Янукович просить небагато. І не тільки для себе

Янукович просить небагато. І не тільки для себеЄвросоюз, i Росія можуть не отримати бажаного — Віктор Федорович, видається, змінив план. Команда Президента з минулого понеділка розпочала складну гру, кінцева мета якої проглядається хіба що лише між рядками.Але, видається, вона дуже проста: Янукович вичікує, граючи на нервах і Росії, і Євросоюзу, щоб досягти своїх цілей. Та й цілі ці, здається, теж уже цілком зрозумілі: Януковичу потрібні гроші на вибори і союзники, аби перемогти на них удруге.

Євросоюз грошей не дає, хоча обіцяє. Євросоюз ставить політичні умови, зокрема, щодо Тимошенко, які можуть iз часом отруїти Януковичу життя.Росія ж готова платити, бо боїться втратити Україну. Це може стати для неї фатальною геополітичною поразкою. Але Росія — це ведмідь, обійми з яким завжди небезпечні.У Януковича залишились лічені дні, практично години, щоб визначитися.До кого пристати він наважиться у підсумку? Чи таки відмовить усім, залишившись на позиції \”багатовекторної політики\”?
Про це \”Експрес\” говорив з полiтичними експертами Вiктором Небоженком та Iгорем Золотаренком.

— Що ж насправдi вiдбувається сьогоднi у вiдносинах української влади та Європи?

В. Небоженко: — Драматичність ситуацiї полягає в тому, що нинiшня українська влада торгується i з ЄС, i з Москвою. Але торгується не за майбутнє країни, а за майбутнє Вiктора Януковича. Для Вiктора Федоровича насправдi не iснує дилеми мiж \”європейською\” чи путiнською Україною, вiн не переймається такими \”дрiбницями\”, як цивiлiзацiйний вибiр. Головною його стратегiєю нинi є втриматися при владi за всяку цiну.Що може забезпечити йому владу? Грошi. А їх у країнi немає. Економiка доведена до повної розрухи, i нiяких покращень у найближчий рiк не свiтить. Тобто без зовнiшнiх кредитiв ми просто загнемося. I це погана новина для Януковича — кандидата на наступних президентських виборах. Тому сьогоднi вiн стоїть iз простягнутою рукою i перед Брюсселем, i перед Кремлем, намагаючись виторгувати собi якомога вигiднiшi умови.

I. Золотаренко: — Так, стан української економiки на 2015 рiк буде визначати результат виборiв для Януковича. Економiсти вЄвропi й у Москвi одностайно запевняють, що без фiнансових вливань ззовнi Україну 2014 року чекає жорстка криза. За рiзними оцiнками, щоб вiдтягнути її бодай на рiк-два i перемогти на виборах, Януковичу потрiбно не менш як 12 — 15 мiльярдiв доларiв.Москва нiбито готова дати цi грошi Українi у виглядi кредиту. А от пiдписання угоди про асоцiацiю з ЄС ще не означає, що Захiд також готовий розщедритися на таку суму. Тобто європейський вибiр України в розумiннi Януковича — це лише надiя на великий кредит вiд Євросоюзу. А вiдмова вiд нього — майже гарантоване отримання грошей вiд Москви. З огляду на катастрофу в українськiй економiцi йому таки доведеться щось вибрати.

— Тобто владi насправдi байдуже, хто дасть грошi — Європа чи Росiя, головне, аби дали?

I. Золотаренко: — Саме так. Як на мене, Президент нiколи не планував випускати Тимошенко, а євроiнтеграцiя — тактичний прийом у переговорах iз Росiєю. Ключова мета торгiв — мiльярднi кредити, якi дозволять Януковичу напередоднi президентських виборiв 2015 року пiдвищувати пенсiї, доплати та стипендiї.Питання полягало лише в тому, як отримати вигоду одночасно з усiх джерел — переписати газовий контракт iз Росiєю й отримати грошi Мiжнародного валютного фонду. Що ж до асоцiацiї з ЄС, то у тому сценарiї — це запасний i далеко не основний для Януковича варiант.

В. Небоженко: — Так, для отримання кредитiв асоцiацiя з ЄС зовсiм не обов\’язкова. Цiлком iмовiрно, що Янукович допускає пiдписання асоцiацiї з ЄС, але лише в тому разi, якщо вдалося б зняти питання звiльнення Тимошенко. Однак європейськi полiтики тут не хочуть поступатися i без звiльнення Юлiпiдписувати асоцiацiю навряд чи будуть. I тодi у гру вступить Росiя, яка й пiдставить Януковичу \”братнє\” плече. Отриманi грошi наша влада витратить на те, аби залишити Януковича на тронi у 2015 роцi за допомогою пiдвищення соцiальних виплат. Ядерний електорат нинiшнього Президента такий сценарiй пiдтримає. Та йнайбiльша фобiя Януковича — Тимошенко — ще багато рокiв буде у в\’язницi. А це також дiятиме на нього як гарний заспокiйливий засiб.

— Зважаючи на iмовiрнiсть такого сценарiю, можливо, Європа також погодиться допомогти Януковичу матерiально?

В. Небоженко: — Спершу надiя на це була. Єврочиновники пропонували Януковичу 200 мiльйонiв, опiсля ставки вже зросли до 600 мiльйонiв. Для Януковича ж це не грошi, а сльози, тому вiн i не погодився на такий варiант.Звiсно, Євросоюз мiг би пропонувати й бiльшi суми, але за умови, що вони будуть використанi на певнi економiчнi реформи, державнi програми тощо, а не зникнуть безслiдно у виборчому фондi ВiктораФедоровича. Але такий алгоритм йому, вочевидь, наразi не дуже пiдходить.

I. Золотаренко: — Так, скидається на те, що Європа нашому гаранту вже не така цiкава. Як стверджують джерела в Партiї регiонiв, Путiн пiд час недавньої \”тайної вечерi\” з Януковичем уже пообiцяв Українi кредит на 15 мiльярдiв доларiв i росiйський газ за \”бiлоруськими\” цiнами — 165 доларiв за тисячу кубометрiв. Але розраховувати на цi щедрi дари Україна може лише у тому разi, якщо погодиться вступити до Митного союзу. Очевидно, Янукович наразi не хоче розкривати всiх карт i має намiр дограти цю гру до кiнця: а раптом Європа останньої митi стане поступливiшою i пожертвує бодай Тимошенко?

— Яким може бути кінцеве рішення Януковича?

I. Золотаренко: — Справдi, вiн борсається мiж двома рiзними стратегiями збереження влади. Перша — це спроба отримати грошi чи то вiд Брюсселю, чи то вiд Москви для латання дiрявого бюджетного мiшка та забезпечення собi нового президентського термiну. Друга — збереження у своїх руках усiєї повноти влади.Мовляв, якщо ми не пiдемо нi в ЄС, нi в \”мутний\” союз, то вже тiльки за це щось \”капне\” i вiд Кремля, i вiд Європи. А там би ще довиборiв, як кажуть, нiч простояти та день протриматися.
Юрiй ГРИЦИК
Джерело \”Експрес\”

peredplata