МИСТЕЦЬКА СПАДЩИНА БОРИСА ШЕБРЯКОВА (1948-2002) ( ДО 75-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ)

 
Минуло понад 20 років як пішов з життя відомий буковинський художник Борис Шебряков. Цими днями йому виповнюється 75 років. По смерті митця залишилася чимала спадщина, яка містить твори живопису, графіки, керамічні композиції. Творчий доробок художника становить чималий інтерес для дослідників буковинського мистецтва.
Борис Шебряков народився 8 листопада 1948 року у м. Станіслав (нині Івано-Франківськ). Починав свій шлях у мистецтві з навчання у Косівському училищі декоративно-прикладного мистецтва на факультеті кераміки, яке закінчив 1968 року. Там він засвоїв технологію й прийоми всесвітньовідомої гуцульської кераміки, роботи являли собою невеликі керамічні композиції, у яких відчувається заглиблення в тему, почуття гумору. Проте більше художника вабило образотворче мистецтво. В 1971 році поступив до Ленінградського інституту живопису, скульптури та архітектури. Після закінчення навчального закладу, у 1978 році Борис Шебряков приїхав до Чернівців й відтоді почалася його професійна творча праця.
Художник працював у жанрах портрета, пейзажу, натюрморта. Його твори, написані в реалістичному стилі, мають стилістичні особливості, які виявляються, зокрема, у виборі моделей. Художник змальовував людей різних професій, вікових категорій, статі. Він свідомо підходив до вибору портретованих, змальовував їх у природних невимушених позах, задля якомога повнішого розкриття індивідуальності кожного. Часто змальовував своїх героїв у звичному оточенні, серед характерних для кожного предметів.
Чимало працював він і в пейзажі. Його краєвиди охоплювали різноманітні куточки природи – від Карпат до Криму, архітектурні мотиви мальовничих міст країни. Краєвиди, написані у так званій етюдній манері, позначаються безпосередністю вражень, побудовані на зближених тонах. Однією з характерних ознак манери художника був довгий, рухливий, експресивний мазок, розташований хаотично. Це створювало відчуття зупиненої миті буття. В пейзажах із мотивами карпатської природи митець обирав панорамні, розгорнуті по горизонталі та в глибину композиції. Б. Шебряков також створив чимало насичених в кольорі виразних натюрмортів із квітами. У 1983 році Борис Шебряков вступив до Спілки художників України.
Життя митця обірвалося раптово у розквіті сил, але пам’ять про Бориса Шебрякова живе в його оригінальних, наповнених глибоким змістом творах. Зокрема, чимала частина спадщини митця зберігається в колекції Чернівецького художнього музею. Найближчим часом планується персональна виставка його творів.
Олена Гужва
Старший науковий співробітник ЧХМ

peredplata