Втома від пережитого болю, неочікуваних втрат, побачених на яву нічних жахіть. Насправді — це лише дріб’язок з переліку причин, чому військовослужбовці можуть мати бажання звільнитися з армії чи демобілізуватись.
Ще на початку повномасштабної війни українська армія збільшилась щонайменше до мільйона осіб. У ті лютневі дні люди прагнули захистити як своїх рідних, так і свободу всієї країни.
Та за два роки військові, які знаходяться на передовій вже майже два роки, втомились, зазнали чимало життєвих змін, хтось із них втратив не лише побратимів, але й рідних.
Тож із кожним днем війни питання звільнення з армії та демобілізації набуває все більшої актуальності. Тому Вікна поспілкувалися з юристом приватного адвокатського об’єднання Сергієм Ланкіним про непростий процес демобілізації та шукали разом відповіді на питання:
- кого можуть демобілізувати з армії;
- які документи та докази потрібні для подання заяви на демобілізацію/звільнення з війська;
- які права та пільги надаються демобілізованим особам;
- як можна оскаржити рішення про відмову в демобілізації.
У чому полягає різниця між звільненням із війська та демобілізацією
Насамперед важливо розібратись, у чому полягає різниця між поняттями демобілізація та звільнення з армії. Сергій Ланкін пояснює, що наразі законодавство України оперує двома поняттями:
Звільнення з військової служби — це звільнення військовослужбовця у разі наявності підстав, передбачених статтею 26 Законом України Про військовий обов’язок та військову службу.
У зв’язку із тим, що наразі в Україні продовжується тривати воєнний стан — виключні підстави для звільнення з військової служби перераховані у частині четвертій цієї статті.
Своєю чергою, під демобілізацією розуміється підписання президентом України відповідного указу, який визначає, коли закінчується строк військової служби громадян України, які були призвані у зв’язку із мобілізацією.
Отже, юрист дає висновок, що такі поняття не є повністю тотожними, хоча і вживаються громадянами як синоніми.
Кого можуть демобілізувати з армії
Сергій Ланкін зазначає, що вичерпний перелік підстав для тих, кого можуть демобілізувати з армії чи звільнити з військової служби, наведений у статті 26 Закону України Про військовий обов’язок та військову службу, зокрема під час воєнного стану.
Наприклад, підставою для звільнення зі служби може бути:
Досягнення граничного віку перебування на військовій службі (60 років для рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу і 65 років для вищого офіцерського складу).
Стан здоров’я — на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби.
У зв’язку із сімейними обставинами, зокрема:
- вихованням дитини з інвалідністю;
- вихованням трьох і більше дітей віком до 18 років;
- необхідністю постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною або своїми батьками (батьками дружини, чоловіка);
- у разі наявності дружини, чоловіка або одного з батьків (батьків дружини, чоловіка) з інвалідністю.
Вичерпний перелік підстав наведений у відповідній статті закону, але як показує практика, саме за вказаними підставами найчастіше звертаються захисники, коли мають бажання звільнитися з військової служби.
Юрист додає, що нещодавно прийняттям законопроекту №8009 також було дозволено звільнятися з військової служби захисникам та захисницям, у яких загинув або пропав безвісти під час повномасштабного вторгнення один із родичів: чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дідусь, бабуся або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра.
До оголошення Указу президента України про демобілізацію, інших підстав для дострокового звільнення з військової служби до закінчення воєнного стану законодавство України наразі не передбачає.
Водночас, зазначає Сергій Ланкін, наразі залишається невирішеним питання звільнення з військової служби захисників України, які перебували у полоні, хоча таке право закріплене навіть у Женевських конвенціях.
Відповідний законопроект №8061 продовжує перебувати на розгляді у Верховній Раді України.
Чи існують винятки для демобілізації в разі екстренних ситуацій чи необхідності
Оскільки законодавством передбачено вичерпний перелік підстав для звільнення з військової служби, усі ситуації прив’язуються до визначених законом підстав, які стосуються сімейних обставин, стану здоров’я, віку військовослужбовця та інших обставин, які перераховані у відповідній статті закону.
Можливості звільнитись без наявності цих підстав на сьогодні законодавством не передбачено, — наголошує Сергій Ланкін.
Які процедури потрібно виконати для демобілізації
За словами юриста, відповідно до пункту 233 Положення про проходження служби у Збройних Силах України, військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, мають подати рапорти та документи, які підтверджують підстави для звільнення.
Звільнення військовослужбовця проводиться за наказом командира військової частини.
Які документи та докази потрібні для подання заяви на демобілізацію/звільнення з війська
Сергій Ланкін пояснює, що для звільнення зі служби військовослужбовець має подати рапорт про бажання звільнитись.
Рапорт повинен містити наступну інформацію:
- підставу звільнення з військової служби;
- думку військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;
- ТЦК та СП до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Також до рапорту потрібно додати документи, що підтверджують підстави для звільнення з військової служби.
Такий перелік документів залежить від підстави звільнення, і може містити зокрема:
- У випадку звільнення у зв’язку із сімейними обставинами — документи, що підтверджують спорідненість (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо) та документи про стан здоров’я родича військовослужбовця (довідка МСЕК та пенсійне посвідчення у зв’язку з інвалідністю, довідка дитини з інвалідністю).
- У разі звільнення за станом здоров’я — копія висновку ВЛК про непридатність до військової служби.
- У разі звільнення у зв’язку із загибеллю або зникнення безвісти родича-військовослужбовця під час повномасштабного вторгнення — копія сповіщення з ТЦК, витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від правоохоронних органів та документів, що можуть підтвердити спорідненість військовослужбовця та родича.
Оскільки на сьогодні немає визначеного законодавством переліку документів, який надає можливість звільнитись з військової служби, то Сергій Ланкін рекомендує перед початком збору документів звернутись за консультацією до юриста, щоб полегшити процес збирання усіх потрібних документів для підтвердження підстав для звільнення.
Юрист додає: важливо розуміти, що часто командири військових частин розуміють закон і перелік необхідних документів по-своєму, від чого може бути необхідним повторно подати рапорт, коли збереш додаткові документи. Або можна звернутись до адміністративного суду для звільнення з військової служби у судовому порядку.
Як можна оскаржити рішення про відмову в демобілізації
За словами юриста, найчастіше вже на етапі подачі рапорту військовослужбовець стикається з проблемами. Адже такий рапорт може бути проігнорований або у звільненні може бути відмовлено, навіть якщо військовослужбовець надасть усі необхідні документи, які підтверджують законні підстави для цієї процедури.
Нерідко такі ситуації обумовлені конфліктом з командуванням військової частини.
Сергій Ланкін додає, що практика двох років повномасштабної війни показала: ефективним методом оскарження неправомірної відмови у звільненні з військової служби є подача позовної заяви до адміністративного суду з вимогою зобов’язати військову частину розглянути рапорт по суті та звільнити військовослужбовця.
Цікаво, що в деяких випадках військові частини погоджуються звільнити військовослужбовця до винесення рішення суду, лише за фактом подачі позову до суду.
Таким чином, коли питання звільнення зі служби виходить за межі військової частини — найчастіше рішення ухвалюється на користь військовослужбовця.
Які права та пільги надаються особам, які пройшли демобілізацію
Як пояснює юрист, під час звільнення з військової служби захисник має пройти повний розрахунок грошового забезпечення, а також неотриманої грошової компенсації, яка може містити:
- грошове забезпечення;
- грошова компенсація вартості за неотримане речове майно;
- одноразова грошова допомога мобілізованим;
- грошова компенсація за невикористану щорічну та додаткові відпустки;
- грошова допомога на оздоровлення;
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
До проведення усіх необхідних розрахунків військовослужбовець без його згоди не може бути виключений з особового складу військової частини.
Також після звільнення з військової служби військовослужбовець може отримати статус учасника бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни. Може претендувати військовий і на одноразову грошову допомогу у зв’язку із встановленням інвалідності або втрати працездатності.
Серед переліку пільг для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни:
- Знижки за користування комунальними послугами.
- Безоплатний проїзд.
- Щорічне медичне обстеження та диспансеризація.
- Безоплатне отримання ліків.
- Щорічна разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України до Дня Незалежності України.
- Безоплатна вища освіта для ветерана та його дітей (тільки для УБД — учасників бойових дій).
Повний перелік пільг наведено у статтях 12 та 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.