Уже і «секонд-хенд» дорожчає

Уже і «секонд-хенд» дорожчаєНині вже нікого не дивують черги перед відкриттям магазинів та бутиків з уживаним одягом, що має назву «секонд-хенд» (у перекладі українською — «друга рука»). Люди різного віку поспішають придбати такі речі з Європи, оскільки і ціни доступні, і якість непогана. Однак останнім часом шанувальники цього товару неабияк стривожені: країною ширяться чутки про подорожчання «секонду».

— Не хочеться вірити, що тепер і вживані речі стануть недоступними, — зізнається підприємець Олександра Вадимівна з Чернівців. – Адже в цьому одязі виростають мої діти, та й ми з чоловіком носимо його. Між іншим, я маю особистий секрет обробки та прання придбаних у магазинах «секонд-хенду» речей – ніхто зі знайомих навіть не підозрює, що вони не нові.

— Я пристосувалася до знижок, котрі існують для пенсіонерів, — ділиться своєю радістю Орися Петрівна, демонструючи два великі пакети придбаного одягу. – Оце купила вже до кінця літа та на осінь – і собі, і сестрі, і чоловікові, а заплатила — «всього нічого». Не знаю, що будуть робити такі, як ми, прості люди, коли тут піднімуть ціни. На базарі що купиш – то розлазиться по швах вже наступного дня, а після прання від дешевих барвників китайського ширвжитку декілька днів руки відмити не можна…

Таки й справді – пристойний одяг для себе у величезних магазинах цієї мережі знаходять чи не всі верстви нашого населення. Продавець одного з них зізналася, що у визначений час до магазину під’їжджають навіть «Лексуси» та «Мерси» останніх років випуску. Тоді, як правило, влаштовується «технічна перерва» або «санітарна година» — аби VIP-покупці могли спокійно вибрати для себе одяг, який у сучасних хімчистках за новими технологіями доведуть до ладу і він буде як новенький. І коштуватиме порівняно з цінами на новий фірмовий якісь копійки.

Нині в Україну ввозиться по 2 кг «секонд-хенду» на людину на рік. Його середня декларована вартість минулого року, за даними Держкомпідприємництва, становила 0,4 долара за кілограм. Простіше кажучи, справжня вартість поношеної європейської сорочки, майки, кофтинки вагою до 250 г – 50-80 копійок, джинсів (вага близько 600 г) — менше 2 гривень, пухової куртки – 4 грн. 80 коп. При цьому пересічним громадянам вигідно купувати такі речі, незважаючи на те, що роздрібні ціни у магазинах вищі почасти у десять і більше разів.

«Мільярдний (у гривнях) оборот цього ринку і така висока норма прибутку, якої немає у жодного іншого легального бізнесу в країні, — ось що насправді давно не дає спокою уряду», — каже голова правління Української асоціації підприємств легкої промисловості Валентина Ізовіт.

Тому минулого року Державний комітет підприємництва спробував повністю заборонити ввезення «секонд-хенду», мотивуючи це різними чинниками – від «єдиного способу» захистити українських виробників (а нині багато їх є? – Н.Б.) від уживаного іноземного одягу аж до шкоди здоров’ю внаслідок того, що одяг піддається хімічній обробці, дезінфекції. Законопроект не дійшов до голосування за нього народними обранцями через протестні мітинги представників цього бізнесу.

А оскільки заборона на закордонний ввіз «секонду» суперечить принципам вільної торгівлі України з Євросоюзом, то мають бути заповаджені ввізні ціни.
Отож уже невдовзі «секонд-хенд» подорожчає на 5%. На думку дилерів мережі, це наслідок кризи, після якої люди не стали краще жити ні в Англії, ні, наприклад, у Америці. Відповідно, іноземці менше купують одяг і менше здають його.

І хоча з 2009 року ціни у «секонд-хендах» вже підвищувалися, ці магазини не втратили своїх шанувальників і покупців. Звинувачення, що лунають на адресу дилерів, – мовляв, під виглядом вживаного до країни завозять партії нового одягу, — підприємці вважають безпідставними, оскільки всебічний контроль відпо-відних державних структур за ввезенням цього товару не дає найменшої можливості це зробити. І українському якісному та доступному виробнику «секонд-хенд» — не перешкода, аби лишень він був, цей виробник. А значне здорожчання вживаного одягу з Європи позбавить людей можливості купувати хоча б ношені речі. То де ж тут покращення життя? Щось не видно…

Наталія БРЯНСЬКА

Секонд-хенд закуповується на вагу на спеціальних фабриках Великобританії, Швейцарії, Голландії та інших країн. Фабрики займаються його збиранням, сортуванням та дезінфекцією. Одяг обробляється у паро-газових камерах препаратами хлорамінової групи. Токсикологи стверджують, що концентрація небезпечних речовин у таких речах допустима для організму людини. Партії секонд-хенду проходять санепідемекспертизу – речі дезінфікуються бромистим метилом, який вбиває мікроби. При першому ж прані цей спецгаз змивається.
(«Західний вісник»)

Найчастіше відвідують магазини вживаного одягу 26-35-річні люди – 25,5% і 36-45-річні (25,6%). Молодь до 25 років становить 23% покупців «секонд-хенду», старші за 60 років становлять 5% покупців вживаних імпортних товарів.
(Інститут економічних досліджень і політичних консультацій)

peredplata