В Україні триває інформаційно-роз’яснювальна кампанія щодо протидії вербування дітей російським агентами. Як розпізнати спроби вербування та як діяти у таких випадках розповідає начальник сектору ювенальної превенції УПД ГУНП в Чернівецькій області Микола Басараб.
– Наш ворог не гребує нічим, навіть життям дітей. Російські агенти підшуковують виконавців злочинних дій через соціальні мережі, входять у довіру до неповнолітніх, пропонуючи «легкі гроші за нескладну роботу». Наприклад, забрати пакунок з одного місця і перенести до іншого. Відтак, замість обіцяної винагороди дитина може стати злочинцем та навіть загинути. Адже вибухівку найчастіше підривають разом зі «свідком». Є випадки, коли російські спецагенти залучають підлітків до виготовлення саморобних вибухівок або отримували конфіденційну інформацію через «злом» їх мобільних телефонів, а далі шляхом шантажу, використовуючи моральний тиск щодо розголошення про співпрацю з ними, змушували вчиняти теракти- каже Микола Басараб.
Буковинські правоохоронці постійно проводять відповідну профілактичну роботу з учнями навчальних закладів області. Закликають дітей не довіряти обіцянкам «легкого заробітку» від незнайомців, адже це може бути смертельною пасткою. Також інформують про кримінальну відповідальність, яка чекає внаслідок скоєння таких злочинів.
Зокрема, згідно Кримінального кодексу України, вчинення терористичного акту, державної зради чи диверсії, карається позбавленням волі на строк до 15 років або довічним ув’язненням, з конфіскацією майна.
– Ми разом із батьками маємо спільну мету – захистити дітей. Тож важливо, щоб батьки контролювали дотримання дітьми комендантської години, щодня відслідковувати коло осіб, з якими вони комунікують в мережі. Максимально розповідати дітям про небезпеку, яку несе «співпраця» з російськими спецагентами, наголошувати на необхідності одразу повідомляти дорослих про спроби контакту незнайомців, які схиляють до вчинення протиправних дії. Варто говорити, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до вчинення нею протиправних дій добровільно повідомила правоохоронний орган та сприяла його припиненню або розкриттю, – зазначив керівник ювенальної превенції поліції області Микола Басараб.
Нагадаємо, які дії можуть бути спробою вербування:
– вас просять передавати інформацію, фотографувати об’єкти чи пересування військових;
– обіцяють хороший заробіток без жодних зусиль;
– переконують, що «ніхто не дізнається», і що «нічого страшного тут немає»;
– тиснуть, маніпулюють, шантажують або навіть залякують.
Тож, якщо вас або ваших дітей намагаються завербувати або вам стало відомо про такі спроби не зволікайте, а зверніться до поліції за номером «102» або скористайтесь офіційним чатботом СБУ «Спали ФСБешника»
Джерело: відділ комунікації поліції Чернівецької області