Я читаю заголовки на ютубі “Протести розривають Тбілісі”, “У Тбілісі готуються знести владу” і тому подібне. Чухаю собі репу: чи в тому Тбілісі я перебуваю?
Тут справді ситуація дивовижна, як на наші уявлення. Вже понад тиждень як у приміщенні парламенту колегія виборників з 300 осіб обрала президентом Михаїла Кавелашвілі – колишнього успішного футболіста, який не має не лише вищої, але і закінченої середньої освіти. Цьому передували масові протести, чотири з яких поліція жорсткого розігнала. Маси грузинів вважають, що його обрали нелегітимно.
Але справу зроблено. У нас би, або ішли на штурм урядових будинків, або заспокоїлися б. В Грузії все інакше. Весь час після виборів мешканці Тбілісі і вихідці з регіонів ходять по столиці колонами. Свистять у свистки, дмухають в дудки, дмухають в народні інструменті, котрі я не знаю як називаються. Всі ці колони приходять до парламенту, навпроти якого сяє вогнями рідзвяна ялинка, яку мер міста колишній київський динамівець (у Іванашвілі якась любов до футболістів) Каха Каладзе злякався запалити особисто. Її запалили без усяких урочистих церемоній. Учасники цих колон тусуються, співають, танцюють. Ніяких петард, бо їх кілька днів тому заборонили, до речі, застосували ще купу обмежень дуже подібних до тих, що ухвалила Верховна Рада 16 січня 2014 року. Ніяких масок. Вже нічого не малюють на стінах антиурядовго, бо за це шалений штраф.
Колони єднаються за дивовижними критеріями. Професійні – це іще ясно. Айтішники, актори, енергетики, навіть державні службовці. Вихідці з певних регіонів. До речі, там аджарці були, одна жінка, лікарка-педіатр, сказала, що вона родом з Кобулеті. Я тут же згадав, що в своєму зовсім ранньому дитинстві – років 6-7 – я з мамою там відпочивав.
Але ще є колони любителів йоги, гри “Що?Де? Коли?”, ще когось – я вже не пригадаю.
Вчора біля парламенту зібралося, мабуть, шість колон. Як завжди, потусувалися і розійшлися після півночі.
З нашого кута зору така діяльність є безглуздою. Бо влада чхати хотіла на всі ці походи. Вона собі функціонує і, мабуть, чекає, коли вони всі стомляться.
Але хто його знає. Все ж таки грузини ментально відрізняються від нас. Може, саме такий шлях в поєднанні з тиском від Заходу і приведе до того, чого вони прагнуть. А в них головне гасло – провести справедливі парламентські вибори, адже жовтневі вони вважають сфальсифікованими.
До речі, колоритна річ – вчора працівники фешн індустрії прийшли протестувати. Модники і модниці. Я особливої різниці у вбранні не помітив. Певно, бо ішли вони не на подіум. Була одна жінка, яка сказала , що вона власниця кастингогово модельного агентства. Вона була колоритно вбрана. Єдина з усіх. Поговорила трохи зі міною, потім попросила показати посвідчення і сказала, що я ставлю провокаційні запитання. Я спитав, що провокаційного у тому, що я попросив її розповісти про себе, і про те, як вони самооорганізувалися. Вона сказала, що їх за протести можуть посадити. Певно, маючи на увазі, ті обмеження, які днями встановив парламент Грузі.