Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Брюсселя:
-Що було найбільшими хорошими несподіванками у світових справах протягом цих вихідних? Раптовий крах режиму Башара Асада, безумовно, був вибухом бомби. Але, не менш важливою і цікавою була церемонія відкриття собору Нотр Дам (сoбору Паризької Богоматері) у Парижі та візиту Дональда Трампа до столиці Франції у зв`язку з цим.
Треба віддати належне дипломатичному хисту президента Франції Емануеля Макрона. Незважаючи на внутрішні труднощі у країні, Макрон зірвав аплодисменти усього світу, привівши до Єлисейського палацу новообраного президента США Дональда Трампа і президента України Володимира Зеленського.
Макрону вдалось заспокоїти лідерів країн ЄС від остраху, що Трамп нав’яже своє перемир’я, не запросивши до переговорів Київ чи когось іншого, хто представлятиме під час цих переговорів Євросоюз. Дипломати неодноразово застерігали, що можливо Кремлю вдасться організувату зустрічі Трампа і Путіна в Казахстані, місці, яке не дуже комфортне для широких міжнародних переговорів. А Астана стане гірким відлунням Мінська у процесі примирення Росії і України.
Запросивши Трампа на паризьку церемонію, Макрон уникнув саме такого похмурого сценарію та гарантував, що Франція, як одна з ключових держав ЄС не залишиться осторонь будь-якої майбутньої мирної угоди стосовно миру в Україні. Отже, схоже, що майбутній український мирний процес був придуманий у французькій столиці. Можна навіть назвати це “процесом Нотр Дам”.
Після прибуття до Єлисейського палацу Трамп сказав: “Безумовно, здається, що світ зараз трохи божеволіє. І ми будемо про це говорити”.
Але що насправді обговорювали у Єлисейському Палаці Макрон, Трамп і Зеленський, ніхто не знає, оскільки під час цих розмов не було присутніх ні перекладачів, ні помічників, що є дуже незвичним у дипломатичній практиці. Проте, хороший настрій Трампа, Макрона і Зеленського після спілкування підказують, що переговори вдались.
Дописи Дональда Трампа на його сайті в соціальних мережах “Truth Social” вказують на те, що він розглядає усі глобальні конфлікти як взаємопов’язані між собою. Приміром, Трамп розцінив втечу російських військових із Сирії як ознаку слабкості Росії на українському фронті та падіння Асада в результаті перемог Ізраїлю, які своїми атаками на військову інфраструктуру Ірану серйозно його послабили. Однак, жаль що Трамп тут не розгледів (чи не хотів розгледіти) заслиги Туреччини у падінні режиму Башира Асада. Звісно, що цей момент не пройшов повз увагу Реджепа Ердогана.
Згодом Трамп опублікував ще два дописи, у яких він згадує, що Росія втратила понад 600 тисяч солдатів в Україні. Ці цифри виглядають правильними і об`ективними, оскільки вони приблизно збігаються з публічними оцінками Зеленського щодо втрат – 43 000 вбитих військових і 370 000 поранених. Це може свідчити про те, що Трамп погодився з “арифметикою” російських втрат, які йому представив Володимир Зеленський у Парижі.
Тим часом, під час інтерв’ю в програмі NBC “Meet the Press”, що вийшла в неділю, ведуча Крістен Велкер запитала Трампа, чи варто Україні очікувати менше допомоги після його вступу на посаду. Дональд Трамп відповів, що Україні, “ймовірно”, слід очікувати менше допомоги, коли він повернеться в Білий дім.
Трамп також відмовився взяти на себе зобов’язання залишитися в НАТО, але сказав, що США залишаться в альянсі, якщо до них ставитимуться “справедливо”. Тобто інші країни НАТО сплачуватимуть в казну Альянсу порівно – 2% від національного ВВП. Він також сказав, що іще не спілкувався з Путіним і не хотів це обговорювати з журналістами.
“Я не хочу нічого про це говорити, тому що я не хочу робити нічого, що могло б перешкодити переговорам”, – заявив Трамп.
Все живе у світі змінюється. Схоже, що змінився і Дональд Трамп.