Конституційний суд Румунії опублікував обгрунтування свого безпрецедентного рішення щодо скасування результату першого туру президентських виборів та проведення виборчого процесу заново.
Як пише “Європейська правда”, про це повідомляє Digi24.
У 10-сторінковому документі судді пояснюють, що після ознайомлення з документами, які презентували спецслужби на засіданні Вищої ради національної оборони, вони побачили, що виборчий процес був проблемним від початку і ці невідповідності та порушення “викривили вільну і чесну природу голосування громадян і рівні можливості для кандидатів”.
Суд зокрема вказав на маніпуляцію думкою виборців і викривлення рівних можливостей для кандидатів через “непрозоре використання, з порушенням виборчого законодавства, цифрових технологій та ШІ у веденні кампанії, а також шляхом фінансування кампанії із незадекларованих джерел”.
На думку суддів, свобода вибору виборців передбачає, що вони мають бути належно поінформовані перед своїм вибором і бути захищені від незаконного і непропорційного впливу на їхню поведінку як виборців.
“Політична реклама може ставати вектором дезінформації, зокрема коли […] не розкривається її політичний характер, коли вона надходить від спонсорів за межами ЄС і вдається до таргетингових прийомів… Втручання державних чи недержавних суб’єктів та ведення ними виборчої пропаганди або кампаній дезінформації має бути виключене”, – аргументує суд.
Далі конкретно вказують, що виборців “дезінформували виборчою кампанією, у якій один з кандидатів отримав перевагу завдяки агресивному просуванню, що сталося в обхід національного законодавства і через зловживання алгоритмами соцмереж”, ця кампанія не була маркована як політична реклама, що вимагається законом, і кандидат “отримав перевагу від преференційного ставлення” платформи, що у підсумку, вважає суд, викривило думку виборців.
“Використання цифрових технологій та штучного інтелекту кандидатами чи конкурентами, політсилами, їхніми прихильниками чи симпатиками має бути прозорим, щоб гарантувати доброчесність і неупередженість виборів. В іншому разі виборцям заважають сформувати думку про кандидатів і варіанти вибору і вони можуть бути дезінформовані”, – зазначає суд, наголошуючи, що методи ведення кампанії мають перевірятися, а за порушення має наставати відповідальність.
Нагадаємо, Конституційний суд Румунії 2 грудня визнав дійсним перший тур президентських виборів, де перемогу сенсаційно здобув антизахідний Келін Джорджеску. У п’ятницю вже навіть почалося голосування у другому турі на закордонних дільницях.
Проте 6 грудня Конституційний суд після термінової наради анулював результати першого туру в контексті того, що отримав багато нових запитів з таким закликом.
У запитах посилалися на документи, розсекречені Вищою радою національної оборони, згідно з якими кампанія проросійського кандидата Келіна Джорджеску була результатом організованої маніпуляції з-за кордону.