Понад півмільйона колишніх військовослужбовців із 1 січня 2019 року отримають підвищені пенсії

З 1 січня 2019-го перерахують виплати військовим. При стажі 20 років, військовослужбовець на пенсії має право на 50% від своєї зарплати, співробітник поліції – 55%. За кожний рік стажу понад 20 років пенсія збільшується на 3%. При цьому пенсія не може бути нижчою за мінімальну і вищою за 70% від зарплати. 

 Про це повідомляє Галина Пшеничко,головний спеціаліст відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.

Чим старший військовий пенсіонер, тим сильніше “застаріла” його пенсія. Справа в тому, що заробітні плати зростають щороку, а ось пенсії піднімали непропорційно зростанню зарплат. Тепер же всім військовим пенсіонерам запропонували отримати довідки із зазначенням “сучасних” зарплат на посадах, які вони займали. Підвищення розіб’ють на три етапи. У 2018-му військові отримали 50% від належного підвищення, у 2019-му – 25%.

Крім того, від самого початку нового 2019 року мінімальна пенсія підвищена для тих пенсіонерів, яким вже виповнилося 65 років і чий стаж роботи перевищує 30 років (для жінок) і 35 років (для чоловіків). Їхня пенсія зросте на 172 грн (до 1669 грн). Такі зміни ухвалили до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Законодавством передбачено, що розмір пенсії для таких осіб не може бути нижчим, ніж 40% мінімальної заробітної плати, яка з 1 січня також зросла – з 3723 грн до 4173 грн.

Зростання мінімальної пенсії для інших категорій пенсіонерів в 2019-му заплановано в два етапи: з 1 липня – до 1564 грн і з 1 грудня – до 1638 грн.

Важливим нововведенням нового року для пенсіонерів стане також нова схема перерахунку виплат, яка повинна запрацювати з 1 березня.

Відтепер щороку пенсію будуть “осучаснювати” за новою формулою.

На отриманий відсоток збільшать розрахунковий розмір зарплати у формулі розрахунку пенсії. Це дасть змогу уникнути “зрівнялівки”, і тим, хто заробляв більше, підвищуватимуть пенсії більш істотно.

Відповідно до закону, “показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щорічно збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік і 50% зростання показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки”.

Тож, якщо в середньому зарплата за минулі три роки зростала на 18%, а інфляція становила 9%. У такому разі пенсію 1856 грн можуть підвищити на 250 грн.

Крім того, в 2019 році в Україні продовжиться впровадження пенсійної реформи, яка суттєво впливає на вік виходу на пенсію. Починаючи з 1 січня в 60 років право на пенсію за віком матимуть лише ті, хто має повних 26 років трудового стажу. Ті, чий стаж не дотягує до цього показника, проте перевищує 16 років, зможуть виходити на пенсію в 63 роки.

При цьому зміни не торкнуться тих, кому станом на 1 січня 2019 року залишилося 10 років до пенсії. З наступного року для призначення пенсії будуть використовувати середній рівень зарплати за останні три роки.

Мінімальний стаж, необхідний для пенсії, буде збільшуватися на 1 рік протягом 10 років, поки не складе 35 років у 2028 році. Індексація пенсії в наступні два роки буде здійснюватися за рішенням парламенту, а з 2021 відбуватиметься автоматично.