безпеки, яка дозволяє наступникам діяти у якісно нових умовах з перевагою над агресором.

Вимагаємо від пана Вітренка вибачитися перед нашим суспільством за негідні та неправдиві заяви, що кидають тінь на зусилля багатьох справжніх професіоналів і патріотів. Такі коментарі більше пасують російській пропаганді, ніж українському управлінцю високого рівня.

Прикметно, що під нинішнім «транзитним договором», де закладено невигідні Україні умови, стоїть підпис саме пана Вітренка. Слід нагадати, що саме пан Вітренко наполягав ще у 2009 році, що обґрунтована ставка транзиту має бути не меншою 5 доларів США. Природньо порівняти цю категоричну колись позицію з нинішніми домовленостями.

Дивним виглядає те, що українські переговорники не зуміли домогтися підняття транзитної ставки і вона залишилась на рівні, який є нижчим за середній рівень контракту 2009 року.

Відтак, закликаємо українські правоохоронні органи забезпечити об’єктивне розслідування підписання цього документа.

Джерело: http://nfront.org.ua/ 

ДОВІДКОВО: 

Глава НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв у 2014 році не зміг домовитися з Росією про постачання газу в Україну, тому “Газпром” перекрив поставки газу в Україну.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це в інтерв’ю виданню “Гордон” розповів виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко.

За його словами, багато політиків розповідають всім, що це вони в 2014 році ухвалили рішення відмовитися від російського газу.

“Насправді це не Україна відмовилася від російського газу, а Росія у 2014-му перекрила нам газ. Це не ми відмовилися купувати газ із РФ, а “Газпром” перекрив постачання газу в Україну. І варіантів у нас було небагато: або йти на політичні поступки Кремлю, а це означало б визнати анексію Криму й окупацію Донбасу. Або залишити майже 90% українських сімей без газу для обігрівання своїх осель. Ми розуміли, що зиму – а вона була дуже холодною – ми не пройдемо”, – розповів Вітренко.

На запитання журналістки, невже за цей час у компанії не був розроблений умовний “план Б” на випадок, якщо Росія перекриває газовий вентиль, Вітренко заявив, що “якраз і почав тоді працювати над “планом Б””.

“Тодішній прем’єр-міністр Яценюк узагалі скерував Коболєва в Москву домовлятися щодо газу. Це в березні – квітні 2014-го було. Коболєву не вдалося домовитися. Далі почалися тристоронні переговори: ми звернулися до Європи не із проханням “дайте нам газ”, а із проханням допомогти забезпечити постачання газу з Росії. Усі, підкреслюю – усі! – європейські політики казали нам тоді: “Немає альтернативи російському газу, треба якось домовитися із РФ, щоб вони поновили вам постачання””, – продовжив він.

Вітренко заявив, що його “завданням було розробити і швидко впровадити “план Б”, попри те, що в нього ніхто не вірив”.

“Навіть більше, не вірив навіть у те, що може надходити достатня кількість газу з Європи в Україну. Гюнтер Еттінгер, тодішній єврокомісар з енергетики, мені особисто казав, що в Європі немає достатньої кількості газу, їм самим не вистачає, і вони його докуповують у Росії”, – зазначив він. 

peredplata