Як отримати статус учасника бойових дій особам, які виборювали незалежність України у ХХ столітті ?

Досі конкретних кроків щодо надання статусу бойових дій учасникам повстанських загонів не було, хоч питання в незалежній Україні піднімалося не раз.

Верховною Радою України прийнято Закон України № 2640-VIII, яким внесено зміни до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині надання статусу учасника бойових дій борцям за незалежність України у XX столітті.

Відповідно до зазначеного Закону учасниками бойових дій визнаються представники Української військової організації (УВО), Організації українських націоналістів (ОУН), Української повстанської армії (УПА), Української повстанської армії отамана Тараса Боровця (Бульби) “Поліська Січ”, Української народної революційної армії (УНРА), які зі зброєю у руках проводили бойові дії із нацистським окупаційним режимом та у подальшому чинили збройний опір комуністичному режимові, визнаному Законом України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” злочинним і таким, що здійснював політику державного терору в Україні.

Кабінет міністрів постановою від 10 липня 2019 року № 604 затвердив Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які визнані борцями за незалежність України у XX столітті, зокрема воїнам УПА.

Рішення про надання особам статусу учасника бойових дій приймає комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утворена Міноборони.

Для отримання статусу учасника бойових дій особі, яка претендує на нього, потрібно  звернутися до комісії за місцем реєстрації або проживання, і подати заяву в довільній формі, в якій зазначається період перебування особи у складі вищеназваних організацій. Підставою для надання особі статусу учасника бойових дій є у неї не менше  одного з таких матеріалів:

– документи про нагороди та військові ступені, грамоти, відзнаки відповідного періоду учасників боротьби за незалежність України;

– фотографії (оригінали), матеріали періодичних друкованих видань за відповідний період, які містять інформацію про участь особи у складі зазначених організацій, структур та формувань;

– архівні матеріали чи інші документи відповідного періоду із зазначенням П. І. П. особи, на підставі яких можна зробити достовірний висновок про належність особи до зазначених організацій. Зазначені архівні матеріали та інші документи повинні бути завірені підписом керівника чи уповноваженої особи установи, яка видала документ, і скріплені печаткою такої установи.

Якщо ж у людини з незалежних від неї причин відповідних підтверджуючих документів немає, то дозволяється брати до уваги завірені показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, разом брали участь у збройній боротьбі у складі названих організацій та отримали статус учасника бойових дій за відповідний період.

Після вивчення документів, та, якщо є потреба, заслухання пояснення свідків чи особи, щодо якої приймається рішення, комісія у місячний термін із дня надходження заяви та відповідних документів приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій або відмови в наданні такого статусу.

Не пізніше ніж через три робочі дні комісія письмово проінформує людину про прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. Якщо підстав для надання цього статусу немає, комісія протягом 5 робочих днів має повернути людині документи разом з обґрунтованою письмовою відповіддю, у якій роз’яснені причини відмови.

Та навіть якщо комісія й відмовила людині в наданні статусу учасника бойових дій, питання про надання такого статусу може вноситися на розгляд комісії повторно.

Також людна, що претендує на отримання статусу учасника бойових дій, може звернутися до суду щодо встановлення факту участі в бойових діях чи інших подіях. Копія рішення суду підлягає зберіганню разом з іншими документами.

Людмила ПИЛИПІВ

провідний   спеціаліст відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області